35650

35650



nie interesuje. Bałagan jest na poziomie prawodawstwa, bo te ustawy nie wskazują dokładnie wymogów ani materialnych ani proceduralnych. Doktryna stara się te wymogi kształtować, a te organy robią i tak co chcą i w związku z powyższym ten stan prawodawstwa lokalnego jest w opinii wielu wręcz zastraszający.

Formy związane z wpływaniem na projekty aktów prawa miejscowego.

Są to takie formy, które przewidują ustawy ustrojowe i materialne polegające na zaopiniowaniu, uzgodnieniu, konsultacjach. Opinia formalnie nie wiąże organu podejmującego uchwałę, ale stanowisko podmiotu kompetentnego w danej dziedzinie powinno wpływać na rozstrzygnięcie, ponieważ stwarza gwarancję merytorycznej poprawności rozstrzygnięcia. Opinia bowiem polega na wyrażeniu poglądu w kwestii zasadności i prawidłowości przewidzianego w projekcie rozstrzygnięcia. Jest wydawana przez podmiot, który zasobem wiedzy i doświadczenia wyróżnia się spośród innych. Te opinie mogą dot. rożnych spraw - począwszy od formalno -prawnej zgodności projektu z prawem (co należy do służb legislacyjnych -głównie radców prawnych) lub rozstrzygnięć merytorycznych, a wiec zgodności projektów ze standardami technicznymi, ekonomicznymi, aktualnym stanem wiedzy. Ustawy materialne szczególnie wprowadzają wymóg zaopiniowania np. przez organy inspekcji sanitarnej aktów prawa miejscowego, właściwe władzy wojskowe, dyrektor parku narodowego, kuratora oświaty, a także związki zawodowe. Przykładem jest art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który wprowadza obowiązek uzyskania opinii od komisji urbanistyczno-architektonicznych właściwych dla organów gmin. Takich przykładów jest więcej.

Chcę tutaj przedstawić taki problem, który ma szczególną doniosłość, a mianowicie obowiązek wynikający z ustawy o związkach zawodowych, który zawarty jest w art. 19. Przepis ten bowiem nakłada na organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego obowiązek zasięgania opinii odpowiednich władz statutowych związku do założeń oraz projektów aktów w zakresie objętych zadaniami związków zawodowych. To czy to będzie należało do ustawowego zadania czy nie ma rozstrzygające znaczenie. W orzecznictwie pojawił się pogląd, że obowiązek zasięgania opinii związków zawodowych dot. tylko jednego rodzaju aktów prawa miejscowego, mianowicie przepisów wykonawczych wydawanych na podstawie szczegółowego upoważnienia ustawowego. Zatem ten obowiązek nie dot. ani przepisów porządkowych, ani ustrojowo-organizacyjnych. To stanowisko SN uzasadnia tym, ze opinie związków zawodowych powinni dot. spraw istotnych z punktu widzenia zadań związków zawodowych wykonywanych w skali lokalnej. Chodzić więc będzie o reprezentację i ochronę praw, interesów zawodowych i socjalnych pracowników, interesów materialnych np. stawki czynszu w lokalach gminnych powinny podlegać konsultacji związków zawodowych. Bilety w komunikacji miejskiej powinno się opiniować ze związkami zawodowymi, bo bilet miesięczny to jest dla niektórych ludzi bardzo poważny wydatek w budżecie miesięcznym. Jakie są sankcje wynikające z niedopełnienia tego obowiązku? Art. 19 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych wskazuje, ze brak opinii związku zawodowego



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG?98 (2) bratory są mniej dokładne niż źródła nienastawialne (przeciętnie błąd dopuszczalny jest n
Graniczny koszt kapitału jest na poziomie 8%, a osiągane dodatnie przepływy pieniężne przedsiębiorst
iRozwój mowy dziecka: •    2- letniego jest na poziomie mowy dziecka rocznego
421 Blender kompedium 840 Blender. Kompendium Nic mniej interesujące funkcje znajdziemy na poziomie
Cel oceny ryzyka - eliminowanie i ograniczenie cd. zbadanie czy ryzyko zawodowe jest na poziomie akc
pojawiło się błędne oznaczenie treści. Motyw danse macabre przeznaczony jest na poziom podstawowy. W
0929DRUK00001780 268 KOZDZIAŁ V, UST. 60 Dalej według wzoru (54) jest na poziomie morza w szerokośc

więcej podobnych podstron