36625

36625



Dualizm korpuskularno-falowy - cecha obiektów kwantowych (np. fotonów, czy elektronów) polegająca na przejawianiu, w zależności od sytuacji, właściwości falowych (dyfrakcja, interferencja) lub korpuskulamych (dobrze określona lokalizacja, pęd).

Zgodnie z mechaniką kwantową cała materia charakteryzuje się takim dualizmem, chociaż uwidacznia się on bezpośrednio tylko w bardzo subtelnych eksperymentach wykonywanych na atomach, fotonach, czy innych obiektach kwantowych

Hipoteza de Broglie'a

Pomysł opisu cząstek za pomocą fal pochodzi od Louisa de Broglie'a, który w 1924 roku uogólnił teorię fotonową efektu fotoelektrycznego. W tym czasie wiedziano już, że na potrzeby opisu niektórych zjawisk fizycznych każdą falę elektromagnetyczną można traktować jako strumień cząstek - fotonów. Fotonom, mimo że nie mają masy, można przypisać pęd:

h

gdzie 4 - długość fali fotonu.

Propozycja De Broglie'a polegała na odwróceniu rozumowania - aby każdej cząstce o różnym od zera pędzie przypisać falę, o określonej długości i częstotliwości. Zgodnie z tym. de Broglie zaproponował odwrócenie zależności między pędem a długością fali, znanej dla fotonu, tak aby długość fali była wyrażona przez pęd cząstki. Hipoteza ta nie miała żadnych podstaw doświadczalnych i była czysto logiczną spekulacją.

Efekt fotoelektryczny (zjawisko fotoelektryczne, fotoefekt) - zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu, zwane również precyzyjniej zjawiskiem fotoełektrycznym zewnętrznym - dla odróżnienia od wewnętrznego.

W zjawisku fotoełektrycznym wewnętrznym nośniki ładunku są przenoszone pomiędzy pasmami energetycznymi, na skutek naświetlania promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu.

Emitowane w zjawisku fotoełektrycznym elektrony nazywa się czasem fotoelektronami. Energia kinetyczna fotoelektronów nie zależy od natężenia światła, a jedynie od jego częstotliwości. Gdy oświetlanym ośrodkiem jest gaz. zachodzi zjawisko fotojonizacji, natomiast gdy zachodzi zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne, mówi się o fotoprzewodnictwie.

Odkrycie i wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego przyczyniło się do rozwoju korpuskulamo-falowej teorii materii, w której obiektom mikroświata przypisywane są jednocześnie własności falowe i materialne (korpuskulame). Wyjaśnienie i matematyczny opis efektu fotoelektrycznego zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi, który w 1905 roku wykorzystał do tego hipotezę kwantów wysuniętą przez Maxa Plancka w 1900 roku.

Zjawisko Comptona, rozpraszaniekomptonowskie - zjawisko rozpraszania promieniowania X (rentgenowskiego) i promieniowania gamma, czyli promieniowania elektromagnetycznego o dużej częstotliwości, na swobodnych lub słabo związanych elektronach, w wyniku którego następuje zwiększenie długości fali promieniowania. Za słabo związany uważamy przy tym elektron, którego energia wiązania watomie, cząsteczce lub sieci krystalicznej jest znacznie niższa, niż energia padającego fotonu. Zjawisko przebiega w tym przypadku praktycznie tak samo. jak dla elektronu swobodnego.

Zwiększenie długości fali rozproszonego fotonu, zwane przesunięciem Comptona, zależy od kąta rozproszenia fotonu zgodnie ze wzorem:



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
4. Dualizm korpuskularno-falowy (światło, elektrony) Dualizm korpuskularno-falowy - cecha wielu obie
Program Semestr I: Podstawy fizyki kwantowej: dualizm korpuskulamo-falowy światła i materii, zjawisk
ELEMENTY MECHANIKI KWANTOWEJ W UJĘCIU JAKOŚCIOWYM. Dualizm korpuskularno-falowy Zasada nieoznaczonoś
ćw4 PZU - ćw.4: 1.    dualizm korpuskulamo-falowy 2.    budowa i zasad
ćw4 1 Biofizyka ćwiczona 6:) ri rri Tf u“i u£i t-- I..dualizm korpuskulamo falowy .polarymetr Lopp
ćw4 1 Biofizyka ćwiczona 6:) ri rri Tf u“i u£i t-- I..dualizm korpuskulamo falowy .polarymetr Lopp
Hipoteza de Broglie a została potwierdzona doświadczalnie. Dualizm korpuskularno- falowy odnosi się
Dualizm korpuskularno- falowy Wymagania na ocenę dopuszczającą. Uczeń potrafi: (.definiuje zdolność
DSCN6645 (Kopiowanie) S, Cthwrt 95 g więc także obiekty niejadalne (np. klujące czy żądlące owady, n
ScannedImage 19 • # r: Nadprzewodnictwo o Cecha przewodnika elektrycznego , polegająca na tym, że w
ScannedImage 19 • # r: Nadprzewodnictwo o Cecha przewodnika elektrycznego , polegająca na tym, że w
Abstrakcja (2) Abstrakcja jako cecha obiektowości może być rozpatrywana również na innych poziomach

więcej podobnych podstron