28994

28994



RYNEK WALUTOWY (Kurs walut)

Rynek walutowy jest to rynek, na którym handluje się walutami (ew. dewizami). Na rynku tym tworzy się kurs walutowy, który odzwierciedla stosunek ceny między dwoma walutami.

Walutami wymiennymi nazywamy takie, za które można bez ograniczeń nabywać inne waluty lub transferować je do innego kraju. Walutami niewymienialnymi nazywamy takie, którymi obroty oraz ich transfer za granicę są całkowicie lub częściowo ograniczone, czyli mogą być dokonywane tylko po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia władzy monetarnej danego kraju. Kurs walutowy to narzędzie, które również może być wykorzystywane przez państwa do regulowania wielkości wymiany handlowej z zagranicą. Poprzez kurs walutowy możliwe jest wyznaczenie poziomu cen dewizowych w eksporcie oraz poziomu cen krajowych w imporcie. Kurs walutowy odgrywa dużą rolę w kształtowaniu się bilansu płatniczego danego kraju. Operowanie kursem walutowym może przybierać kilka form: jednorazową zmianę kursu lub zmianę rozłożoną w czasie (obniżenie lub wzrost kursu). Tak więc jednorazowymi zmianami kursu są dewaluacja i rewaluacja. Dewaluacja polega na podniesieniu kursu waluty krajowej w stosunku do walut zagranicznych. Dzięki dewaluacji poprawie ulega sytuacja eksporterów (rośnie konkurencyjność produktów eksportowanych), pogarszają się warunki funkcjonowania importerów (konkurencyjność ich towarów obniża się) Rewaluacja jest procesem odwrotnym do dewaluacji - jest to więc jednorazowe obniżenie kursu waluty krajową do innych walut. W efekcie rewaluacji konkurencyjność produktów zagranicznych (importowanych) wzrasta - jest to sytuacja niekorzystna dla eksporterów krajowych.

Zmianami długotrwałymi, rozłożonymi w czasie są aprecjacja i deprecjacja. Procesy te oprócz oddziaływania na kształt bilansu handlowego, maja też ogromny wpływ na procesy inflacyjne w gospodarce krajowej. Aprecjacja to proces wzrostu wartości siły nabywczej pieniądza. Dzięki temu rośnie opłacalność eksportu - w kraju ceny są niższe i więcej zysku przynosi eksport i sprzedaż towarów zagranicą. Z kolei deprecjacja jest procesem odwrotnym i oznacza spadek siły nabywczej waluty krajowej. Występuje w sytuacji procesów inflacyjnych w gospodarce i wpływa na spadek opłacalności eksportu, ponieważ bardziej opłaca się sprzedawać te produkty w kraju. Prowadzi to do deficytu w bilansie płatniczym.

Kurs sztywny to kurs mający z góry określony poziom, wokół którego mogą występować niewielkie wahania w z góry określonych granicach. W przypadku ich stosowania władze monetarne wyznaczać mogą kursy parytetowe lub centralne. Kurs parytetowy stanowi stosunek parytetu waluty jednego kraju do parytetu drugiego kraju (parytet to ogłoszona oficjalnie umowna zawartość złota w jednostce walutowej). Kurs centralny stanowi cenę krajową jednostki monetarnej wyrażoną w stosunku do pieniądza międzynarodowego kreowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Kurs zmienny to kurs, który waha się pod wpływem zmian w popycie na daną walutę w stosunku do jej podaży, bez ustalania z góry amplitudy tych wahań. -> (nie znaczy to, że władze monetarne nie starają się oddziaływać na wysokość tej amplitudy poprzez wpływanie na relację pomiędzy popytem, a podażą, stąd też, biorą się działania zmierzające do DEWALUACJI lub REWALUACJI walut)



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
System stałego kursu walutowego Kurs walutowy jest to cena waluty obcej wył ażona w pieniądzu
86946 Obraz (1225) I. Uzupełnij zdania 1.    Kurs walutowy jest to
Międzynarodowy rynek walutowy jest największym rynkiem na świecie i funkcjonuje bez przerwy, 24h. Do
System kursu walutowego - jest to określenie warunków i zasad ustalania przez rząd danego kraju kurs
Innowacja produktowa jest to wprowadzenie na rynek wyrobu lub usługi, które są nowe lub istotnie
Międzynarodowy System Walutowy jest to zestaw zasad, norm, narzędzi regulacyjnych i instytucji
PODSTAWY NAWIGACJIKierunki: Kurs (K, C, Cn) jest to kierunek (poziomy) w którym statek jest sterowan
WA30881 I902 SZSTEMATZCYNZ KURS2 I djvu 119 Jest to całokształt stosunków dość charakteiy-styczny.
Image118 Jest to przykład schematu blokowego z krzyżującymi się gałęzi; równoległą i sprzę
skanuj0007 gólnie wyraźne jest to w przypadku zdominowanych, lecz buntujących się mężów, którzy (jak

więcej podobnych podstron