37350

37350



z koenzymem A i tworzy acetyl-CoA, a przy tym zostaje uwolniony dwutlenek węgla iNADH), cykl kwasu cytrynowego (ciąg reakcji, podczas których grupa acetyl owa z acetylu-CoA jest degradowana do CO; i uwalnia się wodór), system transportu elektronów i chaniosmoza.

Oddychanie beztlenowe jest to proces utleniania związków organicznych odbywające się w warunkach beztlenowych. Najczęściej utlenianiu ulega glukoza, natomiast pierwszym etapem jest glikoliza (podobnie jak w oddychaniu tlenowym). Następnie ma miejsce utlenianie dinukleotydów zredukowanych podczas glikolizy. Jest ona jedynym źródłem energii w tym procesie. W warunkach braku dostępu tlenu nie odbywa się łańcuch oddechowy. Utlenianie dinukleotydów zachodzi przy udziale innych związków organicznych niż w oddychaniu tlenowym.

Metabioza w mikrobiologii oznacza następstwo gatunków. Jest to jedna z form współżycia pomiędzy drobnoustrojami. Jeden z nich produkuje metabolity, które hamują jej wzrost natomiast powodują rozwój innych bakterii. Przykładali środowiska w którym zacłiodzi metabioza może być mleko: w słodkim mleku żyją Streptococcus laclis. któiycłi metabolity zakwaszają środowisko co nie sprzyja dalszemu rozwojowi tej baktaii natomiast powoduje rozwój Lactobacillns. który żyje w mleku kwaśnym.Metabioza czasem jest uważana za postać komaisalizmu111.

Magu et osrany otoczone są błoną złożoną z fosfolipidów, białek i glikolipidów. Shiżą one komórce baktayjnej jako kompas, pozwalając jej rozpoznawać pole magnetyczne Ziemi.

Fotosynteza tlenowa- Tlai wydziela się w trakcie fotosyntezy oksygenicznej (tlaiowej). Tai typ fotosyntezy powitał pierwotnie u sinic, natomiast aparat fotosyntctyczny pozostałych organizmów (chloroplast) jest wynikian endosymbiozy. Zachodzi u większości fotoautotrofów. a wydzielający się tlai pochodzi z wody.

Horyzontabiy transfer genów- Polega na przaioszaiiu fragmentów DNA pomiędzy nie spokrewnionymi organizmami Zjawisko to dobrze udokiunaitowane jest dla mikroorganizmów. Rozważa się kilka mechanizmów' zachodzaiia procesu poziomego transfan genów (inaczej: horyzontalny transfer genów'). Za najbardziej popularny uchodzi teoria pobiaania przez mikroorganizmy fragmaitow' martwego DNA z otoczaiia. dla potrzeb naprawy uszkodzą! w własnym matenale gaietycznym. Innym sposoban ma być wymiana plazmidów, małych kolistych fonu DNA u bakterii

Sekwencja Clii, miejsce Clii (z ang. Cmsscner Holspot Instigators) - powtarzająca się w gaiomie Escheridua coli sekwaicja nukleotydowa związana z inicjacją procesu rekombinacji homologicznej1

Błona zewnętrzna- zbudowana jest ona z białek oraz lipopolisacharydu [LPSJ. Lipopolisacharyd jest strukturą kompleksową złożoną z najgłębiej leżącego lipidu A. Lipid A zawiaa rdza! cukrowy a zwłaszcza łańcuch cukrowy O-specyficzny, nadaje bakteriom swoistość antygaiową. Lipopolisacharyd wamnkuje też właściwości pasożytnicze i chorobotwórcze bakterii, wpływa na wrażliwość komórek na antybiotyki i liczne czynniki zewnętrzne.

Błona cytoplazinatyczna - jest to osłona 2-8 urn grubości która okrywa cyioplast wszelkich komórek. Zbudowana jest z białek i lipidów ma budowę mozaikową . Błona jest organan pobia ania pokannu .w błonie rozmieszczone sa też aizymy i przenośniki elektronów

Chromatofory - pęchcrzykowatc lub warstwowe twory błoniaste, które u bakterii spełniają role chloroplastów. Wykazują często połączaiie z błoną cytoplazmatyczną.

Kai boksysomy - ciałka poliedralne. błoniaste i związane z błoną twory, w których zgromadzona jest karboksylaza dwnfosforanu rybulozy

Fosforylacja oksydatywna - jest jednym z podstawowych mechanizmów twrorzaiia ATP. aiagia wiazania wysokoaiergetycznego w ATP pochodzi z utleniania wodoru w łańcuchu oddechowym Fosforylacja substratowa - jest jednym z podstawowych mechanizmów tworzalia ATP zachodzi ona w glikolizie i w lamentacjach W czasie utlaiiania fosforanu aldehydu glicaynowcgo odłączone są 2 elektrony a jednocześnie przyłączona jest druga reszta fosforanowa z wytworzaiian 1.3 dwnfosforanu kwasu glicerynowego zawia ającego wiązanie wysokoaiagetyczne : fosforan aldeliydu glicerynowego a wiązanie aieigctycznc przenoszone jest na ADP z wytworzaiian fosforanu kwasu gliccrynow'cgo.

Rzęski - są to spiralnie nawinięte na siebie 2-3 łańcuchy tworzące coś w rodzaju liny. Grubość rzęsek zwykle w'alia się miedzy 10 a 50 nm. Białka rzęsek wykazują ceclie kurczliwości a chemicznie pokrewne są biała mięśnia, miozynie. Rześka nic ma włókna osiowfego . wyrasta ona z ciała podstawowego leżącego tuż pod błoną cytoplazmatyczną i pizez ścianę komórkowy wychodzi na zewnątrz. Rzęska jest więc podstawowym tworem o



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
42159 skanuj0027 (85) o NADH + H+ COO" fumaran (C4)Cykl kwasu cytrynowego CoA + H20 COO"
47001 NoB9 180 NAUKA O BOGU trakcyjny. Możliwości racjonalnego myślenia zostają przy tym łatwo prze
otworu. Pień mózgu zostaje przy tym uciśnięty, a jego czynność zaburzona. Podobne znaczenie ma szcze
nie z tego świata, - bo ze światów, które indywidualnie i społecznie tworzymy usiłując przy tym udow
bio6 Acetoacetylo-CoA kondensuje z kolejną cząsteczką acetylo-CoA. Tym razem funkcję katalizatora pe
etno (19) [] tycznej. Należy przy tym uwzględnić fakt, że działalno^ negatywnego wariantu bohatera k
File1018 (2) # Opuszkami palców nakreśl okręgi. # Namaluj linie, przestrzegając przy tym kierunku, j
Image0013 172 Idrr; f tfknj W Utul/, tyli Uctt! dąży jednnk przy tym do tego, by poprzez zmysłowe me

więcej podobnych podstron