39866

39866



torowanie odruchów fizjologicznych, normalizacja napięcia mięśniowego, poprawa koordynacji ruchowej, stymulacja rozwoju psychofizycznego i społecznego. Hipoterapia stwarza warunki sprzyjające osiąganiu tych celów.

Łagodny, kołyszący ruch grzbietu koma, ciepło jego ciała, ułożenie kończyn dolnych pacjenta w odwiedzeniu i trójzgięciu przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśniowego. Zastosowanie w warunkach rozluźnienia specyficznych pozycji ulożeniowych lub doprowadzenie do uzyskania przez dziecko prawidłowego dosiadu umożliwia hamowanie przetrwałych odruchów postawy i kształtowanie prawidłowych reakcji równoważnych.

Najczęściej wykorzystywanym w terapii elementem jazdy korniej jest trójwymiarowy ruch chodu konia, dający jeźdźcowi wrażenie chodu ludzkiego. Poruszający się stępem koń przenosi impulsy ruchowe na miednicę, a następnie na tułów, barki i głowę siedzącego na nim dziecka. Opadanie grzbietu konia w momencie wysunięcia w tył tylnej kończyny i wysklepianie grzbietu w czasie podsuwania jej pod tułów powoduje mchy jeźdźca góra — dół. Podparcie na lewej (lub prawej) bocznej parze nóg (w czasie przenoszenia dmgiej pary) wywołuje naprzemienne opadanie niepodpartej strony ciała konia, co powoduje ruchy boczne jeźdźca z charakterystycznym dla chodu ludzkiego obniżaniem się raz jednej, raz dmgiej strony miednicy. Naprzemienne wysuwanie nóg koma jest źródłem mchów rotacyjnych miednicy jeźdźca, również obecnych podczas chodu człowieka. Podobnie jak w czasie prawidłowego chodu, posuwający się do przodu koń powoduje, że na dziecko działa siła nośna, a przy skrętach także sita odśrodkowa i dośrodkowa. Takie w^anuiłd biomechaniczne pozwalają na trening tułowia w sytuacji typowrej dla chodu z odciążeniem stawów biodrowy cli i nóg (odciążenie stóp jest bardzo istotne dla dzieci z przetrwałym odruchem podparcia).

Podczas liipoterapii mamy ogromne możliwości stopmow^ama i różnicowania bodźców' równoważnych. Samo utrzymanie się na koniu wymaga odnajdywania, traconej z każdym jego krokiem, równowagi. Zmiany ki er miku jazd, zatrzymanie się, ruszanie, przyspieszanie i zwalnianie tempa jazdy to dodatkowe bodźce wykorzystywane podczas zajęć. Zachowanie równowagi podczas jazdy jest możliwe, jeśli we wszystkich fazacli mchu środek ciężkości jeźdźca pokrywa się ze środkiem ciężkości konia. Czasami dla zwiększenia efektu terapeutycznego można umieścić dziecko przed lub za środkiem ciężkości konia lub zmienić warunki oddziaływania poszczególnych sil pizez posadzenie dziecka tyłem do kierunku jazdy.

Warunkiem skutecznie prowadzonej lupoterapii jest uzyskanie przez dziecko prawidłowego dosiadu, tzn. takiego, w którym natiualne krzywizny kręgosłupa nie są w żadnej fazie mchu nadmiernie zwiększone a miednica znajduje się w pozycji pośredniej (nie w przodo - ani tylopochyleniu).

Zasady prowadzenia ćwiczeń

Przed ćwiczeniami należy dziecko oswoić z koniem, tak by kontakt z nim sprawiał dziecku przyjemność, nie wywoływał strachu. Podczas pierwszych jazd wykorzystuje się terapeutyczne działanie samego ruchu konia, bez wprowadzania konkretnych ćwiczeń lub zadaii ruchowych. Do terapeutycznych działań wywoływanych ruchem konia należą;



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
88 89 (10) Uzyskanie zwiększonego napięcia mięśniowego i poprawy odżywiania mięśni jest uwarunkowane
egzamin około 3 roku życia Kólejn pojawiania sie n Normalne napięcie mięśniowe człowieka stabilizuj
PICT0160 peptydy aktywne fizjologicznie • krótkie peptydy np. bradykinina i kalidyna zmniejszają nap
BADANIE POSTAWY, NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO, ODRUCHÓW GŁĘBOKICH ORAZ ODRUCHÓW POSTAWY I
Móżdżek c.d. > W móżdżku mieszczą się ośrodki odruchowe regulujące napięcie mięśni
Oznaki stresu W sferze fizjologii: bladość, pocenie się, przyspieszone bicie serca, napięcie mięśni,
39638 Nartowska Różnice indywidualne0044 występować zakłócenia napięcia mięśniowego, koordynacji, sz
2b4 Opór manualnyCele: 1.    Torowanie napięcia mięśniowego i skurczu mięśni 2.
c.    obniżenie napięcia mięśniowego i okresowe zaburzenie czucia powierzchownego
Zdj 25252525EAcie0962 £° -normalny potencjał rodoksowy poprawniej standardowy potanclal pótognhwa r
0000079(3) bokich oraz osłabienia skórnych po stronie pozornego niedowładu obok wygórowanego napięci

więcej podobnych podstron