4066

4066



do norm Organizacji oraz udzielania koncesji handlowych podmiotom zagranicznym. Polska należała do państw założycielskich WTO i ratyfikowała 1995 stosowne porozumienie.

2. POLITYKA HANDLU ZAGRANICZNEGO.

Wymiana części własnej produkcji danego kraju na dobra lub usługi wytwarzane przez inne kraje, handel zagraniczny jest wynikiem i przejawem udziału danego kraju w międzynarodowym podziale pracy, umożliwia bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów i mocy produkcyjnych, rozwój produkcji na większą skalę, pobudza postęp techniczny, przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy oraz efektywności gospodarowania. Handel zagraniczny zwiększa również elastyczność gospodarki, umożliwiając szybsze i bardziej efektywne przystosowanie struktury podaży do potrzeb niż przez przestawienie istniejących mocy produkcyjnych lub tworzenie nowych. Na handel zagraniczny składają się także obroty majątkowo-kredytowe oraz obroty bieżące, na które, oprócz wymiany towarowej, składają się zakup oraz sprzedaż za granicę licencji i know-how, zobowiązania wynikające z ruchu ludności poza granicę, utrzymania własnych placówek dyplomatycznych i handlowych za granicą. Handel zagraniczny obejmuje: import, eksport i reeksport. Import jest to przywóz z innych krajów towarów, które: 1) nie są i nie mogą być wytwarzane w danym kraju ze względu na naturalne warunki produkcji lub też są produkowane w ilościach niewystarczających na pokrycie wewnętrznego zapotrzebowania; 2) nie są wytwarzane, gdyż można je zakupić w innych krajach, przeznaczając na to mniejsze nakłady niż na uruchomienie własnej produkcji; 3) nie mogą być wykonane w danym kraju w wymaganym terminie. Eksport jest to wywóz do innych krajów: 1) surowców mineralnych i płodów rolnych; 2) wyrobów przemysłu przetwórczego, w których produkcji specjalizuje się dany kraj, wytwarzając je zarówno na potrzeby własne, jak i na potrzeby innych krajów; pozwala rozwinąć produkcję masową, a więc umożliwia obniżenie kosztów produkcji, sprzyja specjalizacji oraz wprowadzeniu postępu technicznego. Reeksport to wywóz towarów przywiezionych uprzednio z innych krajów i zazwyczaj poddanych operacjom uszlachetniającym. Wartość importu i eksportu zestawia się w bilansie handlowym.

W skali państwa handel zagraniczny jest najczęściej regulowany przez politykę handlową, zmierzającą do wywarcia wpływu na handel zagraniczny ze względu na potrzeby gospodarki narodowej oraz do stworzenia warunków sprzyjających realizacji ustalonych założeń. Środkami polityki handlu zagranicznego są zwłaszcza cła opodatkowanie importu oraz stosowanie ulg przy eksporcie, kontyngentowanie zagranicznych obrotów towarowych, manipulowanie kursem waluty, gwarantowanie przez państwo kredytów eksportowych, finansowanie produkcji eksportowej. Celem stosowania tych środków jest zwykle ograniczenie importu i popieranie eksportu. W krajach obozu komunistycznego handel zagraniczny był monopolem państwa.

Poglądy na temat polityki handlu zagranicznego zmieniały się w procesie rozwoju gospodarczego. Przedstawiciele merkantylizmu byli zwolennikami regulacji handlu zagranicznego przez państwo — jej celem było uzyskanie nadwyżek eksportowych. Przedstawiciele ekonomii klas opowiadali się za wolną wymianą handlową i od XIX do pocz. XX wieku panował wolny handel międzynarodowy. Filozofia ta ustąpiła miejsca protekcjonizmowi gospodarczemu, który panował w okresie międzywojennym. Idee wolnego handlu ożyły jednak 1948 w Układzie Ogólnym w Spraw/ie Ceł i Handlu. Układ przyczynił się w pewnym stopniu do ograniczenia ceł, które o wiele szerszy zasięg



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
?egna?ek4 79 % systemu pcd^ogtcmego, $ twro nauc&inid i wychowami, do organizacji oraz kierunku
PolandPFX40 1Dollar 1979 donatedmjd f BON TOWAROWY EKSPORTOWE łBEMSI ORAZ W KAŻDEJ PLACÓWCE HANDLOWE
Foto2155 -    organizacji i kierowania zwalczaniem zagrożenia oraz udzielaniu po
1939743g973483875982559732738 n Pij) Koncesje —tnrigómten ««j Art. 24 2 Do wniosku o udzielenie kon
IMG!52 (3) (...) dynamiczna organizacja norm głównych oraz drugoplano-wychkonlmorm, któro allemująco
b) akty wewnętrzne - skierowane są do podporządkowanych organów i innych jednostek organizacyjnych o
7.    Korespondencja - pismo wpływające do jednostki Policji łub komótki organizacyjn
55981 IMG09 (10) opracowań badawczych podejmowano dalsze wysiłki zmierzające do skonkretyzowania ce
DSC00220 (22) VI.    Udzielone/Zwrócone pożyczki Podmiot* udzielił pożyczkę: wydatek
z cyklem organizacyjnym oraz ujęciem organizacji jako systemu otwartego, na działania związane z wej
-    występowania do właściwych organów władzy publicznej, organizacji oraz instytucj
Obraz 0 2 nych problemów osób i rodzin oraz udzielanie pracownikom socjalnym i pracownikom organizac
KI0 oraz stowarzyszenia gospodarcze i handlowe promują dziś eksport swoich krajów, organizując pilo

więcej podobnych podstron