4802

4802



- różnice między despotiami a państwami śródziemnomorskimi nie zacierają podstawowej cechy wspólnej dla wszystkich państw typu niewolniczego, tej mianowicie, że państwa te wyrastały z formacji niewolniczej i opierały się na eksploatowaniu części społeczeństwa stojącej poza prawem, tj. niewolników. Państwa te jako państwa niewolnicze różniły się więc zasadniczo od wszystkich innych typów państwa swoja treścią klasową. Tę treść klasową stanowił podstawowy antagonizm między właścicielami niewolników i w ogóle ludnością wolna a niewolnikami.

4.    Spartiaci, pcriojkowie i hcloci.

Społeczeństwo Sparty dzieliło się na trzy główne klasy:

I.    Panującą klasą byli spartiaci. Spartiaci od 7 roku życia byli wychowywani w rygorach życia wojskowego. Głównym ich zadaniem była obrona kraju i wojna. Tworzyli więc rodzaj armii zawodowej, co nadawało państwu spartiańskiemu charakter militarny. Oni tylko mieli prawa polityczne. Pierwotnie istniała między spartiatami równość majątkowa. Jednak z czasem, w miarę narastania różnic majątkowych jedynie zamożniejsi spartiaci zachowali dla siebie prawa polityczne, co podkreślało dobitnie charakter arystokratyczny ustroju Sparty. Pozostałe warstwy, periojkowie i heloci, nie posiadały żadnych prawa politycznych.

II.    P e r i o j k o w i e stanowili ludność miast zajmującą się głównie rzemiosłem i handlem. Byli osobiście wolni, nie mieli jednak praw politycznych. Wobec ich przewagi liczebnej i niebezpieczeństwa, którym mogli zagrażać spartiatom, eforowie mieli prawo pozbawienia życia bez sądu dowolną ilość periojków w wypadku najazdu wroga.

III.    Jeszcze gorsze było położenie h e I o t ó w. Była to ludność autochtoniczna, podbita przez spartiatów. Nie mieli prawa ani politycznych, ani cywilnych. Byli przywiązani do ziemi i stanowili własność państwa. Spartiaci żyli w ciągłej obawie przed buntem helotów, którzy stanowili większość ludności zamieszkałej w Sparcie, i dlatego utrzymywali ich w posłuszeństwie terrorem. Od czasu do czasu urządzano tzw. krypteje, tj. ekspedycje kanie przeciw hel otom, podczas których zabijano określoną ich liczbę.

5.    Organy władzy w Sparcie.

6.    Geruzja, Apella, FJorowie.

I.    Geruzja, obejmująca 28 spartiatów, którzy przekroczyli 60 rok życia, decydowała o najważniejszych sprawach państwowych. W skład jej wchodziły osoby wybrane przez Apellę.

II.    Apella była faktycznie organem jedynie o charakterze doradczym. Organ ten był pierwotnie dość liczny, gdyż obejmował wszystkich spartiatów, którzy ukończyli 20 lat. Z czasem liczba spartiatów uprawnionych do zasiadania w Apelli zredukowała się do kilkudziesięciu osób. Znaczenie Apelli polegało na tym, że do niej należał wybór najważniejszych organów, członków Gemzji i eforów.

III.    Władzę wykonawczą sprawowało 5 eforów. wybieranych na jeden rok przez Apellę. Przejęli oni większość uprawnień królewskich i w ich rękach spoczywał centralny zarząd kraju.

7.    Organy władzy w Atenach po reformach Solona i Kleistenesa.

8.    Struktura społeczna w Atenach po reformach Solona i Kleistenesa.

Ludność Aten dzieliła się na dwie kategorie: obywateli i nieobywateli.

Obywatele mieli prawa polityczne. O ile w Sparcie liczba uczestniczących w organach władzy spartiatów ulegała stałej redukcji, o tyle w Atenach proces ten prowadził w odwrotnym kierunku. Zaważyły tu szczególnie reformy Solona, który dokonał podziału społeczeństwa na 4 klasy według kryterium majątkowego. Przynależność do danej klasy, zależna od wielkości posiadanego majątku, decydowała o posiadaniu większych lub mniejszych praw politycznych Znaczenie tej reformy polegało na tym, że przez wyeliminowanie dotychczas stosowanego kryterium rodowego, które zapewniało rządy



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
sowa1 c) zasadnicza różnica między nimi, a uczniami dotyczy nie tyle wyniku, ile czasu potrzebnego
HPIM9288 Im/iM rr«/ryi W wHu badaniach hipoteza luf* prtan* m tona) różnic miedzy średnimi zm»o dq n
SPOŁECZNOŚĆ MIĘDZYNARODOWA - grupa państw, które nie tylko współistnieją, ale też utrzymują relacje;
P1190148 wiary w życic pośmiertne, kiedy to różnica między możnymi a resztą społeczeństwa nie była z
3 (hope value). W praktyce różnice między wartością rynkową a wartością wolnorynkową zacierają się i
57 DSC00058 57. Podstawowe cechy charakterystyczne dla nowotworu złośliwego to: A.   
Różnice miedzy teatrem a kinemwielu pozornie wspólnych cech, kino nie zastąpi teatru. Jaki wpływ wyw
skanowanie1 ■ ROZDZIAŁ 1Pojęcie myśli Załóżmy, że istnieje osoba, która nic nie wie o różnicy między
działalności gospodarstwa na podstawie różnicy między sumą korzyści uzyskanych w toku produkcji a su
IMG743 Podstawowa różnica między zaprezentowanym tutaj zarysem mojej te« a teorią klasyczną polega n
IMGP29 (2) psychodramy o elementy socjoterapii, ale jak wspominałam, Kratoclwi] zaciera różnice międ
page0194 191 darował winy, a jaż tobie dla miłości Jego nie mam darować?” Żeby zaś nie robić różnicy
IMG 34 Na podstawie informacji przedstawionych na rysunkach, podaj dwie różnice między teoriami / i
K ?jna DIALEKTY POLSKIE78953 151 warg nie pomagało utrzymywać różnicy między artykulacją y oraz i, c
K ?jna DIALEKTY POLSKIE78956 154 ■warg nie mógł podtrzymać różnicy między tymi samogłoskami, wobec c

więcej podobnych podstron