6144

6144



nowoczesnej...

Formacja wspóbioty i niewolnictwa to starożytność, średniowiecze przesuwalne do rewolucji przemysłowej. Czasy najnowsze przychodzą z Rewolucją Bolszewicką

Periody z.tfj.i stadiów rozwoju wg W.ilt.i Rostowa

1.    Społeczeństwo tradycyjne • wysoki udział zatnidnionych w rolnictwie to około 75%; niska wydajność pracy; hierarchiczna

stmkntra społeczna; władza w rękach posiadaczy ziemi. Feudalizm.

2.    Społeczeństwo przejściowe - tworzone podstawy rozwoju gospodarczego; zmiany w technice produkcji i strukturze społecznej, systemie politycznym i hierarchii wartości; okres przejściowy od feudalizmu do kapitalizmu (XVI • XVIII w.)

3.    Stadium startu gospodarczego • istnienie bodźca uruchamiającego gwałtowny rozwój

4.    Społeczeństwo dojrzałości - gospodarka zdolna do produkowania prawie wszystkiego

5.    Społeczeństwo konsumpcji masowe j - gospodarka uzyskuje możliwość produkowania wszystkiego, czego chce.

W polemice z Marksem. Rostow znajdował ciągłość histeryczną procesu wzrostu gospodarczego. Zwracał uwagę na ogromną rolę czynników pozaekonomicznych w procesie gospodarki. Uważał, że działaniami ludzkimi kieruje nie tylko chęć zysku, ale także władzy, itp.

Periody racja -wgkrytcrjn.n) wolności gsspgdąręzej

Andre PiettTe 1969 • zaproponował podział dziejów ludzkości na trzy epoki

1. Epoka tradycyjna

2. Epoka wolności

3.    Epoka etatyzmu i techniki

Epokom powyższym odpowiadąją 3 stadia rozwoju gospodarczego:

1.    Gospodarka uzależniali, podpoizadkowana • ekonomika podporządkowana zwyczajom, tradycji, porządkowi religijnemu i politycznemu (średniowiecze i XVI/XVII w.)

2.    Gospodarka niezależna IX VIII /XIX w.) - XVIII w. liberalizm i indywidualizm; XIX w. pełna gospodarcza niezależność; faworyzowanie prywatnych inicjatyw i przedsiębiorczości;

3.    Gospodarka kierowana (XX w.) - wpływ państwa na gospodarkę; kapitalizm kierowany w państwach kapitalistycznych; rozwój ideologu kolektywizmu w krajach socjalistycznych.

Koniendacja - w ustroju feudalnym, nawiązujący do tradycji germańskich, akt oddawania się tzw. wolnych po opiekę króla lub innych możnych zwanych seniorami i zobowiązania się wobec nich pod przysięgą do wiernej, dożywotniej służby jako wasale. Powszechność tego zjawiska wynikała z poczucia brAu bezpieczeństwa. którego nie zapewniało państwo, i z konieczności szukania przez jecbiostkę oparcia u osób możniejszych.

Beneficjum • tworzy stosunek rzeczowy między feudałami. Za Kardmgów beneficjum rozumiano jako nadanie ziemi nie na własność, lecz w użytkowanie - własność zostawała przy nadawcy.

W średniowieczu uposażenie ziemskie nadawane wasalowi przez seniora w dożywotnie użytkowanie w zamian za spełnianie

obowiązków lennych (od IX w dziedziczne)- z łac. beneficjum- dobrodziejstwo

Stosunki lenne nie dotyczyły chłopów, a tylko zależności król - feudał oraz feudał - feudał

Stosunek poddaiiczy (zależność chłop - feudał) - chłop nie ma ziemi na własność, posiada tylko prawo do użytkowania ziemi. Cliłop w zamian za użytkowanie gnnmi pańskiego świadczył należności, tzw. rentę feudalną która była jednym z dochodów możnowładcy Oddawał należności w postaci dóbr feudalnych, w postaci odrobku (w naturze lub w pieniądzu)

Pan ma nie tylko prawa ekonomiczne, ale również np. sądowe - tzw. władztwo gruntowe.

Strukhira lenna ma większe znaczenie, jednak dane państwo jest feudalne, jeśli występują w nim stosunki poddańcze. Na przykład w Polsce nie było systemu lennego (a przynajmniej w takim stopniu jak na Zachodzie), ale jednak był feudalizm.

Lenno • pierwotnie ziemia nadawana przez seniora w użytkowanie wasalowi (lennikowi), później całokształt stosunków miedzy seniorem i wasalem. W szerokim znaczeniu było to prawo, na mocy. którego w epoce feudabiej nadawano komuś (wasalowi) określone dobra (ziemie, pieniądze) w zamian za obowiązek wierności służby wojskowej i pewnych świadczeń na rzecz nadającego (seniora).

Senior mógł mieć kilku lub kilkunastu wasali, którzy stanowili tzw. grupę lenną oni sami mogli z kolei być seniorami dla innych.

Zawiązanie umowy następowało przez zawarcie układu lennego lub nadanie lenna. Wasal składał przysięgę wierności lennej, a pan lenny -suzeren wręczał mu rękawicę, laskę lub kopie, stanowiącą symbol oddania mu lenna, była to tzw. inwestytura.

Kontrakt lenny -umowa, w której senior nadawał wasalowi nieruchomość w lenno za określone świadczenie. Obie strony zobowiązywały się przy tym do wzajemnej lojabtości.

Kontrakt lenny składał git z,

1. Hołd - ceremonia przyjęta w średniowiecznych stosunkach lennych, polegająca na publicznym złożeniu przysięgi wierności

2



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
top (97) Kalendarium dziejów świata w 5 tomach Starożytność ■ Średniowiecze ■ Nowożytność do 1815 ■
Jest to nowsza odmiana parodii. Znana była już w starożytności i średniowieczu, kiedy w przeważające
skanuj0013 28 WIELOZNACZNOŚĆ TERMINU NAUKA starożytni/ średniowieczni rozwijali ją nawet z upodobani
Slajd52 (16) • Jeżeli zostanie otworzony kanał w błonie komórkowej, to potencjał błonowy przesuwa si
skanuj0013 Mimo to również średniowiecze nie miało jednolitego poglądu na ciało, a już zupełnie nie
img104 (7.10) , SKMG Jeżeli hipoteza zerowa nie jest prawdziwa, to wtedy średni kwadrat wewnątrzgrup
skanuj0223 (4) liczenia głównych wymiarów, to jest średnicy czopa d i długości czynnej łożyska /, są
IMG29 (22) ióbM m śrianot ektntato prostopadłej do osi x działają naprężenia aM1 to na śaaooc przes
IMG58 (6) •    t •     i1. Praca grupowa • W nowoczesnych formach pr
IMG(49 MEA /mean electricai axis/ średnia oś elektryczna serca Oś elektryczna serca, jest to kierune
Matem Finansowa9 Renty Pewne 139 Jeżeli ciąg liczbowy

więcej podobnych podstron