6637

6637



inwestycyjnych w tym zakresie, zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej szkoły lub placówki, wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, wychowania i innych zadań statutowych.

Art. 6. Przedszkolem publicznym iest przedszkole, które: prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstaw programowych wychowalna przedszkolnego, przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności, zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych prcepisach. Wychowalne przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3-6 lat.

Art. 7. Szkołą publiczną jest szkoła, która: zapewnia bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania, przeprowadza rekrutację uczniów w oparciu o zasadę powszechnej dostępności, zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje, realizuje: programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego, a w przypadku szkół zawodowych również podstawy programowe kształcenia w danym zawodzie lub profilu kształcenia zawodowego, ramowy plan nauczania, realizuje ustalone przez Ministra Edukacji Narodowej zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów.

Art. 9. Szkoły publiczne i niepubliczne dzielą się na: 1) sześcioletnią szkolę podstawową, kończącą się sprawdzianem, uprawniającą do dalszego kształcenia w gimnazjum, 2) trzyletnie gimnazjum, kończące się egzaminem, dające możliwość dalszego kształcenia w liceum profilowanym lub w szkole zawodowej, 3) szkoły ponadgimnazjalne: trzyletnie licea profilowane, umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, dwuletnie szkoły zawodowe, kończące się egzaminem zawodowym oraz dające możliwość dalszego kształcenia w dwuletnim liceum uzupełniającym, dwuletnie licea uzupełniające, umożliwiające absolwentom szkół wymienionych w lit. b uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu. 4) szkoły policealne, dające możliwość uzupełnienia wykształcenia zawodowego, które mogą kończyć się egzaminem zawodowym.

Art. 15.Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia..

Podstawowe elementy systemu oświaty w Polsce

Art 2.1) przedszkola, w tym z oddziałami integracyjnymi oraz przedszkola specjalne, 2) szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne ogólnokształcące i zawodowe, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem szkół wyższych, oraz szkoły specjalne, szkoły sportowe oraz mistrzostwa sportowego i szkoły artystyczne. 3) placówki oświatowo-wychowawcze, placówki pracy pozaszkolnej, w tym ogniska artystyczne oraz placówki kształcenia ustawicznego umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej i kwalifikacji zawodowych, zdobywanie umiejętności, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku, 4) placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, zapewniające opiekę i wychowanie dzieciom i młodzieży, pozbawionym całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej oraz inne działające stosownie do potrzeb w zakresie pomocy i opieki nad dziećmi i młodzieżą, 5) rodziny zastępcze. 6) Ochotnicze Hufce Pracy, 7) zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli, 8) biblioteki pedagogiczne.

Wychowanie przedszkolnej obowiązek szkolny

Art 14. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3-6 lat. W przypadku dzieci zakwalifikowanych do kształcenia specjalnego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat. Dziecko w wieku 6 lat ma prawo do rocznego przygotowania przedszkolnego (rok zerowy). Realizacja uprawnienia jest obowiązkowym zadaniem własnym gminy. Odmowa zrealizowania tego uprawnienia następuje w drodze decyzji. Opłaty za świadczenia prowadzonych przez gminę prcedszkoli publicznych ustala rada gminy, a w przypadku innych przedszkoli publicznych - organy prowadzące te przedszkola.

ArL 14 a. Sieć publicznych przedszkoli, prowadzonych przez gminę, ustala rada gminy.

Art. 15. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia..

Art. 16. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które przed dniem 1 września kończy 6 lat, jeżeli wykazuje psychofizyczną dojrzałość do podjęcia nauki szkolnej. Decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podstawowej podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii poradiu psychologiczno-pedagogicznej. W przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego może bvć odroczone, nie dłużej jednak niż o jeden rok W przypadku dzieci, o których mowa wyżej rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego może być odroczone do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat. Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w której obwodzie dziecko mieszka, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej Obowiązek szkolny spełnia się przez uczęszczanie do szkoły podstawowej i gimnazjum, publicznych albo niepublicznych. Po ukończeniu gimnazjum obowiązek nauki spełnia się przez uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadgimnazjalnej albo w formach pozaszkolnych Za spełnianie obowiązku szkolnego uznaje się również udział dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim w zajęciach rewalidacyjno - wychowawczych, organizowanych zgodnie z odrębnymi przepisami.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Finanse p stwa Wypych34 335 upuuiiinuwiinic pncasięoiorstw nych, inwestycje sakralne w zakresie budo
pedagog7 Pedagog 19 gogicznych, 6. organizacji szkolnictwa razem z administracją, finansami : staty
POZIOMY KOMPETENCJI ORGANIZACYJNEJ W ZAKRESIE JAKOŚCI OBSŁUGI KLIENTA 1.    Ignorancj
19 współdziałania w tym zakresie Rady Ministrów oraz organów administracji rządowej z samorządem
6 gromadzone przez niepaństwowe jednostki organizacyjne, których ustawa archiwalna w tym zakresie w
0000001 31 czonym w tym zakresie większe bezpieczeństwo i wygodę zapewnia balkonik lub podpórka (ryc
Zarz Ryz Finans R16H9 16. Hybrydowe papiery wartościowe 489 inwestorom rzadki, a pożądany przez nich
Rozporządzenie prezydenta z 9,01.1928r. - o organizacji i zakresie działania władz administracji ogó
Zeskanowany dokument 1 (3) Wprowadzenie szczególnych osób i rodzin. W tym zakresie dominującą pozycj
1 Punkty: 1 Dany jest blok adresów: 223.255.248.0 21 Dysponując tym zakresem, należy zapewnić adresa
Finanse p stwa Wypych34 335 uf/uućftfiuiwaiłic fjrzcusięuiorstw nych, inwestycje sakralne w zakresie
Foto2897 - zapewnienie spójności między planami zarządzania kryzysowego a innymi planami sporządzany
Potrzeby w inwestycjach drogowych są tak duże, że pomimo wielu prac wciąż niezbędne są w tym zakresi
Rok szkolny 2014/2015 jest, w tym zakresie, rokiem przełomowym. Zapewnienie podręcznika do edukacji

więcej podobnych podstron