100539

100539



Męstwo - jego zadaniem jest przezwyciężenie przeszkód w dążeniu do dobra i zwalczaniu zla. Polega na opanowaniu strachu i zuchwalstwa. Dla dziennikarza jest to odwaga w przekazywaniu prawdy i głoszeniu własnych przekonań. Męstwo jest bronią ducha, oporem wobec nieprawdy, niesprawiedliwości i nieuczciwości. Jest przezwyciężeniem własnego lęku i strachu. Być mężnym dziennikarzem nie jest łatwo, bo jest to wbrew poczuciu bezpieczeństwa. Dziennikarz jest wystawiony na opanowanie strachu w różnych sytuacjach. Mogą to być groźby, ośmieszania (powszeclmie dziś używane). Starożytny filozof Sokrates widział męstwo jako obronę godności człowieka poprzez wierność prawdzie, dobni i sprawiedliwości Męstwo ma 2 postacie:

•    Atak - ma miejsce wtedy, gdy wiemy, że można pokonać zagrażające zło

•    Trwanie w oporze - dziennikarz nie może się bać

Zadaniem dziennikarza jest wyzwolenie gniewu społecznego przeciw nieuczciwości, czy niesprawiedliwości. Wymaga to cnoty męstwa, odpowiedzialności, ale i roztropności. Męstwo musi być roztropne. Rozumna odwaga - dziennikarz nie może się łatwo cofać, ale i nie może szybko atakować; musi zachować roztropność. Atak powinien być wtedy, gdy cel jest godziwy i prawdziwe ważny. Celem nie może być korzyść materialna, ambicja, czy imponowanie odwagą. Najważniejszy jest zawsze cel. Dziennikarstwo nie może być PR.Męstwo to obrona ważnych, a czasem wielkich dóbr człowieka i społeczności. Męstwo jest wyrazem transcendencji (przekraczanie drogi duchowej) człowieka w stosunku do życia na ziemi.

Umiarkowanie - jest cnotą rządzenia, sprawowania władzy nad sobą samym. Jest jedną z cnót, a nie cnotą najważniejszą, jest konieczne dla innych cnót. Arystoteles rozróżniał umiar rzeczowy i osobisty.

•    Rzeczowy obejmuje nasze czynności odnoszące się do innych osób, czyli dziedzinę sprawiedliwości.

•    Osobisty odnosi się do nas samych. Powinien być przystosowany do zmieniających się okoliczności.

Świadomość ta daje człowiekowi umiejętność kierowania nie tyle poglądami, ale racjami rozumu i wysiłkiem woli. Umiarkowanie uczy miary i równowagi we wszystkich dziedzinach, w których występują uczucia pożądawfcze. Oznacza uporządkowanie celów i dążeń człowieka. Dla dziennikarza celem doraźnym jest zdobycie nazwiska. Dla osoby wierzącej cel doraźny jest ważny. Cel doraźny winien być podporządkowany celowi ostatecznemu Umiarkowanie wymaga heroizmu. Umiarkowanie to także umiar w standardzie życia i używania. Treść i zakres mniam wyznaczają okoliczności personalne i społeczne danej osoby. Umiarkowanie w każdym zawodzie powinno być stylem życia, jest kwestią osobistej kultury. Umiarkowanie dziennikarza oznacza nie dać się pochłonąć niewoli postępu.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Urzędem wymienionym w Regulaminie TS jest I Rzecznik Generalny. Jego zadaniem jest przydzielanie spr
Montażysta - jego zadaniem jest połączenie poszczególnych ujęć w odpowiedni sposob. Współpracując
Doskonałość jest miarą nieba, dążenie do doskonałości miarą człowieka (Goethe) Definicje
Sądownictwo administracyjne Jego zadaniem jest rozpatrywanie skarg obywateli na sprzeczne z normami
viii Przedmowa pierwszego stopnia (licencjat). Jego zadaniem jest łagodne wprowadzenie w fascynujący
ROZDZIAŁ 6Host skryptów systemu Windows (WSH, Windows Scripting Host) WSH - jego zadaniem jest tworz
Obraz0208 20812.2.2.5. Spoiwo (Spoiwo jest składnikiem narzędzi ściernych, jego zadaniem jest powiąz
EgoizmEgoizm psychologiczny Jest to każde działanie jest ostatecznie motywowane dążeniem do własnych
jednostka są w stanie znieść nawet bardzo silny nacisk, jeśli jest wpleciony w proces dążenia do cel

więcej podobnych podstron