102703

102703



9.    Granulocyty - posiadają ziarnistości w cytoplaźmie

•    granulocyty obojętnochłonne (neutrofile) - ich fimkcją jest obrona przed infekcjami; wykazują one zdolność fagocytozy oraz przenikania ruchem pełzakowatym do tkanek. Ich działalność żerna powoduje pojawianie się ropy. Szczególnie licznie wytwarzane w stanach zapalnych.

•    granulocyty kwasochłonne (eozynofile) - niezbyt liczne; ich fiuikcją jest niszczenie obcych białek;intensywnie namnażają się w przypadku zakażenia pasożytami oraz chorób o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Gromadzą się w głównie w płucach, jelicie i w macicy.

•    granulocyty zasadocliłonne (bazofile) - najmniejsze iu najmniej liczne granulocyty; ich rola nie została do końca wyjaśniona.

10. Tkanka chrzęstna - zbudowana z komórek chrzęstnych (chondrocytów), zachowujących zdolność podziała Wykształcona ona zewnątrz błona (oclirzęstna) odpowiada za przyrost chrząstki od zewnątrz.

•    chrząstka szklista - stadium przejściowe w powstawaniu większości kości. U dojrzałych kręgowców tworzy chrząstki żebrowe, nosa, krtani, tchawicy i buduje powierzcłmie stawowe (jest niezwykle odporna na ścieranie). W pół przezroczystej, istocie międzykomórkowej znajdują się liczne grupy chondrocytów, a między nimi - włókna kolagenowe, ułożone najczęściej nieregularnie. Razem z wiekiem zwiększa się stosunek objętości włókienek kolagenowych do objętości istoty podstawowej.

•    chrząstka sprężysta - charakteryzuje się występowaniem włókien sprężystych w układzie sieciowym i znacznie większą liczbą komórek niż tkanka szklista. Nie ulega zwapnienia Występuje w małżowinie ucha, przewodzie słuchowym zewnętrznym, trąbce słuchowej, nagłośni oraz małych chrząstkach krtani, w nosie.

•    chrząstka włóknista - przeważają włókna kolagenowe ułożone w równoległe pęczki, a komórki układają się w szeregi. Występuje ona w miejscach przyczepu ścięgien do kości, w tarczach (krążkach) międzykręgowych, łąkotce oraz w spojeniu łonowych.

11. Krew - rodzaj tkanki łącznej; fazę płynna krwi stanowi osocze (60% obj. krwi), zaś stałą -elementy morfotyczne krwi:

•    erytrocyty (czerwone ciałka krwi) - tworzą sie w czerwonym szpiku kostnym. Obumierają (długość ich życia jest zróżnicowana) i ulegają rozkładowi w śledzionie, wątrobie i węzłach limfatycznych. U większości ssaków (wyjątek: wielbłąd, lama) przybierają kształt dwuwklęsłych dysków. Dojrzałe są pozbawione jąder, aparatu Golgiego, i centrioli. W erytrocytach ludzkich 1/3 objętości komórki zajmuje hemoglobina, która ma zdolność wiązania się z cząsteczkami tlenu i dwutlenku węgla, dzięki czemu krew transportuje te gazy pomiędzy tkankami i powierzchniami oddechowymi.

•    Leukocyty (białe ciałka krwi) - mają jądra i mitochondria. Odznaczają się intensywną przemianą materii. Poza krwią leukocyty występują w limfie i w tkance łącznej luźnej. Dzielą sie na granulocyt, mające ziarnistości w cytoplaźmie, i a granulocyty, które są ich pozbawione.

•    Trombocyty (płytki krwi) - przybierają różną postać i nie mają jąder komórkowych. Są wytwarzane w szpiku kostnym kostnym, odgrywają podstawową rolę w procesie krzepnięcia krwi.

12. Nabłonek jednowarstwowy płaski wyścieła naczynia krwionośne, pęcherzyki płucne oraz powierzchnię skrzeli; występuje wszędzie tam, gdzie zachodzi wymiana substancji (opis wszystkich tkanek zwierzęcych - w materiałach na mailu).

13. Lyko barwi się na różowo, drewno - na zielono.

14.0pis drewna, tkanki miękiszowej w materiałach na mailu.

15. Koniugacja:

•    u pantofelka - podczas koniugacji dwa pantofelki dopasowane pod względem typu koniugacyjnego łączą sie ze sobą okolicą gębową. Makronukleus każdego z nich ulega dezintegracji, a mikronukleus przechodzi mejozę i tworzy cztery haploidalne jądra. Trzy z nich ulegają degeneracji, a pozostałe dzieli się mitotycznie i tworzy dwa identyczne jądra



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMGv54 Granulocyty - posiadają jadro, nie mają hemoglobiny    11 -    
29229 SNC00111 CECHY WSPÓLNE AGRANULOCYTÓW r Cytoplazma zasadochłonna r Brak ziarnistości w cytoplaz
1355387522704 antastic pl j wśród krwinek białych rozróżniamy granulocyty mające wyraźne! w c
1355387538565 antastic pl □ wśród krwinek biak/ch rorraniamy granulocyty mające wyraźne w cyt
IS P1140346 (Medium) Komórki NK duże ziarniste iimtocyty (.ziarnistości w cytoplazmie) liczne recepi
DSC02050 stanowią około 40, a nawet 60% wszystkich krwinek białych. Mają ziarnistości w cytoplazmie.
896E0CD6227136E00C423277BF425A2A)93765 m Leukocyty - krwinki białeGranulocyty: Zawierają ziarnistośc
SNC00109 (2) GRANULOCYTY ZASADOCHŁONNE (bazofile) • -Ziarnistości zasadochłonne w
img396 o i e b.    posiadają w cytoplazmie ziarnistości z histaminą i heparyną c.
P1520612 rozwoju, w cytoplazmie granulocytów zwiększa się liczba ziarnistości i różnicuje ich barwli
40612 SNC00092 MORFOLOGICZNE WSPÓLNE CECHY GRANULOCYTÓW r Cytoplazma kwasochtonna r Ziarnistości obe
Granulocyty, ich podział i rola fizjologiczna. Granulocyty sa to limfocyty posiadające liczne ziarni

więcej podobnych podstron