101823

101823



Do wieku VIII p.n e. nie zauważamy wyraźnych oznak, że malarstwo wazowe zacznie posługiwać się przedstawieniami figuralnymi. Rzemieślnicy w wiekach ciemnych nie pracowali dla elit pałacowych, ale dla posiadaczy ziemskich. Pracowali w glinie ograniczając się do wąskiego asortymentu motywów abstrakcyjnych wykonywanych w stylu geometrycznym.

W okresie wczesno geometrycznym w Attyce rozwinął się styl, którego przykładem jest amfora z cmentarzyska w Karani ej kos. Krzywizny brzuśca znajdują przeciwwagę we wklęsłościach wylewu. Motywy geometryczne wykonane są za pomocą pędzla doczepionego do cyrkla. Podkreślają strukturę naczynia i uwypuklają największą wydętość oraz górną część brzuśca.

W kolejnych stylach dominuje ornament linii łamanej, która zaczyna pokrywać cala powierzclmie naczyń. Licznie występuje meander.. Z Aten znamy amforę w stylu „ chylońskim”1 o ponad półtora metrowej wysokości. Na brzuścu znajduje się scena figuralna pożegnania zmarłego- prothesis. Po obu stronach mar oraz poniżej nich umieszczono szereg osób ze wzniesionymi rękami. Postacie są bardzo zgeometryzowane- wydłużone partie nóg, mały trójkąt torsu i ręce załamane pod kątem. Przeważenie w pasie, głowa zbliżona do małego kwadratu ręce zaznaczone zaledwie kreską i ścisła powtarzalność nadaje scenie charakteru jeszcze jednego pasa dekoracji geometrycznej. Odmienny jest fragment na szyi naczynie pod wylewem , przedstawiający pasące się zwierzęta. Poza tym na ramionach, szyi i brzuścu biegną przedstawienia meandryczne. Dekoracja podporządkowana jest kształtowi naczynia, które wykonane jest zgodnie z systemem proporcji.

Drugim przykładem tego stylu jest krater z połowy VIII w p.n.e. zwany kraterem Malarza Hirsclifelda. Niższy, ale masywniejszy niż omówiona wyżej amfora. Ma również bogatszą dekorację figuralną. Posiada podobnie scenę prothesis, poniżej występują dwa pasy z przedstawieniami ludzkimi. Pierwszy przedstawia ek/orę- przewożenie zwłok i orszak pogrzebowy, drugi to szereg wojowników na rydwanach. Wszystkie postacie są zgeometryzowane.

Naczynia dipylońskie służyły jako pomnik nagrobny ustawiony ponad pochówkiem.

Kolejne przedstawienia figuralne to sceny walki, powtar zające się na ceramice , ale też na innych wyrobach np. fibulach. Występują sceny składowania ofiar, tańców, muzyki, korowodów, igrzysk i.t.p. Sceny nie muszą być powiązane z mitologią Mogą byś scenami rodzajowymi heroizującymi w metaforyczny sposób owych lokalnych arystokratów.

W kręgu halsztackim widzimy podobieństwo jeśli chodzi o odbębnianie się elit społecznych kontr olujących poszczególne terytoria i handel. Obserwowane jest przejście ze starszych królewskich czy kapłańskich ośrodków władzy późnej epoki brązu do struktur opartych na kontroli sprawowanej przez poszczególne rody. Wcześniejsze szlaki liandlowe ulegają zmianą. Nowe drogi do Europy Środkowej prowadzą przez Italię północną, co spowodowane jest aktywnością Etrusków. Na zachodzie szlaki handlowe biegną wrzdluż ‘ Od nazwy Ateńskiej bramy miejskiej, poza którą rozciągał się cmentarz



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Po powrocie do wyzwolonej Warszawy nie spotkał już nikogo ze swych kolegów z Powstania. Dowiedział s
]. 9. SYGRYDA STOERADA. 51 Co do imienia przedewszystkiem nie może ulegać wątpieniu, że nazwa Sygryd
skanuj0006 (384) spożyć. Nie zauważono nigdy, aby sama zabiła jakieś zwierzę, zdarzyło się jednak, ż
SKRACAMY DO MlSTRZÓW południu?’! Nawet do głowy by nie przyszło asystentowi powiedzieć, że gdzieś ta
ED (10) o II, Zasady obserwacji faktów społecznych tóra, choć do tej pory nie zauważana, może przyśp
DSC03043 BRYOPHYTA — MSZAKI Mszaki należą do roślin, które są już wyraźnie związane ze środowiskiem
P3170005 14ewolucjonizm uniwersalny - 1 początek w XX wieku - bo nie sposób było wykazać, że ewolucj
ED (10) o //, Zasady ohseiwacji faktów społecznych tóra, choć do tej pory nie zauważana, może przyśp
PICT6173 ( Jeśli badacz nie chce wyraźnie podkreślać swej roli obserwatora, zaleca mu się unikanie c
RZYM 109 —    On cię nie lubi, Cat. Uważa, że pewnego dnia zwró cisz się przeci
65167 RZYM 109 —    On cię nie lubi, Cat. Uważa, że pewnego dnia zwró cisz się
INNY: Dziękuję Pani za ciepłe słowa. Już nie pamiętam kiedy, ktoś ze mną normalnie rozmawiał. Czuję
IMG0 tę drogę, a nie inną, zapewne odpowie, że „wyczuwa ją”. W rzeczywistości składają się na to ró
IMG0 tę drogę, a nie inną, zapewne odpowie, że „wyczuwa ją”. W rzeczywistości składają się na to ró
img921 (2) ski nosowe. Nie znaczy to jednak, że zbiór samogłosek polskich składa się jedynie z dzies

więcej podobnych podstron