110291

110291



stanowią aż tak wielkiego niebezpieczeństwa. Jednakże tak olbrzymia ich ilość stwarza poważne problemy ze składowaniem oraz zagospodarowaniem.

To właśnie    odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 r. w Art I określa "zasady

postępowania z odpadami w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, a w szczególności zasady zapobiegania powstawaniu odpadów i ich negatywnego oddziaływania na środowiska, a także odzysku lub unieszkodliwiania odpadów". Przy klasyfikacji odpadów obowiązuje Rozporządzenie Ministra Środowiska ( DZ. U. Nr 112, poz. 1206) w sprawie katalogów odpadów. Określa ono katalog odpadów wraz z listą odpadów niebezpiecznych oraz sposób ich klasyfikacji. Katalog odpadów dzieli je, w zależności od źródeł ich powstawania, na dwadzieścia grup.

W przemyśle krajowym największa ilościowo grupa stałych odpadów pochodzi z górnictwa węgla kamiennego. Ze względu na rozmieszczenie złóż i regionów eksploatacji węgla, zwałowiska tych odpadów są skoncentrowane na stosunkowo niewielkim obszarze zagłębi węglowych. Obecnie, w skali roku, gromadzi się około 40 milionów ton odpadów. Odpady zawierają kilka procent węgla i dlatego mają skłonność do samozapalenia. Aczkolwiek obecnie, budowane według nowoczesnej technologii składowiska, pozwalają na unikanie samozapłonu.

Zagrożenia

Zagrożenia dla środowiska jakie stwarzają składowiska odpadów przemysłowych, to zagrożenie pożarowe oraz zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych w rejonie składowania. Obydwa rodzaje zagrożeń są uwarunkowane tymi samymi czynnikami, czyli przenikaniem powietrza atmosferycznego i wody z opadów atmosferycznych przez bryłę zwałowisk. O ile samozapłony składowisk były zawsze w centrum uwagi, o tyle problem zanieczyszczenia wód stał się przedmiotem zainteresowania dopiero w ostatniej dekadzie lat dziewięćdziesiątych. Stałe odpady przemysłowe wywierają istotny wpływ na środowiska wodne, powodując zmiany jakości wód w rejonie ich składowania. Zmiany te są następstwem ługowania z odpadów związków rozpuszczalnych o rożnych stopniach szkodliwości. Są to zanieczyszczenia tzw. obszarowe, które są trudne do skontrolowania. Problem składowania odpadów wytwarzanych przez górnictwo wymaga więc szybkiego rozwiązania, chociażby z uwagi na ograniczone możliwości ich deponowania na istniejących zwałowiskach oraz pozyskiwania nowych terenów na budowę dla tych hałd. Zmuszają do tego coraz bardziej tygorystyczne wymogi ochrony środowiska, szczególnie w związku z wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej.

Jak rozwiązać taki problem?

Gospodarka odpadami, zarówno górniczymi jak i pozagómiczymi z zakładów górniczych, winna odbywać się zgodnie z obowiązującą Ustawą o odpadach (Dz.U. nr 96 poz.592). Nakłada ona na wytwarzających odpady określone obowiązki. Ustalony w ustawie priorytet gospodarki odpadami obejmuje zapobieganie ich powstawaniu Jeżeli nie udało się zapobiec ( działalność kopalni jak na razie wyklucza taką możliwość), należy je wykorzystywać w sposób bezpieczny dla środowiska, a dopiero w ostatniej kolejności unieszkodliwić. Zakład wytwarzający odpady jest zobowiązany do stosowania takich sposobów produkcji i form usług lub wykorzystania surowców i materiałów, które zapobiegają powstawaniu odpadów albo pozwalają utrzymać na możliwie najniższym poziomie ich ilość, a także zmniejszyć ich uciążliwość bądź zagrożenie dla życia lub zdrowia



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Obraz (3)(1) miałbym aż tak zgłupieć, żebym i tego nawet nie pojmował, że jeśli kogoś w swym otoczen
skanuj0137 (17) PARAFRAZOWANIE Dokonaj parafrazy następujących zdań tak, by ich autor mógł być pewie
2. Należy rozmieszczać spoiny tak , aby ich środek ciężkości pokrywał się ze względnie
26(1) 3 Dorysuj brakujące elementy tak, aby ich ilość zgadzała się z cyfrą w kwadracie.
garfield (31) ‘JEST AŻ TAK if WIELKI?
SAM07 resized Niekoniecznie jednak aż tak drastyczny konkret by wał punktem wyjścia w podobnym kier
str3 1.2. Kategorie teoretyczne 33 Należy Jednak podkreślić, że dzisiaj kontrast nie jest aż tak wyr
Stary (2) ”NIE BYŁEM AŹ TAK PUANY.” "STARY. POŁOŻYŁEŚ SIĘ NA PODŁODZE KRZYCZĄC JACK, COME
IMGp23 (5) żeby tutejszy klimat był aż tak nie do zniesienia" — powiedziała, by zakończyć ten t
IMGg nie może aż tak dokładnie obliczyć kąta załamamia światła w wodzie, żeby pchnięty oścień trafił

więcej podobnych podstron