111895

111895



Teoria ekonomii jak i historia gospodarcza skoncentrowała się raczej na analizie i opisie innego typu wahań cyklicznych, które uzyskały nazwę cykli Juglara ( badał cykle, których długość wynosiła 8-11 lat ten typ cyklu dominował w gospodarce kapitalistycznej od pierwszej połowy XIX wieku aż do okresu międzywojennego wyłącznie. Jego cykle miały za podstawę wahania w poziomie inwestycji) i cykli Kitchinga (te cykle są krótkie około 3,5 roku. Wiązały się głównie ze zmianami zapasów przedsiębiorstw.)

Pierwsze załamania koniunkturalne występowały już w XVIII i na początku XIX wieku. Takim było załamanie w angielskim przemyśle bawełnianym w roku 1788. W roku 1793 występuje drugi kryzys w przemyśle angielskim, który ogarnął oprócz przemysły bawełnianego także inne gałęzie przemysłu angielskiego. Rok 1797 przynosi nowy kryzys gospodarce angielskiej. Najgłębszym w tym okresie jest kryzys w roku 1810 po 5 latach gospodarkę angielską nawiedza nowy kryzys nadprodukcji. Pierwszym kryzysem ogólnej nadprodukcji był kryzys w roku 1825, który jak poprzednio dotknął przede wszystkim gospodarkę angielską, przeniósł się jednakże do innych krajów - USA, Francji, odbił się także na sytuacji w gospodarce niemieckiej.

Spośród załamań koniunktury przełomu XIX i XX wieku wskazać trzeba na kryzys z roku 1873 oraz 1900 - 1903. Odegrały one istotną rolę w procesie koncentracji kapitałów w krajach Europy Zachodniej, przyspieszając ten proces, przyczyniając się do szybkiego rozwoju monopolizacji gospodarki.

Szczególne miejsce w historii kryzysów zajmuje kryzys w latach 1929 - 1933. Podkreślić trzeba tu znaczenie tego kryzysu nie tylko ze względu na konsekwencje w dziedzinie polityki gospodarczej i kształtowania się myśli ekonomicznej oraz rewizję wielu kanonów, które do tego czasu wyznaczała ekonomia. Dla scharakteryzowania ostrości kryzysu przytoczymy kilkanaście cyfr globalny spadek produkcji przemysłowej w najbliższym punkcie wyniósł w porównaniu z rokiem przedkryzysownym w Niemczech - 46%, w Polsce - 36%, USA - 42%, we Francji - 24%.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
2013 10 02 42 47 Metody badan. Podobnie jak w ekonomii, w międzynarodowych stosunkach gospodarczych
Cechy ekonomii austriackiej Skupia się raczej na badaniu procesów niż stanów gospodarczych Bada racz
Slajd12 Zakres badań Historia gospodarcza zajmuje się badaniem gospodarczych dokonań cywilizacji lud
socj1 18 Rozdział 1 ber, wcześniej sławny już. profesor ekonomii czy historii gospodarczej, który w
Ekonomia w czasach kryzysu gospodarujące, spodziewając się wzrostu podatków w przyszłości, zwiększą
1d 2 INNY TEST Z POLITYKI EKONOMICZNEJ 1.    Przez politykę gospodarczą rozumie się:
Image 16 METODA ANALIZY EKONOMICZNEJ Ekonomia badająca procesy gospodarowania posługuje się określon
opisywanym przez nas modelu skoncentrujemy się wyłącznie na konsumpcyjnej funkcji gospodarstwa domow
skanuj0021(5) • 2.34 • Jak przebiega proces obciążania się transformatora? Na rysunku 2.28 pokazano
skanuj0021(5) • 2.34 • Jak przebiega proces obciążania się transformatora? Na rysunku 2.28 pokazano
CZYM ZAJMUJE SIĘ EKONOMIA? 2. Uczniowie klasy Ic wybierają się w styczniu na wycieczkę. Postanowili
Scan082 82 M.J. Snowling Skoncentrowaliśmy się również na badaniu różnic indywidualnych w zakresie

więcej podobnych podstron