114376

114376



Oprócz stron w postępowaniu mogą brać również udział podmioty na prawacli strony oraz inni uczestnicy postępowania.

Uczestnikiem na prawacli strony jest osoba która brała udziale w postępowaniu a nie wniosła skargi jeżeli wynik postępowania dotyczy jej interesu prawnego.

W myśl art. 33$2 udział w charakterze uczestnika ale tylko wyłącznie pod warunkiem że zostanie złożony stosowny wniosek może być również osoba, która nie brała udziału w postępowaniu administracyjnym, jeżeli wynik tego postępowania dotyczy jej interesu prawnego, a także organizacja społeczna, w sprawach innych osób, jeżeli sprawa dotyczy zakresu jej statutowej działalności, również niezależnie od tego czy brała czy też nie udział w postępowaniu administracyjnym.

Reasumując stroną jest się zawsze wtedy kiedy postępowanie administracyjne dotyczy interesu prawnego lub obowiązku danej osoby niezależnie od tego czy brało się udział czy też nie. Wyróżniamy również przepisy które nie traktują niektórych podmiotów jako stron postępowania np. nie doręcza się takim stroną zawiadomień itd. Takie podmioty co prawda nie brały udziału w postępowaniu ale stroną w sprawie są.

Na postanowienie o odmowie dopuszczenia do udziału w sprawie przysługuje zażalenie, a zażalenie to zawsze rozpoznaje NSA.

Strony bądź ich przedstawiciele mogą brać udział w postępowaniu osobiście bądź przez swoich pełnomocników (to nie ma nic wspólnego z pełnomocnikiem w postępowaniu administracyjnym). Pełnomocnikiem strony może być zgodnie z art. 35:

-    adwokat

-    radca prawny

-członek najbliższej rodziny

-    pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nie posiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Dotyczy to również państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.

Warunkiem dopuszczalności skargi jest wcześniejsze wyczerpanie środków zaskarżenia pod warunkiem że przysługiwały w danym postępowaniu. Zgodnie z art. 52$2 przez owo wyczerpanie należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie ( czyli taki który składa się w postępowaniu ogólnym w sytuacji gdy decyzje wydał Minister bądź SKO).Co do zasady zaskarżyć można decyzje lub postanowienie wydane w postępowaniu odwoławczym.

Natomiast wymóg wyczerpania nie dotyczy sytuacji gdy skargę składa prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich. Jeden warunek jest taki że ten Prokurat czy Rzecznik Praw Obywatelskich nie uczestniczyli w postępowaniu na prawach strony jeżeli uczestniczyli wówczas obowiązek wyczerpania środków zaskarżenia również ich dotyczy.

Jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia najczęściej skargę będzie można złożyć dopiero po wcześniejszym wezwaniu organu do usunięcia naruszenia prawa. Tę czynność reguluje art. 52 $2 i 3. Skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie (art. 53), jeżeli termin ten upłynie wniesienie skargi będzie niedopuszczalne chyba że termin zostanie przywrócony. Skargę składa się za pośrednictwem organu którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. W latach 1995-2003 obowiązywał bezpośredni tryb składania skargi.

Dla prokuratora i Rzecznika Praw Obywatelskich przewidziano 6 miesięczny termin do złożenia skargi ,dotyczy on sytuacji w których prokurator lub Rzecznik nie brali udziału w postępowaniu administracyjnym na prawach strony, jeżeli brali udział wówczas obowiązuje ich taki jak inne strony 30 dniowy termin. Skarga do sądu powinna odpowiadać wymaganiom które przepisy stawiają dla pisma zawarte w art. 46 i 57 ustawy:

Każde pismo strony powinno zawierać(art46):

1.    oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

2.    oznaczenie rodzaju pisma;

3.    osnowę wniosku lub oświadczenia;

4.    podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

5.    wymienienie załączników.

2



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
¥ to uprawnienie, z którego oprócz osób fizycznych, mogą korzystać również inne podmioty ( m. in. os
1.    Strona a podmioty na prawach strony w postępowaniu administracyjnym. 2.
16. PODMIOTY NA PRAWACH STRONY Nie zastępują strony, ale występują w postępowaniu w interesie strony
PODMIOTY NA PRAWACH STRONY W POSTĘPOWANIU ADMINISTRACYJNYM 1. Organizacja społeczna - występuje w ro
Podmioty na prawach strony występują w cudzej sprawie, ale w interesie publicznym (np. prokurator).
RAZEM 1„ŚRODOWISKO cykl ogólnopolskich konferencji Pozycja procesowa podmiotów na prawach strony nie
administracyjnego z racji uczestniczenia w nim stron oraz podmiotów, jak działające na prawach stron
26322 skanuj0007 (275) W postępowaniu administracyjnym mogą występować na prawach strony organizacje
PODMIOTY MA PRAWACH STRONY Podmioty te występują obok strony, ale mają te same uprawnienia procesowe
W Polsce miasta mogą być gminą lub miastem na prawach powiatu. Obowiązki na tych poziomach samorządo
81823 P1040660 436 Inne substancje psychoaktywne je się również negatywny wpływ na procesy pamięciow
—    Osoby niepełnoletnie mogą brać udział pod opieką i
Uczestnikiem postępowania administracyjnego jest również każdy inny podmiot, którego interesu prawne
—    Osoby niepełnoletnie mogą brać udział pod opieką i

więcej podobnych podstron