115700

115700



W naszych warunkach klimatycznych temperanira wody w zbiornikach powierzchniowych waha się w granicach o 0 do około 220C. Wiadomo, że temperatura około 00C zwalnia procesy rozmnażania u bakterii oraz podstawowe funkcje fizjologiczne u wielu organizmów wodnych. Z tego też powodu procesy mineralizacji przebiegają w zimnie znacznie wolniej. Niektóre bakterie wodne ustępują już z biocenozy w temperaturze ♦40 C. np. Sphaerotilus natans. Również bakterie nitryfikacyjne i metanowe wykazują w tej temperaturze osłabione procesy metaboliczne.

Temperanira ma bezpośredni i pośredni udział w procesach biochemicznych w wodzie. Podwyższenie temperatury wpływa przyspieszająco na procesy rozmnażania, a przede wszystkim skraca czas generacji u bakterii. Może też wpłynąć na odmienne formowanie się zespołów biocenotycznych. jeżeli tylko nowa. wyższa temperanira będzie odpowiadała optimum rozwojowemu określonego gatunku, który z kolei może okazać się bardzo korzystny dla procesu samooczyszczania. W nowych warunkach termicznych może też nastąpić dominacja form uciążliwych dla niektórych rodzajów użytkowania wody. Podgrzanie wód powierzchniowych przedhiża na jesień, zimę i wiosnę okres mineralizacji osadów dennych, gdyż normalnie trwa on tylko w okresie wegetacyjnym, tj. w lecie. Natomiast w lecie w zbiornikach podgrzanych sytuacja jest zwykle odwrotna, szczególnie przy niskich stanach wód i długotrwałych okresach upalnej, suchej pogody. Podgrzanie wody pogarsza wówczas warunki tlenowe, a przyspieszenie procesów metabolicznych wymaga równocześnie dostarcza zwiększonych ilości tlenu.

Powstaje w ten sposób poważa kolizja, która doprowadza często do ostrych deficytów tlenowych w wodzie i również poważnych zaburzeń w procesach samooczyszczania.

4.    Wpływ odczynu.

Mikroorganizmy wodne wymagają w zasadzie środowiska o odczynie obojętnym, znoszą jednak wahania w kierunku odczynu słabo zasadowego lub słabo kwaśnego. Wyjątek stanowią grzyby, które rosną w wodzie o odczynie kwaśnym. Gwałtowna zmiana pH wody uniemożliwia funkcje większości enzymów i niszczy wrażliwe komórki.

Gwałtowne zmiany odczynu wód powierzchniowych spowodowane są odprowadzeniem niektórych ścieków przemysłowych bez ich wstępnej neutralizacji

Odczyn może ulegać zmianom również na skutek zachodzących w wodzie procesów biochemicznych. W pewnych warunkach, można obserwować nagromadzenie się zasadowych produktów metabolizmu np amoniaku lub produktów o charakterze kwasów (zwłaszcza podczas beztlenowego rozkładu mateni organicznej.

5.    Wpływ związków toksycznych.

Do wód powierzchniowych docierają liczne toksyczne. Wprowadzane są one przede wszystkim ze ściekami przemysłowymi, często również bytowo-gospodarczymi craz z wodami opadowymi, które spłukują z terenów rolniczych środki ochrony roślin.

Ze względu na to. że działanie tnijące różnych związków chemicznych jest zależne od wielu właściwości związku oraz od gatunku organizmu, na którym związek ten działa, sformułowanie ścisłej definicji tmcizny jest ogromne trudne

Najbardziej zbliżona do współczesnych poglądów definicja określa substancję trująca w następujący sposób: tmcizną jest substancją, która po wniknięciu do ustroju w niewielkich ilościach może spowodować, wskutek swych właściwości toksyko-dynamicznych. zaburzenia w funkcjonowaniu ustroju lub śmierć.

Działanie tnicizn na drobnoustroje wodne jest bardzo różne. Wywołują one uszkodzenie struktury błony cytoplazmaiycznej. inhibicję enzymów itp. Jeśli natomiast tnicizna wprowadzana jest wielokrotnie, lecz w małych ilościach, z których żadna nie może wywołać widocznych objawów szkodliwego działania, to po pewnym czasie objawy te mimo wszystko nastąpią. Tego typu toksyczność nazywamy chroiuczną albo przewlekłą. Zatrucia chroniczne mogą też powstać w wyniku kumulowania się trucizny w komórkach. Po pewnym czasie zakumulowana tnicizna osiąga taki poziom, że przejawia swoje działanie tnijące.

Często zdarz się. że do wód będących odbiornikami ścieków trafia nie jeden a więcej związków toksycznych. Wtedy organizmy zamieszkujące to środowisko narażone są na działanie dwu lub więcej tnicizn jednocześnie. W wyniku działania tnicizn na biocenozę powstają w wodach strefy częściowego lub całkowitego zatrucia. Dawki subletabie lub słabiej działające trucizny oraz związki toksyczne działają selektywnie powodują zniszczenie tylko części organizmów w biocenozie. Stopień zatnieia wody oraz toksyczność różnych związków chemicznych ocenia się za pomocą metody bioestów. W metodzie tej wykorzystuje się wyniki uzyskane z obserwacji bezpośredniego kontaktu organizmów testowych z badania substancją. Metoda biotestów pozwala na:

• ocenę zaburzeń w podstawowych procesach metabolicznych u organizmów testowych. po określonym czasie kontakm z trucizną (testy fizjologiczne)

- ocenę zabójczego działania badanego związku na organizmy testowe (testy letalne)

Zastosowanie wyników otrzymanych z przeprowadzonych testów w praktyce, wymaga dodatkowo uwzględnienia specjalnego współczynnika stosowalność lub współczynnika bezpieczeństwa pomniejszającego otrzymany wynik o pewną wartość Na ogół przyjmuje się. że tnicizn. które mogą ulegać rozkładowi biologicznemu współczynnik ten wynosi 0.1 a dla tnicizn trwałych i kumulujących się w organizmach wynosi -0.01.

6.    Wpływ substancji radioaktywnych.

Pierwiastki radioaktywne dostają się do wód powierzchniowych wrraz z niektórymi rodzajami ścieków np. ze szpitala lub laboratoriów prowadzących badania przy pomocy izotopów.

Promieniowanie emitowane przez substancje radioaktywne wywierają na organizmy określone działanie, polegające - przy dużych dawkach - na jonizacji molekuł komórkowych denaturat ji białka stnikturalnego i enzymatycznego. Nawet w małych dawkach promienie te wykazują działanie mutagenne.

Obecne w wodzie radioizotopy zajmują w procesie samooczyszczania zupehue specyficzne miejsce, ponieważ nie mogą być usuwane na drodze zwykłych przemian biochemicznych prowadzonych przez drobnoustroje Wprawdzie izotopy są pobie-rane. wbudowywane, a nawet magazynowane w cytoplazmie organizmów żywych na równi z innymi substancjami, lecz po śmierci (ty bardziej, że okres życia jest krótki jak u bakterii) przez autoUzę lub wymywanie dostają się powtórnie do wody.

Problem radioaktywności wód powierzduiiowych w Polsce nie jest na szczęście w fazie stanu alarmowego, tym niemniej jest to zagadnienie wyjątkowo ważne.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
współczynnik przyrostu waha się w granicach 0 do 5, a w krajach słabo rozwiniętych 15 do 30. Wg szac
moje obrazy8 sawtanie powierzchni blaszki liściowej prostopadle r naszych warunkach klimatycznych a
IMGT26 r Begonia bulwiasta nie zimuje w naszych warunkach klimatycznych w gruncie. Corocznie, w drug
sprawdzian życie w wodzie (imię i nazwisko) 1. Dokończ zdani: •    Latem temperatura
Warzywnictwo072 sztywna, gładka i silnie rozgałęziona. W naszych warunkach klimatycznych wysokość ło
23433 Jeżdze motorowerem Komar2 Jazda w czasie deszczu W naszych warunkach klimatycznych o deszcz n
86956 PA210161 [1600x1200] Energia maretemalna Średnia temperatura wody na powierzchni
50609 PA210162 [1600x1200] Energia maretermalna ■    Temperatura wody na powierzchni
64013 P1230153 Owady •    Wszy - w naszych warunkach klimatycznych są zarówno
w naszych warunkach wynosi ono 230 V). Zwykle nie stosuje się połączenie punktu wspólnego wszystkich

więcej podobnych podstron