113232

113232



3.    Bardzo ważnym problemem jest pogodzenie rosnących aspiracji edukacyjnych społeczeństw z ograniczonymi możliwości.uni ich finansowego zaspokajania „Apetyty" edukacyjne społeczeństw wzrastają w postępie geometrycznym . podczas gdy środki materialne na ich zaspokajanie - w arytmetycznym . Wzrasta więc rozziew między nimi . Sprawia on . że nawet najbogatsze kraje nie są w stanie zaspakajać jednakowo wszystkich potrzeb kształcących się .

4.    Kolejnym problemem jest zdecydowanie . jaki model szkoły i kształcenia byłyby najbardziej właściwe dla realizacji zadali edukacyjnych początku XXI w.

Obecna szkoła posiada niemałe tradycje i doświadczenia, ale także pewne obciążenia , które mogą wpływać hamująco na jej dalszy rozwój. Szkołę alternatywną cechuje większa śmiałość założeń teoretycznych i poczynali praktycznych . w tym organizacyjnych i wychowawczo - dydaktycznych . Kryje ona w sobie jednak sporo niepewności i zagrożeń . zwłaszcza gdy chodzi o trafność i skuteczność podejmowanych działali oraz stopień realizacji przyjętych celów .

5.    butą ważną sprawą jest pogodzenie w kształceniu wiedzy ogólnej z przygotow aniem zaw odowym . preferującym treści praktyczne i bardziej szczegółowe.

Byłoby pożądane , aby szkoła mogła równocześnie i dobrze realizować obydwa te zadania . Praktycznie jest to jednak niemożliwe , zarówno ze względu na nadmierne obciążenie siatki godzin zajęć , jak i przeznaczone na ten cel środki materialne .

Przygotowanie zawodowe nie jest bynajmniej jedynym celem edukacji . Nie mniejsze znaczenie ma również odpowiednie wdrożenie uczącego się do pełnienia ról społecznych , umiejętności pracy samokształceniowej , właściwego rozumienia i konsumpcji dóbr kultury czy racjonalnego orgaiuzowaiua własnego życia . I tutaj rówiueż nieocenione usługi oddaje wiedza ogólna i teoretyczna.

Z tych względów współczesna szkoła w krajach rozwiniętych (zwłaszcza średnia maturalna i wyższa akademicka) preferują w kształceniu wiedzę ogólną i raczej tylko przysposabiają zawodowo . Główne zadaiue związane z przygotowaniem do wykonywania zawodu lub określonych zajęć spoczywa natomiast na zakładach pracy .

6.    Na osiąganie wysokich efektów kształcenia decydujący wpływ wywiera co najmiuej kilka czynników :

-wartościowa i wymagająca kadra pedagogiczna ;

-zdolna i pozytywnie zmotywowana do nauki młodzież ;

-odpowiediue warunki lokalowe ;

-wyposażenie w nowoczesne środki dydaktyczne ;

-dobrze zorgaiuzowana praca;

-zindywidualizowane nauczanie (w niewielkich grupach);

-kameralna atmosfera wychowawcza.

Spełnienie wszystkich tych warunków jest niemożliwe w szkołach publicznych ze względu na politykę oszczędnościową państwa .

7.    Młodzież powinni kształtować zdolni . ideowi i zaangażowani zawodowo pedagodzy Od współczesnych nauczycieli i wychowawców wymaga się wiele . w tym ustawicznego podnoszenia i doskonalenia ich kwalifikacji . Jest to zarazem na całym świecie profesja raczej słabo wynagradzana . Sprawia to , że do zawodów pedagogicznych nie trafia liczniej młodzież najzdolmejsza . Odbywa się to z niemałą szkodą dla oświaty . Problem ów można by w jakimś stopniu rozwiązać poprzez wydatną poprawę wynagrodzeń nauczycieli.

8.    Ważnym problemem jest umiejętne pogodzenie tendencji integracyjnych społeczeństw i państw z zachowaniem idi własnych specyficznych cech i tradycji oświatowych . stanowiących ważny składnik ich tożsamości narodowej . Coraz więcej krajów jednoczy się dla realizacji wspólnych celów . najpierw ekonomicznych . później rówiueż w innych dziedzinach . Im ściślejsze jest to zespolenie . tym więcej wymaga rezygnacji ze strony poszczególnych krajów członkowskich , z własnych wzorców i rozwiązali, na rzecz przyjętych wspólnie ustaleń .

9.    Kolejnym pytaniem jest. kogo pow inna wychowywać obecna szkoła :

-nacjonalistę preferującego interesy swojego narodu etnicznego ?

-patriotę pluralnego narodu obywatelskiego ?

-patriotę jego małej ojczyzny lokalnej ?

-obywatela Europy ?

Wydaje się , że po trosze każdego z nich . z wyjątkiem pierwszego (brak tolerancji dla innych nacji etnicznych) . Najbardziej pożądane jest kształtowanie wzorca patrioty społeczeństwa obywatelskiego. przywiązanego jednocześnie do swojej małej ojczyzny lokalnej , rozumiejącego problemy integrujących się społeczeństw i skłonnego do angażowania się w ich rozwiązywanie .

10. Innym problemem jest pogodzenie kształcenia elitarnego z masowym Każdy kraj potrzebuje elit. które stanowią ludzie zdobii , ambitni . dobrze wykształceni i o wysokich kompetencjach . Ich przygotowanie wiąże się z



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCN2050 (3) Ola roślin lądowych bardzo ważnym problemem jest gospodarka wodna pobieranie dostateczn
skanowanie0072 (4) Szkodliwe oddziaływanie ozonu Ważnym problemem jest szkodliwe działanie ozonu na
ekspert perswazji9 36 3.7 „Prawo konsekwencji" Kolejnym bardzo ważnym prawem jest prawo konsek
4QS> Bardzo ważnym problem stanowią przepisy prawne związane między innymi z ochroną danych osobo
0000036 (4) 4. Bardzo ważnym czynnikiem jest wyrobienie w dziecku nawyków kulturalnych. Czystość, a
DSC00272 (21) małżeństwo dawniej i dziś Obecnie bardzo ważnym czynnikiem jest poziom wykształcenia o
Radosław MILEWSKI Kolejnym ważnym problemem jest starzejąca się morska flota transportowa, czyli
DSCF5302 2. Czynniki warunkujące plonowanie roślin 23 Bardzo ważnym parametrem jest czas trwania fot
Mleko i śmietana (14) Podczas bezpośredniej obróbki cieplnej ważnym problemem jest rozcieńczanie pro
P6020081 Koncepcja zagospodarowania terenu Bardzo ważnym czynnikiem jest wiatr, który nie tylko dzia
DSC02515 (3) 5.3. Majątek trwały 185 W procesie dokonywania wyceny wartości środków trwałych bardzo

więcej podobnych podstron