120836

120836



poszczególnych faz produkcji zwiększa handel półproduktami i jest przyczynę offshore outsourdngu, czyli przenoszenia za granicę działów usługowych korporacji.

W 2010 r. światowa wymiana towarowa, a ściślej - światowy eksport towarów przemysłowych i rolnych, osiągnęła poziom 14,9 bln USD. Jeżeli wziąć pod uwagę, iż zsumowane PKB wszystkich krajów świata, liczone metodą kursową, miało w tym samym roku wartość 62,9 bln USD, to relacja eksportu do PKB świata wynosiła 23,6%. Ten wskaźnik, traktowany jako miernik integracji gospodarki globalnej, jest teraz na dużo wyższym poziomie niż w czasie globalizacji XIX-wiecznej i tuż po II wojnie światowej, choć ostatnio wskutek kryzysu nieco się obniżył. Ale wyżej podana liczba zaniża wagę eksportu towarowego, bo 2/3 wartości światowego PKB stanowią usługi, których nie wlicza się do tego rodzaju eksportu.

Gdyby odnieść wartość eksportu towarów do wartości ich produkcji (tj. produkcji rolnictwa i przemysłu) w skali świata, to ta relacja przekraczałaby 80%).

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w całym okresie po II wojnie światowej dynamika handlu towarowego była większa niż dynamika PKB i produkcji (przemysłowej i rolnej). Rys. V.2. pokazuje, że prawie w każdym roku wolumen eksportu towarowego - czyli jego wielkość, bez uwzględnienia wzrostu cen - rósł szybciej niż PKB czy produkcja, a spadki występowały tylko w latach światowych recesji - ostatnio w 2009 r. Należy zauważyć, iż dynamika handlu wykazuje się dużą zmiennością: wzrosty są wyższe (por. 2010), a spadki głębsze (por. 2009) niż w przypadku PKB i produkcji. Jednak w sumie, w efekcie długoletniej tendencji wzrostu,140 w latach 1950-2010 wolumen eksportu towarowego zwiększył się ok. 30 razy, natomiast produkcji i PKB ok. 8 razy. Szybszy wzrost eksportu towarowego niż PKB występuje też w ostatnim okresie (oprócz lat recesji): w latach 2000-2010 przeciętne roczne tempo wzrostu tego eksportu wynosiło 4,3% i było prawie dwa razy wyższe niż tempo wzrostu PKB.

Do celów analitycznych w strukturze towarowej handlu wyróżnia się 3 grupy towarów:

•    produkty rolne (w tym żywność),

•    produkty kopalniane (w tym paliwa) oraz

•    produkty przetworzone (w tym m.in.: żelazo i stal, chemikalia, maszyny i środki transportu, sprzęt telekomunikacyjny i biurowy, tekstylia i odzież).

Największą część eksportu towarowego (2/3 w 2010 r.) stanowią produkty przetworzone, lecz ich udział w handlu, rosnący w ciągu 50 lat po II wojnie światowej, w pierwszej dekadzie XXI w. zmniejszył się (z 75% w 2000 r.). Ten spadek udziału dotyczy takich podgrup, jak samochody, tekstylia i odzież oraz sprzęt telekomunikacyjny i biurowy (m.in. komputery). Z kolei produkty kopalniane stanowią ok. 20% eksportu, a ich udział ostatnio bardzo wzrósł, czego przyczyną był rosnący popyt, gł. ze strony Chin, i drastyczny wzrost na rynkach światowych cen ropy, miedzi, niklu i innych metali. Najmniejszy jest udział produktów rolnych (ok. 9%), przy czym występujący przez kilka powojennych dekad spadkowy trend udziału tych produktów w eksporcie światowym w bieżącej dekadzie został zatrzymany.

Dane odnoszące się do struktury regionalnej handlu informują o tym, jak duże nasilenie wymiany handlowej występuje w poszczególnych regionach świata (co określa się jako handel intraregionalny) i między różnymi regionami (tzw. handel interregionalny). Obecną strukturę regionalną handlu towarowego (tab. V.2.) charakteryzują trzy podstawowe cechy:

a)    po pierwsze, ponad połowa światowego eksportu i importu przypada na państwa zaliczane do Triady: wg danych za 2010 r. ok. 51% eksportu pochodziło z krajów Unii Europejskiej,Ameryki Pn. i Japonii, a trafiało do nich 56% importu; zauważyć daje się przy tym spadek ich łącznego udziału w globalnym handlu, zwłaszcza w eksporcie - np. w 1993 r. wynosił on 64% w eksporcie i 62% w imporcie, a porównanie danych dla dwóch ww. lat wskazuje, że Triada(jako całość) wyraźnie staje się importerem netto, tzn. jej import przeważa nad eksportem, przede wszystkim z powodu ogromnego deficytu handlowego USA (ramka V.l., a) i g);

b)    po drugie, ponad połowę światowej wymiany towarowej stanowi handel intraregionalny (wewnątrzregionalny), a trzy największe strumienie tej wymiany stanowią: handel w ramach Europy (ok. 2/3 jej eksportu i importu), w ramach Azji (wraz z Oceanią) i w ramach Ameryki Pn., co pokazują dane zawarte w tab. V.2.; w tej tabeli pogrubionym drukiem zaznaczono też inne strumienie handlu towarowego, których udział w globalnej wymianie przekracza 2% - poza dwoma wyjątkami (związanymi z eksportem ropy naftowej i gazu z krajów WNP i Bliskiego Wschodu) wszystkie pozostałe dotyczą wymiany między trzema dominującymi regionami;

c)    po trzecie, o ile w przypadku Ameryki Pn., Europy i Azji największą część ich eksportu stanowi handel intraregionalny, to każdy z pozostałych regionów eksportuje głównie do najbliższego geograficznie regionu Triady:144 Ameryka Pd. i Śród. - do Ameryki Pn., kraje Wspólnoty Niepodległych Państw i afrykańskie - do Europy, a Bliski Wschód - do Azji; handel intraregionalny ma dla nich mniejszą wagę, np. na Bliskim Wschodzie i w Afryce stanowi tylko 10-12%, a w Ameryce Pd. i Śród. - 25% eksportu tych regionów.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Przyczyna dla której wraz ze wzrostem głębokości zwiększa się ciśnienie jest bardzo prosta. Otóż łat
ZAPASY PRODUKCYJNE I TOWAROWE Co jest przyczyną powstawania zapasów? I.    Przyczyną
Przebieg cykli jest nieregularny. Różną się one między sobą długością poszczególnych faz oraz
Istotna sprawą jest potizeba optymalnego wyważenia poszczególnych faz istnienia zarówno całego syste
rys 5 19 Ponadto realizacja poszczególnych faz w pracy potokowej jest ograniczona dostępem do zasobó
Untitled Scanned 45 - 90 - Rozwiązanie Ponieważ w cyklu pracy kolejność poszczególnych faz pracy obi
Magazyn6T501 541 HANDEL duje pięć (przyczem kategorja V podzielona jest na dwie grupy: „o" i
DSCF9271 Owitym celem poszczególnych sektorów w produkcji zwierzęcej jest wytwarzanie 
fotografowanie architektury Ta właściwość perspektywy polegająca na zmianie rzeczywiatych wielkości
grunty (10) Obliczyć i przedstawić graficznie objętościowy i masowy udział poszczególnych faz badany
img054 (10) i jest przyczyni! poczucia mniejszej wartości i stawiania mężczyzn na wyższym poziomie.

więcej podobnych podstron