122933

122933



Podsumowanie: warto zauważyć, że granice skorupy ziemskiej i litosfery nie pokrywają się. Bowiem litosfera obejmuje całą skorupę ziemską i górną część górnego płaszcza (do astenosfery).

2.    Teoria tektoniki płyt litosfery

Rozmieszczenie kontynentów na kuli ziemskiej jest nierównomierne. Już od dawna zgodność zarysów wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej z zachodnimi wybrzeżami Europy i Afryki nasuwała przypuszczenie, że wszystkie dzisiejsze kontynenty stanowiły w przeszłości jedną wielką całość. Istniało kilka hipotez potwierdzających to założenie. Na początku XX wieku niemiecki geofizyk Alfred Wegener wysunął hipotezę, która zakładała istnienie poziomych ruchów kontynentów. Przy ówczesnym stanie wedzy nie umiano jednak wyjaśnić mechanizmu tych ruchów. Dopiero udało się to przy pomocy opracowanej w lalach 60 -tych teorii tektoniki płvt litosfery. Zgodnie z tą teorią, litosfera dzieli się na płyty (m.in. euroazjatycka, pacyficzna, amerykańska) nieustannie przemieszczające się względem siebie po plastycznej astenosferze pod wpływem prądów konwekcyjnych istniejących w płaszczu Ziemi (patrz punkt lb). W miejscach gdzie działają prądy wstępujące (ku górze), skorupa ziemska jest rozciągana i podlega rozrywaniu, jej fragmenty oddalają się od siebie. Powstaje podłużna szczelina zwana doliną dryftową. występująca w grzbietach śródoceanicznych. Grzbiety te są usiane podwodnymi wulkanami i wyspami wulkanicznymi oraz nawiedzane przez trzęsienia ziemi. Przez dolinę dryftową wylewają się coraz to nowe masy magmy. W ten sposób „rozrasta się ocean". W strefie gdzie występują prądy zstępujące (ku dołowi), płyty litosfery zbliżają się do siebie i zderzają. W wyniku tego może dochodzić do podsuwania się jednej płyty pod drugą i powstawania rowów oceanicznych. Proces ten nazywamy subdukcją. np. zachodzi u zachodnich wybrzeży Ameryki i wschodnich wybrzeży Azji. które tworzą tzw. pierścień ognia. Strefa subdukcji odznacza się intensywnym wulkanizmem i silnymi trzęsieniami ziemi.

3.    Minerały i skały budujące powierzchnię Ziemi

a) Skały i minerały:

Skorupę ziemską tworzą skały, które składają się z minerałów. Minerał to naturalny składnik skorupy ziemskiej jednorodny pod względem fizycznym i chemicznym. Skałą zaś nazywamy skupienie jednorodnych lub różnorodnych minerałów w dużej masie. Tylko niektóre minerały są pierwiastkami, np. złoto, platyna, srebro, siatka, żelazo, miedź. To tzw. minerały rodzime. Minerały, które mają udział w budowie skał (tworzą ponad 99% masy skorupy ziemskiej), nazywa się minerałami skałotwórczymi. Najpospolitsze to: skalenie, pirokseny i amfibole, kwarc, łyszczyki.

Ten sam pierwiastek lub związek chemiczny może tworzyć minerały o zupełnie odmiennych właściwościach, np. przykład grafitu i węgla dwóch postaci czystego węgla. Minerały rozpoznajemy według takich cech jak: barwa, połysk i twardość, czyli odporność na zarysowanie (10 stopniowa skala Mohsa).



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
43294 ullman025 (2) i 14. Warto zauważyć, że typem adresu jest napis, a nie struktura, jak to jest w
Laboratorium Metrologii Warto zauważyć, że bezwzględny błąd graniczny przyjmuje stałą wartość,
IMG173 173 Warto zauważyć, że tętnienia prądu wyprostowanego es. obecnie o wiele mniejeże niż w przy
img040 40 •1.8. Uczenie z rywalizacją i .sieci Kohonena, Warto zauważyć, że przy takim postawieniu s
IMG173 173 Warto zauważyć, że tętnienia prądu wyprostowanego es. obecnie o wiele mniejeże niż w przy
img173 173 Warto zauważyć, że tętnienia prądu wyprostowanego es. obecnie o wiele mniejeże niż w przy
Warto zauważyć, że mimo istnienia norm porządkujących zasady tworzenia bibliografii załącznikowej
Wykresy kolejnych kontraktów i wykresy kontynuacyjne 249 Warto zauważyć, że na rynkach, gdzie istnie
ScannedImage 2 s. 376 Istnieją jednak obiektywy specjalne, dające perspektywę walcową albo kulistą.
Syst Finansowy122 nikiem działań banku centralnego i decyzji podejmowanych przez banki komercyjne. W

więcej podobnych podstron