46425

46425



do Spraw Zmian Instytucjonalnych i Komitet Adonnino - Komitet do Spraw Narodów Europy. Komitet Doddge’a zalecał wzmocnienie Komisji jako organu skupiającego władzę wykonawczą, administracyjną i implementacyjną. Ponadto sugerowano, żeby decyzje zapadające w Radzie Europejskiej będącej organem prawodawczym zapadły w szerszym zakresie w oparciu o zasadę większości głosów i żeby Rada była w większym stopniu organem zajmującym się sprawami strategicznymi Wreszcie postanowiono, że PE powinien być organem odgrywającym większą rolę przy podejmowaniu decyzji w tym. żeby odgrywał większą rolę w procesie stanowienia prawa oraz kontroli realizacji ustalonej polityki wspólnotowej. Postulowano także powołanie konferencji międzyrządowej, której zadaniem byłoby uchwalenie projektu Traktatu Unii Europejskiej. Komitet Adoiuiino miał natomiast przygotować propozycję działali wzmacniających i popierających tożsamość WE i pozytywne postrzeganie WE przez obywateli państw- członkowskich oraz przez świat.

Sprawozdanie obydwu komisji było przedmiotem prac Rady Europejskiej w Mediolanie, gdzie powołano sugerowana przez Dodgge a konferencję międzyrządową. Efektem spotkania w Mediolanie był jeszcze jeden ważny dokument, a mianowicie Biała Księga Jacquesa Delorsa przygotowana pod kierownictwem lorda Cockfielda. Była ona dokumentem inwentaryzującym bariery i przeszkody fiskalne, tediniczne. fizyczne w scaleniu państw WE w jeden olbrzymi ekspansywny i skrajnie dynamiczny wspólny rynek. Księga zawierała też konkretne postulaty, których realizacja umożliwiałaby osiągnięcie nadrzędnego celu jakim był odtąd wspólny rynek. W związku z tym Księga zawierała postulat przygotowani8a prawie trzystu stosownych aktów prawnych wraz z kalendarzem ich przyjmowania.

Etap VI - Jednolity Akt Europejski

Niezgodność co do kształtu idei UE spowodowała, że państwa- członkowskie zaczęły myśleć nad innym aktem prawnym. Stosownym do zastanej sytuacji wewnątrz WE okazał się być Jednolity .Akt Europejski podpisany w Luksemburgu 17 lutego 1986 r. i w Hadze 28 lutego tegoż samego roku. Akt ten, chociaż był jedynie cieniem śmiałej wizji UE, stanowi bardzo ważny etap na drodze scalenia Europy, gdyż w Art. 1 jego sygnatariusze dają wyraz swej zdecydowanej woli przekształcenia WE w UE. której podstawą będą WE i wspólna polityka zagraniczna. JAE deklaruje poszanowanie demokracji w stosunkach krajowych, priorytet prawa, poszanowanie praw człowieka, a w sferze międzynarodowej daje wyraz kotueczności poszanowania pokoju i zapewiuenia bezpieczeństwa oraz solidarności w wyrażaniu wspólnych interesów oraz niezależności w ich obronie. JAE zwiększa uprawnienia PE poprzez wprowadzenie nowej procedury ustawodawczej wymagającej współdziałania PE z Radą Ministrów przy stanowieniu prawa, przez wprowadzetue wymogu zgodnej opinii ciał w sprawach przystępowania nowych członków do WE jak i stowarzyszania się z nimi Na mocy JAE ulega poszerzeniu katalog spraw, w których Rada może podejmować decyzje tylko przy zachowaniu wymogu kwalifikowanej większości głosów. JAE stworzył ponadto podstaw)’ prawne dla działalna Rady Europejskiej, Europejskiej Współpracy Politycznej oraz do powołama Sądu I Instancji (działającego od 1989 r ). JAE poszerza także materialne kompetencje WE Jego celem stało się zrealizowanie do końca 1992 r. wspólnego rynku wewnętrznego, co okazało się ogromnym wezwaniem legislacyjnym dla wszystkich organów WE. W JAE przewidziano także poszukiwanie sposobów zapewiuenia ściślejszej współpracy pomiędzy regionami europejskimi i tym samym przezwyciężenia nierówności między turni, doskonalema polityki społecznej, wzmocnienia współpracy monetarnej, wzmocnienia norm zapewniających ochronę środowiska oraz odnoszących się do badali naukowych i rozwoju technologicznego.

Z wykładów : dr liab. Stanisława Konopackiego, prof. UKSW:

1969    - konferencja „szóstki" w Hadze

dokończenie - finansowania WPR

-    pogłębienie - unia walutowa, regularne spotkania rady

-    rozszerzenie - przyjęcie UK

1972    - konferencja Paryska - Brandt: integracja dwóch prędkości, postanowienie utworzenia funduszu regionalnego, wspólnej polityki socjalnej, wspólnej polityki odirony środowiska. Zgromadzeiue Parlamentarne -od teraz PE

1973    - Kopenhaga: Deklaracją Tożsamości Europejskiej

-    jedność europejska warunkiem koniecznym przetrwania

-    tożsamość europejska = demokracja, praworządność, sprawiedliwość społeczna, postęp

-    ekonomiczny, poszanowanie praw człowieka

-    wspólnoty są elementem odrębnym między USA a ZSRR

1970    - rokowania z Irlandią. UK. Damą, Norwegią - ale brakuje odpowiednich procedur, a w trakcie gry nie zmienia się reguł, dopuszczono ulgi w okresie przejściowym

1973 - 1 rozszerzenie - UK, Irlandia, Dania. Norwegia odrzuciła w referendum. Osłabła rola UK jako odrębnego ośrodka siły europejskiej i przywódcy EFTA. Francja zaczęła starać się o przyjęcie Hiszpanii.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
-    konserwatyzm (niechęć do zmian), -    instytucjonalizacja procedu
Materiały związkowe 2 publikacja nr Droga do wolności Polski i Europy INSTYTUT PROMOCJI
IMGY83 (2) 314 WZNIOSŁOŚĆ W IRYDIONIE monumentalnym podniesieniem spraw narodowych do planu spraw un
DSC01006 (8) 132 System Instytucjonalny Unii Europejskiej I PE i do parlamentu narodowego). Pań stwo
skanuj0107 (3) wysłuchania orędzia Prezydenta RP skierowanego do Zgromadzenia Narodowego (art. 140
str00901 djvu 1831Styczeń Pon. 3. Adres szlachty wołyńskiej do Rządu Narodowego. Wtk. 4. Rozporządz
page0239 Roman mścisł&wowicz231 się Leszek do starszyzny narodowej, która go otaczała, ale „omni
dzieci majÄ… prawo do do opieki medycznej do obrony przed wyzyskiem do tożsamości narodowej do
dzieci mają prawo do do opieki medycznej do tożsamości narodowej do obrony przed wyzyskiem do rodzin
EKONOMICZNY KLUCZ DO PRZYSZŁOŚCIGrantThornton I Narodowy Bank Polski

więcej podobnych podstron