60080

60080



gdyby nie konstruktor, który wypuścił nowy model, to bym go nie sprzedał. A konstruktor: nie skonstruowałbym nowego modelu, gdyby nie polecenie producenta.

To samo dotyczy sytuacji związanej z użyciem broni palnej. Jest więc potrzeba dalszego ograniczenia teorii ekwiwalencji na potrzeby prawa. Ograniczenia przeprowadzać można przez pojęcie winy. Spośród czynów wybieramy tylko te, które były zawinione- w naszych warunkach chodzi o naruszenie reguł staranności przez kierowcę czy oddanie strzału. Reklamowanie pojazdu przez sprzedawcę czy wydanie zezwolenia na broń, jeśli wnioskodawca spełniał określone warunki, nie było czynem zawinionym.

Inne kryterium- odwołanie się do kryterium społecznej szkodliwości, między nim a skutkiem występuje związek przyczynowo- skutkowy ( prof. Leszek Lemer z U. Warszawskiego ).

Przykład: sprawca na swej działce wykopał dól, w którym umieścić miał beczkę z przeznaczeniem na kiszenie ogórków. Zgromadziła się w nim woda. Sąsiedzi ostrzegali sprawcę, iż na jego działce bawią się dzieci i któreś z nich może tam wpaść. Sprawca odpowiadał: pilnujcie dzieci- to moja nieruchomość i mogę robić na niej co chce. Rzeczywiście jedno z dzieci wpadło do dołu i utonęło. Podstawą odpowiedzialności za przestępstwo stało się ustalenie związku przyczynowo-skutkowego- gdyby nie dół, nie byłoby śmierci dziecka. Jednak wykopanie na swym gruncie dołu nie jest czynem społecznie szkodliwym, nie istniej związek przyczynowo- skutkowy między wykopaniem dołu a śmiercią dziecka. Owo ograniczenie katalogu skutków jest błędne, bo związek przyczynowo- skutkowy to przypisanie skutku w płaszczyźnie przyrodniczej, społeczna szkodliwość czynu to me kategoria przyrodnicza, lecz społeczna.

-    cofamy się od zdarzenia będącego skutkiem tylko ludzkich czynów,

-    wprowadzić możemy pewien ogranicznik, który będzie stanowił podstawę do udzielenia odpowiedzi,

-    badamy jedynie te czyny poprzedzające skutek, których istotą jest naruszenie reguł postępowania z danym dobrem prawnym.

-    a zatem, jeśli czyn człowieka, wchodzący w skład zespołu warunków tworzących przyczynę, nie narusza tych reguł, to nie uznajemy go za przyczynę dla danego skutku

Mogą znajdować się warunki, które uzasadniają przypisanie w płaszczyźnie przyrodniczej, a nie uzasadniają przypisywania w płaszczyźnie normatywnej.

Przykład: sprawca czytając o wypadkach w komimikacji lotniczej z nadzieją, że w podróży lotniczej jego spadkodawca zginie, by spowrodować jego śmierć, sprawca sprezentował spadkodawcy bilet lotniczy na podróż dookoła świata, argumentując to sympatią i chęcią uatrakcyjnienia życia obdarowanego. Nawet jeśli przewidywany skutek nastąpi, to spadkobierca, który wg testu sine qua non dopuścił się warunku, a więc przyrodniczo spowodował śmierć, to jednak za ów skutek nie poniesie odpowiedzialności karnej, bo przyrodnicze przypisanie nie wystarcza. Trzeba przypisania w płaszczyźnie normatywnej- czyn, który spowodował skutek, musiałby naruszać reguły postępowania z dobrem chronionym praw nie.

b) TEORIA NORMATYWNEGO ( ADEKWATNEGO ) ZWIĄZKU PRZYCZYNOWO-SKUTKOWEGO ( w prawie cywilnym )- sprawca ponosi odpowiedzialność za spowrodowany przez ten czyn skutek, o ile skutek ten jest wg doświadczenia powszeclmego typowy, występujący z reguły. W prawie cywilnym sprawca szkody ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą tylko za szkodę typową, która zazwyczaj występuje po wyrządzeniu, czynie wyrządzającym owrą szkodę. Jeśli np. sprawca czynu niedozwolonego zniszczył poszkodowanemu garnitur, a następstwem tego zniszczenia było odrzucenie zalotów poszkodowanego przez wybrankę jego serca, w skutek czego nie doszło do mariażu, a poszkodowany utracił posag, to występując do sądu cywilnego o naprawienie szkody, poszkodowany może szkodę określić jako złożoną z wartości garmtum + wysokości utraconego majątku. Jednakże sąd rozpatrując sprawę zastosuje teorię adekwatnego związku- ten, kto zniszczył, odpowiada za następstwa typowe- normalnym następstwem takiego zdarzenia jest szkoda- wertość zniszczonego ubrania Utrata posagu jest następstwem atypowym, występuje incydentalnie- sprawca nie ponosi więc odpowiedzialności odszkodowawczej.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
etyka msroda9 22<i Henryk ELZRNBŁRG jest. to wiat jako całość jest hardziej wartościowy, niż gdy
prigogine29 DYLEMAT EPIKURA światem, który nas otacza: byłby to świat statyczny i przewidywalny, lec
str09401 djvu O POLITYCE 1 PACYFIZMIE za najwyższą wartość ludzką. Wzdragałbym się je powtarzać, gd
IMG81 (5) 134 Poniższy szkic, który podnosi przecież tylko to, co jest ważne dla nas, nie może stwo
skanowanie0190 A to są właśnie przewody, którymi prąd płynie do domów. Gdyby nie było prądu, to
67637 IMG 53 który słucha drugiego oczyma, to jest, który patrzy na migi drugiego, nic zrozumie ich,
CCF20091231010 nie dlatego, iżby sama natura odrzucała te stanowiska (gdyby tak było, filozofowie
top7 19 §3. Podprzcttrżenie, sumy rozłączne i produkty Nie napisałbym tej banalnej uwagi, gdyby nie
DSC02968 Nowy modeł rządu i administracji, który ma charakter zarządczy (managerial) a w istocie prz
Image 21 (6) duchowi czasu i potrzeb nauki historycznej. Powstał wówczas nowy model, czyli genetyczn
5 (2) Lenistwo Pokonałbym je. gdyby nie to. że mi się nie chce
Ne warto by wiedzieć. gdyby nie był to fifj 2 JM l:fS 13J? m i rt [> l lepszy
29822 NoB3 208 NAUKA O BOGU Nie byłoby to możliwe gdyby nie fakt, że również w Kościołach reformowa
Nowy 4 Nadchodzący Nowy Rok to nie tylko okres radości, Ale również zadumy nad tym, co minęło i nad

więcej podobnych podstron