64578

64578



Roszczenia pracownicze:

Pracownik może dochodzić swych roszczeń ze stosunku pracy na drodze sądowej. Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą. Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą. Pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy.

Postępowanie pojednawcze - W celu polubownego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy mogą być powoływane komisje pojednawcze. Komisję pojednawczą powołują wspólnie pracodawca i zakładowa organizacja związkowa, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - pracodawca, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników. Komisja pojednawcza wybiera ze swego grona przewodniczącego komisji oraz jego zastępców i ustala regulamin postępowania pojednawczego. Komisja pojednawcza wszczyna postępowanie na wniosek pracownika zgłoszony na piśmie lub ustnie do protokołu. Na wniosku stwierdza się datę jego wpływu. Komisja pojednawcza przeprowadza postępowanie pojednawcze w zespołach składających się co najmniej z 3 członków tej komisji. Komisja pojednawcza powinna dążyć, aby załatwienie sprawy w drodze ugody nastąpiło w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Termin zakończenia postępowania przed komisją pojednawczą stwierdza się w protokole posiedzenia zespołu. Ugodę zawartą przed komisją pojednawczą wpisuje się do protokołu posiedzenia zespołu. Protokół podpisują strony i członkowie zespołu. Niedopuszczalne jest zawarcie ugody, która byłaby sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Jeżeli postępowanie przed komisją pojednawczą nie doprowadziło do zawarcia ugody. komisja na żądanie pracownika, zgłoszone w terminie 14 dni od dnia zakończenia postępowania pojednawczego, przekazuje niezwłocznie sprawę sądowi pracy. Wniosek pracownika o polubowne załatwienie sprawy przez komisję pojednawczą zastępuje pozew. Pracownik zamiast zgłoszenia tego żądania może wnieść pozew do sądu pracy na zasadach ogólnych.

Pracownik może wystąpić do sądu pracy w terminie 30 dni od dnia zawarcia ugody z żądaniem uznania jej za bezskuteczną, jeżeli uważa, że ugoda narusza jego słuszny interes. Jednakże w sprawacli, o których mowa w art. 251 § 2, z żądaniem takim pracownik może wystąpić tylko przed upływem 14 dni od dnia zawarcia ugody.

Wydatki związane z działalnością komisji pojednawczej ponosi pracodawca. Wydatki te obejmują również równowartość utraconego wynagrodzenia za czas nie przepracowany przez pracownika w związku z udziałem w postępowaniu pojednawczym.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PrzeddK DiaUŁJagg£gfli Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w
. Sądy pracy: Spory o roszczenia ze stosunku pracy rozstrzygają: *sądy pracy - stanowiące odrębne je
2 (3061) Roszczenia ze stosunku pracy są wolne od opłat sądowych. Wówczas wyrok sądu będzie podstawą
-    zasadą jest, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 l
KOZTAIRIWAME SPORÓW Q KQS2C&ŁNAZŁ STOSUNKI PRĄCI Dochocbenie roszczeń -Pracownik może dochodzić
33.    Kto rozstrzyga roszczenia pracownicze związane ze stosunkiem pracy? 34.
-iiie jest przesłanką, by pracownik mógł dochodzić roszczeń na drodze sądowej -powinno być prowadzon
36420 P3109123 Niekiedy posiadacz weksla może dochodzić swych roszczeń przed terminem płatności, na
za szczególnie związany ze stosunkiem pracy, co może znacznie skomplikować ewentualne dochodzen
za szczególnie związany ze stosunkiem pracy, co może znacznie skomplikować ewentualne dochodzen
za szczególnie związany ze stosunkiem pracy, co może znacznie skomplikować ewentualne dochodzen
dedykacjazb3 KSIĄŻKĘ TĘ DEDYKUJĘ BARB I HUGH WARNEROM MOŻE BÓG WYBACZY IM, ŻE WYDALI MNIE NA TEN ŚWI
W przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu z powodu ustania stosunku pr
6. Student w uzasadnionych przypadkach może ubiegać się o przeniesienie ze studiów stacjonarnych na
Zatrunienie pracownicze i niepracownicze (4) <> [ I SFJDGCK1 UNICDCRSyTCT TRZ0CI0GO CJDI6KUROZ

więcej podobnych podstron