73998

73998



pracę na rzecz drugiego podmiotu, zwanego pracodawcą, pod jego kierownictwem, w zamian za wynagrodzenie (art 22 § 1 ustawy Kodeks pracy określanej dalej jako KP).

•    Jak wynika z tej definicji, w zakres regulacji prawa pracy nie wchodzą wszelkie przypadki wykonywania pracy przez człowieka, lecz tylko te, które odpowiadają kryteriom wskazanym w ustawie (aktualnie w art. 22 KP), określane w doktrynie prawniczej zbiorczym mianem pracy dobrowolnie podporządkowanej.

lc) Charakterystyka pracy dobrowolnie podporządkowanej.

1)    Chodzi o przypadki, gdy między dwoma podmiotami istnieją odpowiednio obowiązek wykonywania pracy (po stronie pracownika) i obowiązek przyjęcia świadczenia pracy oraz zapłaty wynagrodzenia za nią (po stronie pracodawcy), dobrowolnie przez nich przyjęte przez zawarcie umowy o pracę lub dokonanie innego aktu prawnego.

2)    W stosunku pracy pracownik zobowiązany iest do osobistego wykonywania powtarzających się czynności określonego rodzaju (do "pracowania"), a nie do dostarczenia pracodawcy określonego rezultatu pracy. Prawo pracownika do wynagrodzenia za pracę co do zasady nie zależy od osiągnięcia celu założonego przez pracodawcę, lecz od tego, czy pracownik należycie (starannie) wykonywał swoją pracę.

3)    Pracownik może spełnić swoje świadczenie tylko osobiście, bez możliwości wyręczenia się inną osobą.

4)    Praca ma bvć podporządkowana (zależna), tj. wykonywana w miejscu i czasie określonych w umowie o pracę lub w innym akcie prawnym zastępującym tę umowę, pod kierownictwem pracodawcy, wyrażającym się przede wszystkim w związaniu pracownika poleceniami pracodawcy co do sposobu i porządku wykonywania pracy, a także we współdziałaniu przy jej wykonywaniu z innymi pracownikami, jeśli jest to praca zespołowa.

5)    Praca wykonywana w ramach stosunku pracy jest z definicji pracą odpłataną. wykonywaną w celu zarobkowym.

6)    Prawu pracy nie podlegają stosunki społeczne związane ze świadczeniem pracy na podstawie umowy o dzieło (w tym umowy autorskiej), w której chodzi bezpośrednio o określony rezultat, ani na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej bądź innych umów o świadczenie usług, charakteryzujących się brakiem organizacyjnego podporządkowania wykonawcy usług podmiotowi zamawiającemu usługi. Te umowy i wynikające z nich stosunki zobowiązaniowe podlegaia prawu cywilnemu Do przedmiotu prawa cywilnego zalicza się także umowę o pracę nakładczą (chałupniczą), która w opinii doktryny prawniczej stanowi specyficzną odmianę umowy o dzieło, natomiast w praktyce podlega regulacji przez prawo pracy.

21 Źródła nrawa oracy

•    W potocznym rozumieniu źródłem prawą ję§t ąkt prawny.

który wrzy prawą j obowiązki podmiotu, do króre&ę* iest adresowany,

•    W przypadku prawa pracy katalog źródeł prawa jest szczególnie rozbudowany i zawiera normy prawne wydawane przez różne podmioty, a więc posiadające różną moc prawną.

•    Katalog źródeł prawa pracy jest zamknięty. Oznacza to tyle, iż poza wymienionymi expressis verbis w Konstytucji oraz w Kodeksie pracy, żadne inne dokumenty nie mogą stanowić dla stron stosunku pracy podstawy prawnie wiążących obowiązków.

•    Wykaz powszechnie obowiązujących w Polsce źródeł prawa (a więc również prawa pracy) zawiera art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2.4.1997 r., który zalicza do nich:

1.    Konstytucję,

2.    ustawy,

3.    ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz

4.    rozporządzenia.

2



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
57387 skanuj0005 (460) metodę wybrał pracę na rzecz Niemców. Getto łódzkie stopniowo zamieniało się
Obraz5 2 obligatoryjne zadania własne niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Nadrzędnym
w umowie sprzedaży strona może przekazać równocześnie własność określonego przedmiotu na rzecz drugi
img283 Prace na rzecz innych Spośród różnych rodzajów prac wykonywanych przez dzieci najwyższą rangę
dyplom wzorowej tesciowej Fundacja na rzecz Teściowa klejnotem i ozdobą rod/wy*om zorowef ^Jciciowcj
CCF20091013008 tów i funkcji na rzecz prędkości, dokładności oraz zwiększenia władzy. W jego wiersz
„(Bądź jak.ptak* kjó/y spocząwszy w focie mym na gałązce, c dociąż ona ugina się pod jego
„(Bądź jak.ptak* kjó/y spocząwszy w focie mym na gałązce, c dociąż ona ugina się pod jego
Regulamin STS “POGORIA’ Motorzysta podlega mechanikowi i pod jego kierownictwem przeprowadza naprawy
Pojęcie wynagrodzenia za pracę obowiązkowe świadczenia majątkowe pracodawcy na rzecz pracownika, w z

więcej podobnych podstron