75068

75068



WYMOGI RACJONALNEJ ORGANIZACJI PRACY

•    Sprawność pracy adm - ozn że ma ona działać sprężyście i elastycznie, a zarazem odznaczać się dużą wydajnością pracy, którą można mierzyć tak kryteriami finansowymi (tania adm.) jak i czasem zużytym na wykonanie zadania. Sprawność działania zależy od ‘struktury organizacyjnej działającego zespołu ‘racjonalizacji procesu zarządzania (np. prawidłowy obieg dokumentów: ‘zmechanizowania pewnych procesów:

•    Efektywność działań adm. publ - mierzy się stosunkiem użytych nakładów materialnych do osiągniętego efektu działania.

•    Oszczędność

•    Elastyczność

•    Jakość międzynar (ISO) - w połowie lat 90ubiegały się o normy ISO przedsiębiorstwa prywatne (produkcyjne, hotele). W PI na początku lat 90 i pod koniec XXw. Coraz częściej organy adm. samorządowej ubiegały się o uzyskanie certyfikatu ISO. Na poziomie samorządu teryt - na 2.5 tys gmin są różne opłaty od nieruchomości i są gminy tańsze i droższe, jedne gminy działają sprawniej od innych. Miernik Jakości Międzynar ISO powoduje, że gminy starają się o to. ażeby jak największa ilość przedsiębiorców chciała zainwestować swój kapitał w danej gminie a certyfikat ISO jest właśnie tym czynnikiem, który przyciąga tych przedsiębiorców, nadto ten czynnik wpływa na poprawę pracy adm. (szybkość, załatwienia spraw, efektowność itp.).

Adm publ w dużej mierze jest monopolistą w zakresie swojego działania

POSTĘP TECHNICZNY - jest zjawiskiem, które oddziaływuje na adm.

•    Wykorzystywanie rezultatów postępu technicznego w administracji

•    Rezultaty postępu technicznego a nowy obszar administrowania.

Udogodnienia techniczne wynikające z postępu wiedzy i techniki wprowadzają pewne ułatwienia w zakresie kontaktowania się obywatela z organami adm.. pozwalają na łatwiejsze przekazywanie informacji płynących od organu do obywatela, (informacja działalności adm przez Internet, adm. jest obowiązana doprowadzenia Biuletynu Inform. Publ.)

Postęp tech z 1 str daje instrument adm a z 2 str wpływa na rozrost adm. Stosowanie postępu tech. prowadzi do zmiany profilu kształcenia pracowników adm. publ. (informatyka) oraz wpływa na sposób wydawania dec. adm. dot to sfery, gdzie dec wydawane są masowo. Wykorzystywanie postępu tech. (informatyki) w spr ewidencjonowania i przechowywania dokumentów urzędowych w organach adm. rządowej i samorządów., czego wyrazem są postanowienia tzw instrukcji kancelaryjnej, które przewidują wykorzystanie informatyki i zabezpieczenia danych przechowywanych w pamięci komputerowej.

GLOBALIZACJA

.Globalne administrowanie", czy liberalizacja funkcji administracji???

Globalizacja jako zjawisko odnosi się do każdej naszej sfery życia. Zlikwidować globalizacji NIE DA się. Globalizacja przyczynia się do zdecentralizowania adm i nie będzie już takiej hierarchii w adm.

Uwarunkowania organizacji i funkcjonowania adm. publ. Mimo postępującej globalizacji życia publ nie jest możliwe działanie jednego systemu adm.. Istnieje wiele czynników wpływających na kształt i zadania adm. publ w różnych państwach i regionach świata.

Są to czynniki np.:

czynnik klimatyczny.

czynniki kulturowe (cywilizacyjne).

Do tych czynników determinujących kształt adm publ należy zaliczyć m.in.: ‘Religię; ‘Ustrój państwa; ‘Prawo.

Czynniki te wykazują specyfikę tworzenia adm. w różnych miejscach i czasie.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
P1050737 Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) szacują że co roku na świecie dochodzi do 270 milion
DSC06522 resize 11. Tayloryzm amerykańska metoda organizacji pracy stworzona przez Taylora. Zakłada
CIMG1760 Podstawowe cechy i wymogi racjonalnej organizacji procesu produkcyjnego (1): -   
CIMG1761 Proces produkcyjnyPodstawowe cechy i wymogi racjonalnej organizacji procesu produkcyjnego (
CIMG1762 Proces produkcyjnyPodstawowe cechy i wymogi racjonalnej organizacji procesu produkcyjnego (
21048 skanuj0012 wykształceniu i poziomowi kwalifikacji zawodowych, roli organizacji pracy i sprawne
W celu zapewnienia sprawnej organizacji pracy oraz przepływu informacji pomiędzy organami szkoły ora
3.    Organizacja pracy sprzedawców. 3.1.    Struktury organizacyjne
WydarzeniaBiuletyn AGH nr 68-69 sze urządzenia, systemy organizacji pracy i zatrudniających prawie
7. Organizacja pracy komórki audytu wewnętrznego Lp. Zadania audytora wewnętrznego/komórki

więcej podobnych podstron