81569

81569



wody. Obrazem rzeczywistości jest także śmierć: natura jest ciągłą śmiercią i ciągłym rodzeniem się. Nie możemy powiedzieć, że jesteśmy, bo „jesteśmy i nie jesteśmy zarazem”, prawdą jest tylko to. że się zmieniamy. Wprawdzie niektóre rzeczy zdają się trwać, ale to trwanie jest tylko złudzeniem. Świat pełen jest przeciwieństw (choroba -zdrowie). Dobro i zło konieczne jest dla dopełnienia całości - gdyby nie ciągła walka przeciwieństw, świat przestałby istnieć. „Bóg to dzień i noc, zima i lato, wojna i pokój, głód i sytość”. Zamiast słowa Bóg używa często greckiego słowa „logos", które oznacza rozum; istnieje swoisty rozum świata (prawo natury), który rządzi naturą. „Opinie większości ludzi można porównać do zabaw małych dzieci”. Nie ma rzeczy o stałych własnościach, nie ma bytu - jest tylko stawanie się. Ta teoria powszechnej zmienności, czyli wariabilizm, zwany inaczej heraklityzmem, jest najbardziej znanym poglądem Heraklita.

Mniej więcej jednocześnie z teorią Heraklita wytworzyła się w Grecji doktryna przeciwna, przecząca zmienności świata i mówiąca, że to stałość jest naczelną cechą bytu. Powstała w zachodnich koloniach Grecji, a ośrodkiem jej było miasto Elea, stąd zwano ją filozofią eleatów. Stworzył ją Parmenides z Elei na przełomie VI i V w. p.n.e. PARMENIDES - współczesny Heraklitowi, uczeń Ksenofanesa.

Głosił, że wszystko, co istnieje, istnieje od zawsze. „Nic nie może powstać z tego, czego nie ma. a to, co jest, nie może przestać być”. Żadna prawdziwa zmiana nie jest możliwa. Stworzył swą własną teorię bytu - byt iue ma początku, bo nie miał z czego powstać - chyba że z niebytu, a niebytu przecież nie ma. Nie może też mieć końca, jest więc wieczny. Jest też ciągły, nieruchomy, niezmienny i niepodzielny - więc byt jest stały i jeden.

Uczniami Parmenidesa byli Melissos i Zenon z Elei.

Rozłam między heraklityzmem a eleatyzmem wywołał próby ich pogodzenia w połowie V w. p.n.e. - dokonał ich Empedokles.

EMPEDOKLES - z Agrygentu na Sycylii, 490-430r. p.n.e., lekarz, kapłan, cudotwórca, poeta i filozof; autor dzieła „O naturze”, słuchacz Parmenidesa.

Jego poglądy:

1.    teoria materii - „nic nie może powstać z tego, czego nie ma, jest niemożliwe i niesłychane, by to, co jest. zginęło”. Empedokles odrzucił teorię tłumaczenia początku świata powstałego z jednej zasadniczej materii, zamiast tego wprowadził cztery rodzaje materii pierwotnej - wodę, powietrze, ogień i ziemię. Poszukiwał również prostych składników materii i może być uważany za twórcę pojęcia pierwiastka.

2.    teoria sił - czyli dlaczego żywioły łączą się i rozłączają? Empedokles uznał, że cztery żywioły poruszane są przez dwie siły - miłość i niezgodę. Dlatego dzieje świata wg niego dzielą się na 4 okresy - stan pierwotny (nie działa żadna siła. żywioły znajdują się w porządku i spokoju), okres działania niezgody, stan całkowitego rozmieszania żywiołów i chaosu, a na koniec okres działania miłości, która z powrotem doprowadza świat do stanu harmonii.

ANAKSAGORAS -V w. p.n.e., mieszkał w Atenach, przyjaciel Petyklesa, oskarżony i skazany na śmierć za poglądy astronomiczno-religijne. Poglądy:

1.    teoria materii - rzeczywistość składa się z niezliczonych składników, które Anaksagoras zwał „rzeczami” lub „zarodkami”. Także żywioły są tak samo złożone jak i inne rzeczy - wszystko jest złożone, nawet najmniejsze części materii i nie ma kresu ich niepodzielności. Pogląd ten zwany jest infinitystycznym. dopatrującym się nieskończoności w przyrodzie.

2.    teoria ducha - oddzielenie siły od materii. Materia jest ze swej natury niemchoma, więc mogła osiągnąć ruch tylko z zewnątrz; pierwszy impuls powodujący ruch materii uczynił duch. Stąd przekonanie, że ruch świata jest dziełem ducha, stojącego poza i ponad przyrodą.

Ostatnim systemem, jak wykształciła wczesna grecka filozofia przyrody, był atomizm. Jego twórcą był Demokiyt. DEMOKRYT - z Abdeiy, żył na przełomie V i IV w. p.n.e. Uczeń Leucypa, wiele podróżował, napisał około 60 dzieł, które później zaginęły. Z racji pogodnego usposobienia zwany „śmiejącym się filozofem”. Poglądy:

1.    atomistyczna teoria materii - materia składa się z atomów (stanowiących jakby odpowiednik żywiołów Empedoklesa i zarodkówAnaksagarosa). To cząstki niepodzielne, niezmienne, lecz poruszające się w przestrzeni, przez co wpływają na kształt świata. Ruch jest własnością atomów, znajdujących się i poruszających w próżni.

2.    s u biektywi styczna teoria postrzeżeń - atomy posiadają tylko własności matematyczne, natomiast nie posiadają zmysłowych. Naprawdę ismieją tylko atomy i próżnia, a słodycz, ciepło, barwy są subiektywne, faktycznie nieistniejące.

Atomizm był najdoskonalszą teorią stworzona w pierwszej epoce greckiej filozofii. Filozofia Demokryta odrodziła się później w szkole epikurejskiej, zaś jej krytyczne elementy znalazły rozwinięcie w szkole sceptyckiej Piirona.

2



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IV rok BUDOWLE PIĘTRZĄCEWykorzystanie energii wody Spadek rzeki jest rozłożony w sposób ciągły na
śmierci. Dla nauczycieli ważną informacją jest, że osoby starsze uczą się efektywnie, gdy same mogą
Istotną zasadą także dla dorosłych jest zasada kształtowania umiejętności uczenia się, tak by potraf
img089 (15) i i I I 83 W wyboru, która w rzeczywistości jest tylko środkiem do osiągnięcia innej, pr
img171 (6) owo spojrzenie pedagogiki społecznej na rzeczywistość. jest na ogół pojmowany kompleksowo
Slajd23 (48) 1.2 Systemy czasu rzeczywistego Jest to grupa systemów eksperckich przeznaczonych do pr
s 44 44 małe stężenie jonów innych metali, twardość wody praktycznie powodowana jest przez sole wapn
str25001 djvu NAUKA niu rzeczywistości jest najgłębszą i najpłodniejszą zmianą, jakiej doświadczyła
page0079 69 Człowiek rzeczywistym jest człowiekiem tylko przez duszę, tylko przez to, że dusza 
44448 Image0009 (14) Wszystko, co rzeczywiste, jest organiczne w tej mierze, w jakiej może być pomyś
skanowanie0007 (Kopia powodująca konflikty (użytkownik?rt B) 13 10 10) 8.    Widmo an

więcej podobnych podstron