81734

81734



Dr Marek Tabor - Geografia polityczna 7

MAPA POLITYCZNA EUROPY ŚRODKOWEJ:

Od dawna używa się pojęcia w sesnsie geograficznym, liistorycznym i politycznym, a nawet kulturowym „Europa Środkowa”, jednak dotychczas nie ma jednoznacznej definicji tego obszaru. Termin Europa Środkowa (Mitteleuropa) pojawił się w XIX w. i był wyrazem pewnej ówczesnej niemieckiej wizji geopolitycznej i ideologicznej, która odzwierciedlała określone układy i perspektywy polityczne. Pojecie to narodziło się po zjednoczeniu Niemiec pod nadzorem pmskim po zwycięskich wojnach z Austria (1866) i Francja (1870). Potężne, zjednoczone Niemcy starały się rozszerzyć wpływy na tereny Austro - Wegier, krajów bałtyckich, Turcji i Bliskiego Wschodu. Kieska Niemiec po I wojnie światowej przekreślił te dazenia. Powrot do idei Europy Środkowej (Mitteleuropy) nastąpił w okresie międzywojennym w geopolitycznych koncepcjach hitlerowskich Niemiec. Wraz z upadkiem III Rzeszy i ten rozdział geopolitycznego widzenia podziału Europy zamknięto. W latach dziewięćdziesiątych XX w. termin Europa Środkowa nabrał jeszcze innego znaczenia.

Rozpad państw „obozu socjalistycznego” i otwarcie się państw Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej na przyjęcie ich do swego grona likwiduje ostry podział na Europę zachodnia i Europę Wschodnia. Powstają nowe wzajemne układy, które maja przyspieszyć proces zjednoczenia Europy. Przykładem tych procesów jest „inicjatywa pentagonalna”, w której piec krajów: Austria, Czechosłowacja, Jugosławia, Węgry i Wiochy postanowiło w 1990r. podjąć blizsza współprace w zakresie gospodarki, problemów humanitarnych i ochrony środowiska. Do grupy tej dołączyła Polska i grupa pentagonalna zmieniła nazwę na grupę heksagonalna. Przykładem trwającego procesu zmian w Europie Wschodniej jest tez powstanie „grupy wyszehradzkiej”.

Percepcja społeczna mapy:

Geografowie zajmujący się geografia polityczna wykazują duże zainteresowanie badaniami podejmowania decyzji. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na podejmowanie decyzji jest wyobraźnia, a w geografii - wyobrażenia miejsca, bezpośredniego otoczenia, kraju, świata czyli mapy pamięciowej. W rozważaniach na temat map pamięciowych często sięgamy do położenia punktu „centralnego”. Dla dziecka punktem centralnym jest jego dom. Jest to najbardziej znany mu punkt, najważniejsze miejsce na swiecie. W swiecie dorosłych najbliższe i najważniejsze sa: dom, miasto, następnie państwo i pozostała czesc świata. Każdy z nas przyjmuje inna skale wartościowania miejsc przy wykonywaniu mapy pamięciowej. Dodając do określenia punktu centralnego słowo „strategiczny”, zaczynamy myśleć geopolitycznie. Mapy pamięciowe lub wyobrażeniowe sa oparte na indywidualnej percepcji świata, prawie zawsze kształtowanej przez wpływy miejscowe i kulturę lokalna. Percepcja przestrzeni przekazanej na mapie jest uwarunkowana także przez wykonywany zawód. Wszystkie mapy zniekształcają rzeczywistość. Do podstawowych elementów mapy naleza: odwzorowanie, skala i przyjęte symbole. Mapy oraz inne odwzorowania graficzne mogą zawierać rożne informacje. Do celów politycznych sa publikowane również mapy propagandowe. Maja one często formę szkicu lub kaiykatury. Map propagandowych używa się tez w wojnie psychologicznej. Odgrywają one ważna role w próbach urabiania opinii publicznej. Nie ma żadnych podstaw, aby sadzie, ze mapy tego typu będą miały mniejsze znaczenie w przyszłości.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Dr Marek Tabor - Geografia polityczna 6 WSPÓŁCZESNA MAPA POLITYCZNA ŚWIATA Od zakończenia II wojny
Dr Marek Tabor - Geografia Polityczna 4 PROBLEMY BADAWCZE GEOGRAFII POLITY CZNEJ OSTATNIEJ DEKADY
Dr Marek Tabor - Geografia Polityczna 5 ZARYS HISTORYCZNY ZMIAN NA MAPIE POLITYCZNEJ ŚWIATA Charakte
Dr Marek Tabor - Geografia Polityczna 14 PRZESTRZEŃ POWIETRZNA, KOSMICZNA I PODZIAŁ POLITYCZNY NIEBA
Dr Marek Tabor - Geografia Polityczna 15GEOGRAFIA ORIENTACJI POLITYCZNYCH Geografia orientacji polit
Or Marek Tabor - Geografia Polityczna 12PODZIAŁ TERYTORIALNY PAŃSTWA I JEGOPROBLEMY NA PRZYKŁADZIE
słow026 fyc- 2. Mapa etniczna Europy Środkowej i Wschodniej u schyłku VI w. w świetle źródeł pisanyc
słow026 fyc- 2. Mapa etniczna Europy Środkowej i Wschodniej u schyłku VI w. w świetle źródeł pisanyc
skanuj0014 (105) -    w krajach Europy Środkowo-Wschodniej popularne stały się elemen
charakteryzowane w dwóch zasadniczych kierunkach. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej naród definiu
10497 obraz1 Aktualna mapa polityczna Europy MO HZ £
Mapa1 Aktualna mapa polityczna Europy —jL-^ MORZE oCr- M NORWESKIE Sl o 500
img111 Dr Hanna Dubrzyńska Nauka o polityce (wykaz literatury) Literatura podstawowa: Chmaj M., Żmig
lastscan1 i i i GEOGRAFIA POLITYCZNA I. METODOLOGICZNE PROBLEMY GEOGRAFII POLITYCZNEJ: Wszyscy uważa
lastscan7 PROBLEMY BADAWCZE GEOGRAFII POLITYCZNEJ OSTATNIEJ DEKADY XX w. Na^owsze studia z geografii

więcej podobnych podstron