81746

81746



W Anioł w artykule „Zależności globalne a stosunki międzynarodowe” wymienił 3 podstawowe cechy problemów globalnych:

1 )Ogólnoświatowa skala, a wiec problemy te dotyczą całej ludzkości, maja charakter ponadpaństwowy i ponadregionalny, w mniejszym lub większym stopniu obiektywnie oddziałują na rozwój wszystkich społeczeństw

2) Olbrzymia waga, czyli, ze problemy te maja charakter krytycznych zagrożeń, toteż sa szczególnie istotne z punktu widzenia perspektyw człowieka.

3) Sposób rozwiązywania, aby problemy te przezwyciężyć jest potrzebna możliwie ścisła i szeroka współpraca wszystkich zainteresowanych stron, co z reguły jest równoznaczne z koniecznością zjednoczenia w tym celu wysiłków i działań całej społeczności międzynarodowej.

W szerszym ujęciu globalistyke należy traktować jako naukę zajmujaca się badaniem systemu swiatoego. Jej głównym przedmiotem zainteresowań będzie wówczas rozwój polityki i gospodarki światowej. Jakkolwiek studia nad systemem światowym powinny obejmować szeroki profil problemów, rozwiązywanych rożnymi metodami, jednak wszystkie prace musza uwzględniać dwa podstawowe założenia:

1) Przyjąć, ze globalny system istnieje na zewnątrz społeczeństw narodowych

2) System światowy wpływa na rozwój lub niedorozwój wielu społeczeństw narodowych, tkwiących w strukturach globalnych W rezultacie rozwój lub niedorozwój jakiegoś kraju bardziej zależy od miejsca, które ten kraj zajmuje w światowym podziale pracy, niż od jego potencjału narodowego.

Przejawem globalizacji procesów społecznych i gospodarczych jest także powstający międzynarodowy sektor usług oraz miasta światowego.

Jakie problemy globalne i jakie rozwiązania?

Najczęściej wydziela się następujące gripy problemów globalnych:

1) Ogólnospołeczne - wojna i pokój, przezwyciężanie zacofania i zabezpieczenie wzrostu ekonomicznego

2) Człowiek i społeczeństwo - postęp naukowo - techniczny, twórczość i kultura, eksplozja demograficzna, problemy zdrowotne

3) Człów iek i przyroda zasoby, aprowizacja, środowisko ekologiczne

4) Swiatowy system globalny

Na spotkaniu Klubu Rzymskiego w Hanowerze w 1989r. jego członkowie postanowili dokonać analizy sytuacji, w jakij znalazł się świat, i zadania, jakie w związku z tym ma do spełnienia klub. W wyniku zaprezentowanych wówczas przemyśleń powstała książka „Pierwsza rewolucja globalna - jak przetrwać?” A Kinga i G. Schneidera, w której autorzy stwierdzają, ze stojące przed nami problemy nie maja charakteru intelektualnego lub tylko analitycznego. W gre wchodzą czyjeś istotne interesy i określona struktura władzy. W rzeczywistym swiecie nieuclironnie działają sprzeczne interesy.

Wielu autorów uważa, ze rozwiązywaniem problemów globalnych, nawet katastroficznych, powinny się zająć organizacje ponadpaństwowe. Szczególnie ważna rolę w tym działaniu może odegrać polityka finansowa świata.

Międzynarodowy system finansowy zglobalizowal się do rozmiarów nie występujących dotąd w innych sektorach gospodarki. Przykładem globalnego kierowania może być międzynarodowa bankowość i jej oddziaływanie na gospodarkę i politykę świata przez ponadpaństwowa organizacje bankową, która jest Bank Rozrachunków Miedzynarowowych. Ostatnio jest on postrzegany jako kierujący światowym rynkiem finansowym oraz jako jedyna istniejącą instytucja zdolna do odgrywania roli międzynarodowego bankowego nadzorcy i regulatora rynku finansowego.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
stosunki miedzynarodowe sylabus1 1 Podstawy stosunków międzynarodowych (ćwiczenia) oprać, dr hab. p
skanowanie0001 ard Haliżak ZIAŁ XIIcesy globalizacji a stosunki międzynarodowePojęcie procesów
Procesy globalizacji a stosunki międzynarodowe 1.    Pojęcie procesów
Konflikty surowcowe w stosunkach międzynarodowych Pierwszym i podstawowym czynnikiem wpływającym na
W SPRAW ACH ZE STOSUNKÓW MIEDZY RODZICAMI A DZIEĆMI •    Cechy: postępowanie
Stosunki międzynarodowe, system międzynarodowy i poliarchia teoretycznych podstaw w łasnej dyscyplin
Ruch na rzecz stosunków międzyludzkich (human relations) Podstawowe założenie tego ruchu polegało na
56. B.111780 "GLOBAL governance" we współczesnej debacie o stosunkach międzynarodowych /
skanuj0001 7    Pytania na egzamin z przedmiotu PODSTA WY WIEDZY O STOSUNKACH MIĘDZYN
SPIS TREŚCI ARTYKUŁY Dr hab. Łukasz Pohl, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego O stosunkach między
Księgarnia PWN: Karen Mingst - Podstawy stosunków międzynarodowychSpis treści Spis
STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE 10

więcej podobnych podstron