84342

84342



W przypadku spóźnienia się płaszcz (kurtkę) należy zdjąć przed wejściem do sali (ważne!). Dopuszcza się położenie płaszcza na ławce - ale jedynie za ostatnim uczestnikiem zajęć. W przypadku mniejszych sal pozostaje skorzystać z szatni lub wieszaka.

4.    Organizacja zajęć

Poza ćwiczeniami nr 8 wszystkie zajęcia odbywają się w porcjach dwugodzinnych (wykłady co tydzień, ćwiczenia co dwa tygodnie), rozpoczynają się z kwadransem akademickim, trwają dwa razy po 45 minut - z obowiązkową 10-minutową przerwą - i kończą się pięć minut przed kolejną pełną godziną. Dzięki temu łatwiej zdążyć na inne zajęcia.

Ćwiczenia nr 8 (jednogodzinne) odbywają się w sali komputerowej.

Wszystkie zajęda o tym samym kolejnym numerze obejmują jednakowy materiał i w zasadzie są prowadzone tak samo.

Ćwiczenia rozpoczynają się od krótkiego wprowadzenia teoretycznego. Uczestnicy zajęć biorą w nim udział „meksykańską falą”. Wprowadzenie teoretyczne nie jest powtórzeniem wykładu, a jedynie przypomina jego główne wątki i stanowi rodzaj intelektualnej rozgrzewki umysłu. Korzyść dodatkowa: nieobecni na wykładzie będą z grubsza wiedzieć, co obliczają.

Jeśli zajęcia się nic odbędą, materiał przeznaczony na dany wykład lub ćwiczenia studenci przerabiają we własnym zakresie. W tej sytuacji wydaje się rozsądne, aby czekać na wykładowcę tak długo, jak to możliwe.

Sprawdzian zaliczeniowy trwa do 100 minut, co obejmuje podyktowanie tematów oraz 80 minut na napisanie pracy. Egzamin trwa do 120 minut (rozdanie tematów oraz 100 minut na pisanie pracy). Tematy są dyktowane (kolokwium zaliczeniowe) lub przekazywane na piśmie (kolokwium egzaminacyjne).

Jeżeli nie prowadzi to do dezorganizacji zajęć (główny problem: ograniczona liczba miejsc w sali), studenci mogą uczęszczać na zajęcia ze statystyki z demografią w innej grupie ćwiczeniowej niż ta, do której są zapisani. Stałe uczestnictwo wymaga zgody wykładowcy (studenci na ogół tę zgodę uzyskują), doraźne nie wymaga. Chodzi o to, aby osoba nieobecna na zajęciach z przyczyn losowych mogła w mcii wziąć udział innego dnia. Możliwość ta wynika z faktu, iż te same zajęda odbywają się w różnych terminach (różne dni tygodnia, a nawet różne tygodnie). Aby ułatwić tego rodzaju „odrabianie” ćwiczeń, wykładowca co roku opracowuje szczegółowy terminarz zajęć, pokazujący, którego dnia odbywają się zajęcia o danym numerze.

5.    Zaliczenie przedmiotu: zakres wymagań

Wymagania zaliczeniowe obejmują podstawowe zagadnienia statystyki oraz główne kwestie demografii. W praktyce wymagania pokrywają się z tematyką zajęć.

Wszystkie kwestie statystyczne, które pojawiają się w zadaniach rachunkowych, są dokładnie omówione w skiypcie Podstawy statystyki. Podobnie (ale nie w pełni) rzecz wygląda w przypadku pytań teoretycznych. (Uwaga: nie cały skrypt obowiązuje przy zaliczeniu.)

6.    Zaliczenie przedmiotu: wymogi formalne

W trakcie zajęć odbywa się jedno kolokwium pisemne (kolokwium zaliczeniowe). W sesji wykładowca przeprowadza w tej samej formie kolokwium egzaminacyjne. Kolokwium zaliczeniowe (ćwiczenia nr 5) obejmuje materiał pierwszych czterech ćwiczeń oraz sześriu pierwszych wykładów z zakresu statystyki. Kolokwium egzaminacyjne obejmuje materiał ćwiczeń nr 6 i nr 7, pozostałych wykładów ze statystyki (wykłady 7 - 10) oraz cały zakres demografii.

Warunkiem koniecznym i wystarczającym zaliczenia ćwiczeń jest zaliczenie kolokwium zaliczeniowego oraz nieprzekroczenie limitu nieobecności nieusprawiedliwionych w sposób rażący.

Osoby, które były nieobecne na ponad połowie zajęć, w zasadzie nie są klasyfikowane.

Warunkiem koniecznym zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie obydwu kolokwiów oraz uzyskanie stosownej „średniej” (sumy punktów). Liczbowo „średnia” (suma punktów) równa się sumie punktów uzyskanych z obydwu kolokwiów. Do średniej wlicza się (jako punkty ujemne)

2



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ZĄB (11) Przestraszony i zl>o!aTV Parasol zafrzymał się przed wejściem do stacji meteorologicznej
img220 (9) 74 2. PODSTAWY PS/.r/l I Nl( I WA walki, dopóki nie zbiorą się w duże grupy przed wejście
Czytelnia Przed wejściem do Czytelni należy zostawić w szatni: torby,
3 21 (2) WSKAŹNIKI I URZĄDZENIA KONTROLNE 3 - 21 OSTROŻNIE Zapalniczką należy zabezpieczyć przed dos
DSC04604 (3) Owies należy posortować przed skierowaniem do przerobu, przeznaczyć ziarna grubsze na p
DSC04606 (3) Owies należy posortować przed skierowaniem do przerobu, przeznaczyć ziarna grubsze na p
czyli odwrotnie niż w tradycji chrześcijańskiej, bo co się robi przed wejściem do kościoła? U: Zdejm
Obraz3 (65) Eksploatacja Przed wejściem do kabinyPrzed wejściem do kabiny Następujące sprawdziany n
s13 (18) Kosmetyka okrętu przed wejściem do portu Okręt wyposażony jest w dwa zestawy żagli: zestaw
P26 09 12 10[01] KV«vame przed wejściem do Kliniki Chirurgii Urazowej i OrtopediiDiagnostyka labora
Dziennik Ustaw -10- Poz. 239 10 Środki ostrożności podjęte przed wejściem do przestrzeni

więcej podobnych podstron