86075

86075



Przed przystąpieniem do rafinacji należy usunąć żużel z powierzchni kąpieli. W przypadku rafinacji metalu azotem kąpiel można dodatkowo pokryć cienką warstwwyprażonego węgla drzewnego. Czas rafinacji azotem, w zależności od zanieczyszczeń wsadu metalowego, powinien wynosić 5-6 minut. W przypadku zastosowania preparatu „RM1" składającego się w 90% z Na?SiF<; oraz w 10% z bezpostaciowego Si02, w temperaturze 780°C następuje rozkład Na2SiF6 z wydzieleniem SiF« oraz NaF. Pęcherzyki SiF« przepływając przez kąpiel działają rafinująco i flotująco na metal. Lekko mieszając kąpiel, rafinator wprowadza się w głąb metalu pod zanurzakiem. Ilość rafinatora niezbędną do procesu rafinacji wynosi 0,1-0,2% masy wsadu. Po zakończeniu rafinacji należy odczekać 5-10 minut na wypłyniecie zgarów i gazów porafinacyjnych, które usuwa się z powierzchni metalu. Zaleca się, aby w okresie odczekiwania chronić powierzchnie kąpieli warstwą węgla drzewnego.

3.    Odtlenianie

Poprawność użycia terminu „odtlenianie" w stosunku do brązów aluminiowych budziła zawsze zastrzeżenia, ponieważ odtlenianie polega na redukcji tlenków metalami o większym powinowactwie do tlenu niż metale wchodzące w skład tlenków. Natomiast w brązach aluminiowych występują, składniki stopowe o znacznym powinowactwie do tlenu, jak na przykład Al; jedynie stosując do procesu magnez można mówić o prawidłowym użyciu terminu „odtlenianie". Przy zastosowaniu do procesu innych substancji, na przykład sodu, litu czy nawet aluminium stwierdzono takie same efekty, jak przy zastosowaniu magnezu. W związku z tym, terminem ..odtleniacz" nazwano również inne metale. Ze względu na duże powinowactwo aluminium do tlenu i skłonność do tworzenia zażużleń, redukcja produktu utleniania tj. tlenku AI2O3 jest możliwa tylko przy użyciu pierwiastków o większym powinowactwie do tlenu niż aluminium. Dobre rezultaty odtleniania uzyskuje się przez wprowadzenie na każde 100 kg metalu: 30 g sodu metalicznego lub 30-50 g magnezu.

W przypadku braku wymienionych odtleniaczy można do kąpieli metalowej wprowadzić 0,1-0,15 kg czystego aluminium:, jednak efekty odtleniania nie będą tak wyraźne jak przy zalecanych odtleniaczach.

Zastosowanie sodu lub magnezu do odtleniania brązów aluminiowych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia obsługi przed ewentualnym poparzeniem sodem lub wypryskiem metalu podczas burzliwej reakcji odtleniania. Sod należy wyjąć z nafty, oczyścić ze zgorzeliny, zawinąć w dwie warstwy folii miedzianej i przymocowań do zanurzaka. Zanurzak powinien być zaopatrzony w odpowiedniej wielkości łatwo przesuwającą się po pręcie osłonę w kształcie dzwonu. Zanurzak wraz z sodem lub magnezem należy szybko wprowadzić do kąpieli metalowej lekko przy tym mieszając. W czasie odtleniania osłona powinna przykrywać całą powierzchnię metalu w tyglu lub piecu.

Po odtlenieniu należy chwile odczekać, zebrać powstały żużel, zmierzyć temperaturę ciekłego metalu i jeżeli jest odpowiednia (1120-1170°C) - przystąpić do zalewania form.

4.    Wytyczne odewania i usuwania odewów z formy

Przegrzanie kąpieli metalowej do nieco wyższej temperatury nie jest szkodliwe dla brązów aluminiowych, jeśli tylko jest ona ściśle przykryta żużlem. Należy jednak zwrócić uwagę, ze w skład brązów aluminiowych wchodzą składniki o dużym powinowactwie do tlenu, co zawsze stwarza niebezpieczeństwo utleniania i zażużlenia się kąpieli metalowej.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Obraz5 (72) 32 dzone są w pierścieniu 5. Przed przystąpieniem do wycinania należy wykonać otwór o ś
File3 Materiały dla elektroniki Przed przystąpieniem do zajęć należy: •    zapoznać s
TIG 141 Spawanie metodą TIG Przed przystąpieniem do spawania należy dobrać podstawowe parametry spaw
2 (90) Przed przystąpieniem do bodni należy dokładnie zapiać i zasadą działania steamera. Następnie
diele Materiały dla elektroniki Przed przystąpieniem do zajęć należy zapoznać się z następującymi
-    przed przystąpieniem do wdrożenia należy możliwie szczegółowo zaplanować
Sam Naprawiam Renault Twingo  up by dunaj2 2. SILNIK 1239 cm3 Przed przystąpieniem do pracy nale
13 5. WYKONANIE ROBÓT 5.1. Roboty przygotowawcze Przed przystąpieniem do robót należy zlecić geodeci
03będę mówić sz ż e- <ć i5- Jak korzystać z książki? Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy przep
03będę mówić sz ż Jak korzystać z książki? UF Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy przeprowadzić b
2 (171) przedłużyć). Przed przystąpieniem do badań należy przedstawić badanemu wagę prawidłowych odp
(2) Zabezpieczenia podczas opadów Przed przystąpieniem do betonowania należy przygotować sposób
str 4 £ £ £ £ £ V8: Jak korzystać z książki Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy
P1240031 Przed przystąpieniem do leczenia należy: Poinformować pacjenta o planowanych zabiegach

więcej podobnych podstron