87777

87777



Najwyższe temperatury występują po dniach równonocy (w kwietni i we wrześniu), a najniższe w styczniu i lipcu, po dniach przesileń, w okresach najniższego położenia Słońca. Średnie roczne amplitudy temperatury powietrza nad oceanami nie przekraczają 3,0°C, a nad lądem 7,0°C.

Typ zwrotnikowy cechuje się występowaniem jednego maksimum temperatury powietrza po przesileniu letnim i jednego minimum temperatury po przesileniu zimowym. W klimacie monsunowym rejonów zwrotnikowych najwyższe temperatury notuje się przed nadejściem monsunu letniego - wilgotnego. Średnie roczne amplitudy temperatury powietrza nad oceanami wynoszą ok. 5°Q a nad lądami dochodzą do 20°C

Typ strefy umiarkowanej - charakteryzuje się jednym maksimum i jednym minimum temperatury powietrza, które występują odpowiednio po letnim i po zimowym przesileniu dnia z nocą. Średnie roczne amplitudy temperatury powietrza nad oceanami wynoszą ok. 15°C, a nad lądami do ponad 40°C

Typ strefy podbiegunowej - na obszarach położonych za kołem podbiegunowym najniższe roczne temperatury powietrza notuje się pod koniec nocy polarnej, a maksymalne w połowie łata polarnego. Średnie roczne amplitudy temperatury na lądach osiągają 40-50°C, a nad morzami 20-25°C.

Konwergencja i dywergencja:

Gdy rozpatrujemy prądy powietrzne na mapach obejmujących większą powierzchnię, stwierdzamy, że w niektórych miejscach linie prądów zbliżają się, nawet zbiegają, a w innych - rozchodzą się. W związku z tym wyróżnia się:

linie zbieżności - wzdłuż któiych schodzą się linie prądów o różnych kierunkach;

linie jednostajnej zbieżności - ku której biegną jedne linie prądów, a inne od niej odchodzą;

linie rozbieżności - wzdłuż których rozchodzą się linie prądów o różnych kierunkach;

punkty zbieżności (konwergencji) - w których linie prądów poprowadzone z różnych stron zbiegają

się;

punkty rozbieżności (dywergencji) - z których linie prądów, wychodząc z jednego punktu, rozchodzą się we wszystkich kierunkach.

Konwergencja- jest to zbieżność linii pola ciśnienia. Następuje zagęszczenie powietrza. Pojawia się w obszarach spadku V wiatru. Dopływ powietrza jest większy niż jego odpływ. Tworzy się niż. Dywergencja - jest to rozbieżność linii pola ciśnienia. Dopływ masy powietrza zacliodzi wolniej niż

jego odpływ. Tworzą się wyże.

6.)Cechy bryzy morskiej i lądowej:

bryza morska (dzienna): w dzień w wyniku małej pojemności cieplnej lądu temperatura jego powierzchni jest wyższa niż temperatura obokległego morza lub innego większego zbiornika wodnego. W wyniku wyższej temperatury lądu, zalegające nad nim powietrze ogrzewa się silniej niż powietrze zalegające nad podłożem wodnym. Cieple powietrze nad lądem unosi się do góry (prądy wstępujące) i rozpręża się, a na jego miejsce napływa dołem chłodniejsze powietrze znad zbiornika wodnego. Górą natomiast powietrze znad lądu przemieszcza się w kierunku morza, gdzie ochładza się i osiada za pośrednictwem prądu zstępującego. W ten sposób powstaje cyrkulacja, w której prądy powietrzne przenoszą, znad zbiornika wodnego nad ląd, chłodne i wilgotniejsze powietrze.

bryza lądowa (nocna): w nocy kontrast między temperaturą powietrza zalegającego nad morzem i powietrza zalegającego nad morzem i powietrza zalegającego nad lądem odwraca się. Formują się przy powierzchni Ziemi prądy powietrza skierowane znad lądu na morze.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Obraz0076 78 Temperaturą skrawania nazywamy najwyższą temperaturę występującą na powierzchni ostrza
DSC?74 Rozkład temperatur Z dotychczasowych badań wynika, że najwyższa temperatura występuje w środk
6 Izolacyjność cieplna stropu winna być dostosowana do różnicy temperatur występujących po obu jego
DSCN0360 14 gardzielowego. Najwyższa temperatura występująca w okolicy dya* wynosi około 1700°C. U g
Bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych we wrześniu i październiku 1939 roku Niemcy nałożyli n
Interna0 (1) Przebieg. Gorączka wycofywała się szybko, a po 2 dniach występowały jeszcze jedynie st
PO Lir. POLITECHNIKA LU&ELSKA WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA Szanowni Państwo, W dniach 29 kwietnia - 3
DSC09168 (2) Choroba legionistów S Poczd*kowo łagodne, objawy nasilają się po 2-1# dniach * Temperat
DSC09168 (2) Choroba legionistów S Poczd*kowo łagodne, objawy nasilają się po 2-1# dniach * Temperat
zdjęcia98 IDZIĄŁANIA NJEPOŻĄDANE LEKÓW1 Każde niekorzystne i niezamierzone zjawisko, występujące po
pattern „PANI BOVARY GUSTAWA PLAU BERTA » Sytuacja krytyka, który występuje po Innych, sytuacja k

więcej podobnych podstron