90692

90692



czywistości te tzw. przeguby techniczne mają zdolność przenoszenia momentów zginających, co może w znaczący sposób wpływać na rozkład sil wewnętrznych w przestrzennym szkielecie nośnym hali Istotną rolę w tym przypadku odgrywają połączenia: belek podsuwnicowych ze slupami, rygli dachowych ze slupami, elementów usztywnień podłużnych. Wykonane analizy [14] wykazały, iż różnice w wynikach obliczeń konstrukcji jako układów płaskiego i przestrzennego są niewielkie w przypadku obciążeń o charakterze równomiernym od ciężaru własnego, śniegu i wiatru. Pizy miejscowych obciążeniach skupionych, np. oddziaływaniach suwnic lub powodujących poziome przemieszczenia ram, różnice w wynikach obliczeń są dość znaczne.

W wyniku uwzględnienia w analizie statycznej przestrzennego wytężenia szkieletu nośnego hali od miejscowych (lokalnych) obciążeń skupionych otrzymuje się mniejsze siły wewnętrzne, co daje możliwość oszczędniejszego projektowania. Przyjmując schemat statyczny układu poprzecznego, należy prawidłowo ocenić rolę poszczególnych podzespołów konstrukcji i dokładnie odwzorowywać jego rzeczywiste zachowanie się, a także odpowiednio zaprojektować połączenia współpracuj ących elementów

W celu wyznaczenia prognozowanych sil wewnętrznych i przemieszczeń płaskich układów' poprzecznych przeprowadza się obliczerua statyczne. Do wykonania tych obliczeń wykorzystuje się metody komputerowe i programy umożliwiające analizę statyczną konstrukcji, zgodną z przyjętym modelem obliczeniowym (sprężystym, plastycznym, według teorii I lub II rzędu, z uwzględnieniem zanikającej sztywności) dla założonego schematu statycznego ustroju i jego prognozow anego obciążenia.

Do wstępnych oszacowań przekrojów' poprzecznych elementów ustroju nośnego (niezbędnych do wykonania obliczeń komputerowych) można wykorzystać metody przybliżone oceny sil wewnętrznych lub przyjąć dane z podobnych projektów hal. W celu zgrubnego oszacowania przekrojów slupów i rygli dachowych układów' poprzecznych można rozpatrywać wytężenie zastępczych schematów statycznych tych elementów. We wstępnej ocenie wytężenia ustroju korzysta się ze znanych rozwiązań w zakresie wielkości statycznych ram lub belek i slupów. Te zastępcze schematy statyczne obciąża się prognozowaną wstępnie kombinacją oddziaływań stałych i zmiennych i wyznacza się siły wewnętrzne: momenty zginające M. siły poprzeczne V i siły podłużne N w krytycznych przekrojach ustroju. Są one podstawą do wstępnego wyznaczenia potrzebnych przekrojów poprzecznych prętowych pelnościetmych elementów układu poprzecznego.

W przypadku w'iązarow'o-slupowego układu poprzecznego, pokazanego na rys. 5.1 la, zaproponowano zastępczy schemat statyczny w postaci prętowej ramy



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
largeC5355180 Aby zapobiec ocieraniu <ię listew łańcucha przenośnika o dno komory, co może następ
IMG 1406183024 Grupa 3.4 Wałek o wymiarach podanych na szkicu przenosi moment zginając Mg = 400Nm (
largeC5355180 Aby /apobite ocieraniu <ię listew łańcucha przenośnika o dno komory, co może nastąp
12 J. DUSZYŃSKI [10] wanie zmian w zachowaniu innych enzymów. Tę zdolność przenoszenia informac
70030 skanuj0023 (98) 206 Księga czwarta IV, 2 barwę tę samą. Jeśli tylko Oczy mają zdolność wi
CCI00088 (2) kwoty na wskazany cel społeczny, oraz podkreślić, iż te formy ochrony nie mają charakte
skanuj0373 dnicach 40 -r- 120 mm i przenoszą momenty obrotowe w granicach 650 -4- 8000 N • m. Sprzęg
Slajd08 (43) Własności przekładni obiegowych tt Duże przełożenia przy zwartej budowie tt Zdolność pr
Slajd68 (49) •    tetraedry mają zdolność kondensacji -czyli łączenia się ze sobą
skanuj0373 dnicach 40 -r- 120 mm i przenoszą momenty obrotowe w granicach 650 -4- 8000 N • m. Sprzęg
Slajd09 (44) tt Zdolność przenoszenia dużych sił (mocy) Satelita Jarzmo Koło centralne Koło centraln
sr5 pieru. Każda firma oprócz swego znaku wypisywała rok wyrobu. Znaki te widziane pod światło mają
IMGB21 I 200 Warzywa dyniowate dygi nie mają zdolności wytwarzania korzeni przybyszowych, a obsypan

więcej podobnych podstron