94734

94734



8/2. Wymagania formalne podania, skutki braku.

Wg. art.63§2 Podanie powinno zawierać, co najmniej:

1. ) Oznaczenie wnioskodawcy - rozróżniamy w zależności od tego, kto jest wnioskodawcą. Jeżeli osoba fizyczna, wystarcza zazwyczaj imię i nazwisko, mogą być potrzebne dokładniejsze dane np. PESEL. Natomiast, jeżeli wnioskodawcą jest osoba prawna lub inna lednostka organizacyjna, zwykle wystarcza nazwa, ale mogą być potrzebne inne dane tak jak REGON.

2. ) Oznaczenie adresu - adresem w rozumieniu k.p.a. jest miejsce zamieszkania.

3. ) Oznaczenie żądania, - czyli to, czego domagamy się od organu, może polegać np. na wniosku dokonania pewnej czynności procesowej ( przywróceniu terminu, ponownemu rozpatrzeniu sprawy.).

4. ) Podpis.

5. ) Elementy wymagane przez przepisy szczególne.

W postępowaniu adm. ogólnym i podatkowym obowiązuje zasada ograniczonego formalizmu, wynikająca z art. 12 par 1 (125 o.p), w którym stanowi się o najprostszych środkach zapewniających załatwienie sprawy i ujawnia się jej działanie również odnośnie do podania . W art. 63 par 2 jako elementy minimalne podania wymienia się „wskazanie osoby od której pochodzi, jej adres i żądanie" (tę sama treść zawiera art. 128 par 2 o.p). Przepisy szczególne mogą te wymagania zaostrzyć, np. przez obowiązek dołączenia dokumentów, skorzystanie z formularza zawierającego znacznie więcej danych (dot. też np. deklaracji podatkowych w formie elektronicznej). Podanie w formie pisma może być doręczone osobiście, przez pocztę, może być wniesione telegraficznie, dalekopisem, telefaksem, pocztą elektr. Na formularzu internetowym organu - tak samo jak w sprawach podatkowych. Podanie wnoszone drogą elektroniczną musi spełniać wymagania określone w przepisach wykonawczych kpa i op odnośnie zawartych w nich danych zapisanych w form. Elektronicznym oraz musi być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym (z ważnym certyfikatem bezpieczeństwa).

Uchybienia i braki podania można podzielić na usuwalne i nieusuwalne. Większość braków i uchybień formalnych można usuną gdy istnieje możliwość skomunikowania się z wnoszącym podanie (sprecyzowanie żądania, dołączenie dokumentów, złożenie wyjaśnień, do uiszczenia wymaganych opłat i opłacenia kosztów z góry postępowania). Jednocześnie z wezwaniem do usunięcia braków wyznacza się termin, w którym powinny być dokonane dodatkowe czynności. Jeżeli termin nie zostanie dotrzymany a wnoszący nie będzie zabiegał o jego przedłużenie, to podanie pozostawia się bez rozpoznania. Tak samo postępuje się w przypadku braków nieusuwalnych, a więc gdy nie w podaniu adresu osoby je wnoszącej i nie można tego adresu ustalić. W op. Art. 169 par 4 stanowi, że „Organ podatkowy wydaje postanowienie o pozostawieniu podania bez rozpoznania, na które przysługuje zażalenie".



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
>    Podanie powinno zawierać, co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi,
WP 1601070 Wg Dyrektywy wszystkie maszyny powinny być zaopatrzone w instrukcje, zawierające co najm
16390 WP 1601070 Wg Dyrektywy wszystkie maszyny powinny być zaopatrzone w instrukcje, zawierające c
Prawidłowym oznaczeniem gruntu wg PN-EN ISO 14688-1 jest: Wybierz co najmniej jedną odpowiedź
-^oprawna nazwa gruntu o symbolu clsiSa wg PN-EN ISO 14688 to: Wybierz co najmniej
WP 1601079 Wg Dyrektywy wszystkie maszyny powinny być zaopatrzone w instrukcje, zawierające co najm
Prawidłowym oznaczeniem gruntu wg PN-EN ISO 14688-1 jest: Wybierz co najmniej jedna, odpowiedź □ a
Prawidłowo zapisanym symbolem gruntu wg PN-EN ISO 14688-1 jest: Wybierz co najmniej jedną
Poprawna nazwa gruntu o symbolu saCIsi wg PN-EN ISO 14688 to: Wybierz co najmniej jedną odpowiedź a.
Prawidłowo zapisanym symbolem gruntu wg PN-EN ISO 14688-1 jest: Wybierz co najmniej jedną

więcej podobnych podstron