1352738029

1352738029



336


PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA

Nowe traktaty handlowe będą prawdopodobnie oparte na zasadzie gospodarczego zbliżenia Austro-Węgier do Niemiec. Autor domaga się zbliżenia, któreby nie wykluczało ochrony wszelkiej produk-cyi rodzimej wobec niemieckiego gospodarstwa, stojącego znacznie wyżej. Nawet rolnictwo może doznać pewnych trudności w razie, gdyby zbliżenie celne Austro-Węgier do Niemiec przekroczyło granice, uzasadnione w stosunku obustronnych sił gospodarczych. Szczególnie trudnem będzie stanowisko rękodzieł i przemysłu wobec współzawodnictwa niemieckiego. Przyjdzie mu z pomocą zdrowa samoobrona gospodarczo-narodowa:    „Społeczeństwo polskie posiada dość

siły i gospodarczego wykształcenia, żeby w czasach walki konkurencyjnej przez dłuższy czas płacić drożej za produkt krajowy, niż za tańszy zagraniczny. Potrafi wykonać presyę na kupców, aby tylko krajowy towar trzymali na składzie, o czem dobitnie świadczy szczęśliwy dla rodzinnego przemysłu przebieg walki kartelu z cukrownią w Przeworsku” (str. 88).

Przyszły pomyślny rozwój gospodarczy oprzeć się musi na zwiększeniu ilości i wydajności pracy. Słusznie Carlyle zauważył: „świat jest pełen niedokonanej pracy”. „Jedną z głównych przyczyn braków produkcyi u nas jest mała intenzywność pracy” — oto wniosek, do którego dochodzi prof. Górski w ostatnim rozdziale: „Niedomagania publicznych urządzeń, a zadanie jednostek” (str. 90 i nast.)

i

Administracya państwowa i autonomiczna w Austryi jest nad wyraz kosztowna, a mało sprawna. Nie można jednak przypisywać wszystkiego złego administracyi. Należy od każdej jednostki domagać się zwiększenia wysiłku. Niema obawy o wynik. „W duszę polską tchnął Stwórca niewyczerpane skarby moralne. Tylko żeby do nich dotrzeć, trzeba postępować jak przy biciu studni: nie zadowalniać się wodą zaskórną, ale j ak przez ił przebić się przez martwe pokłady wygody i prywaty w głąb, aż do źródła”.

Prof. Buzek1) omawia najpierw wzrost ludności polskiej i obcej na ziemiach polskich, a później wzrost ludności rdzennie polskiej. Najpierw pisze o przyroście naturalnym, wywołanym przez przewyżkę liczby urodzin nad wypadkami śmierci, a potem o ubytku, pochodzącym z przewyżki wychodźtwa w porównaniu z ilością wypadków

*) Prof. Dr. Józef Buzek: „Pogląd na wzrost ludności ziem polskich w wieku XI X“. {Wydawnictwo Instytutu ekonomicznego N. K. N., zeszyt I.). Kraków 1915, str. 75.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
252 PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA. niepodobna do rozwiązania, jaką nam daje na str. 4 0. Opowiada tam, że k
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA. 275 1611 r.; takiż przywilej hr. Zbigniewa na Tenezynie Ossolińskiego, staro
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA KRAJOWEGO 283 materiały, że ze względu na duże koszty druku (433 s.) zdecydow
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA. 101 Jak dalece rozprawa ta była na czasie, starczy wspomnieć, że prawie
Wolne Miasto Gdańsk - kolejnym tworem powstałym na mocy traktatu z Tylży jest WMG. Oparte na wzorcu
CENTRUM ROZWOJU KOMPETENCJIGiGZdobądź nowe kompetencje! Podyplomowe Studia Menedżerskie oparte na
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA. 245 kazałem dorobić nowe rękawy Drobne takie rysy, charakteryzujące krótko i
336 RECENZJE 1 PRZEGLĄDY PIŚMIENNICTWA i rozbudowywanych budynków bibliotecznych. Jak się dowiedział
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA.Z piśmiennictwa polskiego.Z literatury ekonomicznej. (Z wydawnictw N, K. N.)
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA    337 osiedlenia się na ziemiach polskich. Prof. Buzek rozróż

więcej podobnych podstron