1352738034

1352738034



340


PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA

Właściwą materyą rekolekcyi zajmują się też pierwsze cykle, z których pierwszy najdokładniej uwzględnił całość ścisłego tematu rekolekcyjnego. Trzeci cykl należy do pasyjnych, stąd się tu widocznie znalazł, iż dawniej w wielkim poście pod imieniem rekolekćyi, przez dwa dni z rzędu czytywano po zakładach naukowych mękę pańską według Ewangelii św. i objaśniano ją uczniom zastosowaniami moral-nemi. Zresztą rodzaj ten z natury rzeczy opiera się na innych niż rekolekcyjne zasadach wymowy. Dzieci tak często spotykają się z obrazami drogi krzyżowej, słusznie więc, że autor wziął za treść swojego wykładu męki pańskiej to właśnie, co uderza oko dziecka. Opowiadane obrazy męki Bożej przyjemnie i praktycznie związał z życiem swego słuchacza a wlał dużo uczucia. Każdą seryę rekolekcyi, składającą się z czterech nauk, kończy nauką przed pierwszą Komunią św. W istocie z wielkim byłoby to.pożytkiem, gdyby wszędzie odnowiono prastary zwyczaj przygotowywania najbliższego dziatwy do tego aktu kilku-dniowem skupieniem w naukach rekolekcyjnych.

Niestety powszechnie jeszcze panuje mniemanie, jakoby rekolekcye były zespojone z Wielkim Postem jako przygotowanie do wielkanocnej spowiedzi. Dla ogółu zapewne jestto najsposobniejszy czas odrodzenia się duchowego. Ale niech rekolekcye będą też przygotowaniem duszy w najważniejszych chwilach życia.

Poza cyklami dołączył autor dwie egzorty przed spowiedzią szkolną, w których przypomina uczniom naukę Kościoła i upomnienia przed spowiedzią i opowiada dobrodziejstwa tego sakramentu, i jedną o siedmiu darach Ducha św. jako przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania. Sympatyczny ten tom egzort ks. Koterbskiego oddać powinien wiele usług kapłanom, a zwłaszcza przełamać pewien przesąd jakoby rozwinięcie tematu rekolekcyjnego przechodziło pojęcie dziatwy szkolnej. Oby w każdej szkole rekolekcye i najdrobniejszą dziatwę corocznie odradzały i przygotowywały do ł-szej Komunii św. i Bierzmowania.    X. Jarosław Eejowicz.

Zyd w powieści polskiej. Studyum. Teodor JesJce-Chomski. Warszawa 1914. Nakładem Księgarni Kroniki Rodzinnej. Str.

150. (Z portretem autora).

Autor zajmuje się — rzecz znana — eon amore kwestyą żydowską wogółe a polską żydowską w szczególności. Po ,,Żydach oświeconych”, po „Programie i metodzie żydów”, po „Neofitach”, po bar-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA. 257 Przed burzą chroni się król zbłąkany w borze do chaty, która mu się
122 PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA. społeczeństwo — tego napróżno chcielibyśmy się dowiedzieć. Nie dość
336 RECENZJE 1 PRZEGLĄDY PIŚMIENNICTWA i rozbudowywanych budynków bibliotecznych. Jak się dowiedział
378 RECENZJE I PRZEGLĄDY PIŚMIENNICTWA Równie interesująca wydała mi się książka Michaela G ormana [
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA KRAJOWEGO 75 próbujmy odnaleźć się w nowej sytuacji, w splocie zjawisk równie
282 RECENZJE I PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA obszerny wstęp pokazujący naukowe środowisko wileńskie pierwsz
Ekonomia zajmuje się też społecznymi prawami gospodarczymi, których istotą są charakterystyczne cech
Serdecznie zapraszamy!Studenckie Koło Naukowe CFD Zajmujemy się modelowaniem komponentów, dla któryc
Serdecznie zapraszamy!Studenckie Koło Naukowe CFD Zajmujemy się modelowaniem komponentów, dla któryc
552 RECENZJE I PRZEGLĄDY PIŚMIENNICTWA stycznych kursach, chociaż są tam też regularne studia z wiel

więcej podobnych podstron