1352738477

1352738477



250 KRZYSZTOF MORAWSKI [18]

na niego padł wybór biskupa sandomierskiego. Na mocy tej decyzji siedmiokrotnie w czasie wojny jeździł z wizytacjami za Bug.

W podróżach tych odnosił ponure wrażenia: patrząc na Wołyniu na zniszczenia wojenne, ewakuowane i puste wsie i nędzę ludności. Wizytował wiele parafii, kontaktował się z oficerami austriackimi, u których stwierdzał przywiązanie do katolicyzmu, ale również dużo ducha józefińskiego. Na jesieni r. 1917 przeżywa boleśnie coraz tragiczniejsze wiadomości od rodziny. Zacząwszy od Sławuty ks. Sanguszki, jeden po drugim ze znanych mu domów ulega falom rewolucji i zniszczenia. Pierwszego czerwca r. 1918 na probostwie w Czernichowie umiera stryj i opiekun biskupa dziewięćdziesięcioletni Emeryk Mańkowski, patriarcha i głowa rodziny1. Stary świat się kończył.

Gdy wrócił do Krakowa z kolejnej wizytacji na Wołyniu, ks. Mańkowski przyszedłszy do kurii (4 września 1918) dowiedział się, że został mianowany biskupem. Nie wiedział tylko gdzie, i na jakie stanowisko, i nie bardzo temu wierzył, będąc zawsze nieśmiałym, skromnym i nie szukającym zaszczytów. Dopiero arcybp Sapieha pokazał mu telegram mon-signora Rattiego, wizytatora apostolskiego w Warszawie, z którego treści wynikało, że Benedykt XV mianował ks. Mańkowskiego biskupem kamienieckim. Osierocona od r. 1868 diecezja, miała znowu otrzymać ordynariusza. Jak się okazało, w grudniu 1917 była w Warszawie konferencja biskupów, na której ks. Mańkowski był obecny jako wikariusz generalny, wówczas to przedstawiono go do Rzymu jako kandydata na biskupstwo kamienieckie. Benedykt XV sam zdecydował o nominacji nie porozumiewając się z władzami.

Gdy do Krakowa przyjechał monsignor Ratti biskup nomi-nat mu się przedstawił; od tego czasu datuje się niezmienna życzliwość przyszłego papieża dla biskupa Mańkowskiego, udokumentowana licznymi listami, cytowanymi w Pamiętnikach. Z Płoskirowa nadbiegł z życzeniami przyjazny i wiemy ks. Nosalewski. Sakry biskupiej udzielił Mańkowskiemu arcybp Sapieha w katedrze na Wawelu, w asyście księży biskupów Nowaka i Wałęgi. Bp Mańkowski prosił o przyjazd ks. ks. Ryxa i Dubowskiego z Żytomierza, ale przyjechać w tych niepewnych czasach nie zdołali.

Nowokonsekrowany biskup nie mógł jednak objąć jeszcze diecezji gdyż sytuacja wojenna na to nie pozwalała. Brał udział w grudniu 1918 i marcu 1919 w zjazdach biskupów z całej Polski odbytych w Warszawie pod przewodnictwem mons. Rattiego. Nareszcie 2 XII 1919 wyruszył objąć diecezję. Wyjechawszy z Krakowa zatrzymał się na krótko u arcybpa Bilczewskiego, 6 grudnia dojechał koleją do Borszczowa, skąd wojsko dało mu samochód i wnet powitali go ks. Nosalewski i inni księża. Na 8 grudnia naznaczony był ingres do katedry.

Kraj był zmieniony, zniszczony wojną, nie było już dworów, dawnych starych znajomych, wszędzie wojsko, stan prawie że wojenny, ale radość z obsadzenia diecezji po tylu latach osierocenia wyrównywała szczęśliwemu z tego faktu biskupowi wszystkie cienie nowej sytuacji.

Zabrał się pilnie do pracy przy pomocy energicznego ks. Nosalewskiego, którego mianował wikariuszem generalnym i którego rad chętnie słuchał; rewindykował budynki, np. dawny pałac biskupi, odwiedzał coraz dalej położone parafie. Był w Winnicy, Szarogrodzie, w Barze: „radosne, pełne nadziei czasy”, pisze o tych wizytacjach. Było przed żniwami, wszędzie witały go banderie, wygłaszano przemówienia, bierzmował. W dniu św. Piotra i Pawła w r. 1920 miał już swoje konie i powóz, co ułatwiało poruszanie się.

Arcybiskup Bilczewski oddał księdzu bpowi Mańkowskiemu do dyspozycji dużą parafię w Buczaczu. Tam zamieszkał i prowadził na probostwie małe seminarium duchowne, wspierany doraźnie finansowo przez Watykan i poznańską rodzinę. On, który był taki hojny, znalazł się w trudnych warunkach materialnych, które znosił z równowagą i ze spokojem, przyjmując z wdzięcznością wszelką pomoc. Odwiedzał kleryków w Tarnowie i Łomży, bywał we Lwowie.

Życie bpa Mańkowskiego układało się teraz cicho. W r. 1922 pojechał ad Itmina z pielgrzymką polską. Wtedy właśnie miało miejsce znane, niezwykłe, zdarzenie, że na ogólnej audiencji Ojciec Święty poprawił mylnie przez księdza biskupa Pelczara podane nazwisko przedstawianego księdza z Polski. W r. 1923 brał biskup Mańkowski udział w uroczystościach ku czci św. Józefa ta we Włodzimierzu Wołyńskim.

Wobec ciasnoty na plebanii w Buczaczu, biskup Godlewski odstąpił bpowi Mańkowskiemu klasztor pojezuicki we Włodzimierzu Wołyńskim na cele małego seminarium. W r. 1925 biskup wyjechał znowu do Rzymu gdzie odwiedził biskupów wygnańców mieszkających w Wiecznym Mieście: arcybpa Cieplaka, bpa Dubowskiego z Żytomierza, bpa Matulewicza z Wilna odsuniętego od diecezji przez Rząd polski, poza tym będącego już na emeryturze patriarchę Indii Zaleskiego.

1

J. Mańkowski, Notatki Pamiętnikarskie, maszynopis w posiadaniu rodziny.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
240 KRZYSZTOF MORAWSKI 18] i chętnie ją prowadziłem” W r. 1885 wyjeżdża do Wrocławia na studia
page0352 344Rostock — Rostocki łatwione zostały. Przytem na mocy tej także umowy, miasto, oprócz zup
OSIĄGANE STOSUNKI SPOŁECZNE - takie, które nawiązuje się na mocy własnej decyzji, w wyniku własnych

więcej podobnych podstron