1947995593

1947995593



Największą wadą kapoplastyki niezależną od kształtu kapy jest występowanie martwicy głowy kości udowej bezpośrednio pod kapturkiem kapy [L. 3].

ELIPTYCZNE ENDOPROTEZY POŁOWICZE

Chociaż sferyczne endoprotezy połowicze stawu biodrowego człowieka jako pierwsze wykonane z kości słoniowej były wszczepione już w 1922 roku przez Dubelta i Hey-Grovesa [L. 3], a następnie w 1946 roku, w 1949 roku przez Augustina Morre [L. 3] i w 1952 roku, to jednak pierwszą eliptyczną endoprotezę wszczepił dopiero R.F. Cathcard w 1971 roku [L. 2], Głowy pierwszych endoprotez były przy spawane do trzpienia, natomiast późniejsze osadzone na sworzniu. Pomysł Cathcarda z eliptyczną głową endoprotezy nie był jednak rozwijany. Bardziej zwracano uwagę na trzpień aniżeli na głowę [L. 3], Dlatego też w miarę dokonującego się postępu w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego przypadających na połowę lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku zaczęto stosować sztuczne stawy z elastycznym trzpieniem wykonanym z dodatkiem bioalcamidu. Jest to polimer typu amid połączony z wodą. Ma za zadanie zwiększać własności plastyczne i zmniejszać sztywność materiału nasady bliższej stawu biodrowego. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zaczęto wprowadzać połowicze endoprotezy modułowe.

Z powodu dalszego niezadowalającego leczenia zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego poprzez stosowanie kapoplastyki lub wszczepianie endoprotezy połowiczej rozpoczęto badania nad skonstruowaniem całkowitego sztucznego stawu wraz z panewką.

Opisane wysiłki naukowe wyeliminowały część, ale nie wszystkie niezadowalające efekty leczenia. Przyczyna tego stanu rzeczy leży również zdaniem autora w niedopasowaniu endoprotezy do konkretnej geometrii stawu oraz w tym, że stosujemy głowy sferyczne, a nie eliptyczne. Dlatego też w przypadku większych wysiłków pojawiają się wzmożone siły tarcia na skutek niedopasowania powierzchni. Rzadziej zwiększone są przypadki złamania trzpienia [L. 13], Takie złamania trzpienia są tłumaczone na ogól wadą odlewniczą lub szpotawym osadzeniem trzpienia w kości udowej [L. 3], Jednakże powodem złamania trzpienia jest również moment zginający skręcający wytworzony na skutek siły tarcia wywołanej pomiędzy niedopasowaną głową kostną do eliptycznej geometrii panewki z jednej strony oraz siłą osiową panującą w kości udowej pokazaną na Rys. 5.

Brak uwzględnienia trudnych do oszacowania efektów stochastycznych odchyleń standardowych [L.12] wywołanych niedopasowaniem sferycznej głowy kostnej do eliptycznych powierzchni panewki naturalnej staje się przyczyną powstania destruktywnego momentu zginającego przedstawionego na Rys. 5.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0026 (185) Niezależnie od kształtu konstrukcji i sposobu jej ekspozycji, przyjęto uwie wartośc
49486 IMG2 173 (2) 172 8. Defekty struktury krystalicznej Wspólną cechą niezależną od rodzaju defek
01sGJwy tcpXvjBB82dSTjEz5KSvSn91fcI4CAUi,w600 Fuhrer, Niemcy 1933-45ROWNOSC (?) “Żyd, niezależnie od
100?69 Wpływ liczby Reynoldsa na wskazania rotametru zależy w dużym stopniu od kształtu pływaka. Jes
CCF20090213034 ciwieństwie do tego, czym jest w istocie, niezależnie od percepcji). Fenomenologia j
4 korekta i kształt twarzy SZKOŁA MAKIJAŻU WIZAŻU I STYLIZACJIy^nit^ ^polarem KSZTAŁT I KOREKTA TW
pewnych przedziałach wielkości produkcji, niezależnie od tego, jaki jest wolumen produkcji i sprzeda
33066 skanuj0108 przyjąć każdy stan, niezależnie od tego, jaki jest, z pełną milo ści świadomością.
49486 IMG2 173 (2) 172 8. Defekty struktury krystalicznej Wspólną cechą niezależną od rodzaju defek

więcej podobnych podstron