1947995453

1947995453



Czy rolnictwo jest nadal ważne?


Barbara Gradziuk



Twierdząca odpowiedź na tak postawione pytanie, w Polakach nie budzi chyba żadnych wątpliwości. Coraz powszechniejsze jest przekonanie, że rolnictwo ma duże znaczenie nie tylko dlatego, że wytwarza najważniejsze dla egzystencji człowieka produkty żywnościowe, ale spełnia też wiele funkcji społecznych, kulturowych i ekologicznych. To rolnik jest powiernikiem jednego z najcenniejszych zasobów, jakim są użytki rolne, a także wielu dóbr przyrody. Utrzymanie ich w należytej kondycji jest sprawą o najwyższym znaczeniu, zarówno dla obecnego, jak i przyszłych pokoleń. Dostrzeganie i docenianie wielofunkcyjności rolnictwa wpływa bardzo silnie na kształt polityki rolnej Unii Europejskiej i krajów wysokorozwiniętych. Skoro za produkcję dóbr rynkowych powinien rolnika wynagradzać sam rynek, to za spełnianie wielu ważnych dla społeczeństwa pozarynkowych funkcji, rolnictwo powinno być wynagradzane ze środków publicznych. Jest to obecnie podstawa tzw. społecznej legitymizacji Wspólnej Polityki Rolnej UE i polityki rolnej w wielu innych krajach.

Włączenie polskiego rolnictwa w ramy Wspólnej Polityki Rolnej okazałosię bardzo

Gościliśmy

rolnicze elity

W dniu 7 marca b.r., w murach naszego Wydziału, po raz kolejny spotkali się członkowie Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego (ZTR), aby w miejscu neutralnym rozstrzygnąć przetarg na dostawcę środków ochrony roślin dla swoich gospodarstw.

ZTR jest stowarzyszeniem, które powstało w 1997 r. z inicjatywy rolników oraz przedsiębiorców działających w agrobiznesie, przy merytorycznym wsparciu pracowników Instytutu Nauk Rolniczych (obecnie Wydział Nauk Rolniczych) oraz Zamojskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (obecnie Ośrodek Szkoleniowo-Wystawienniczy) w Sitnie. Główną ideą, jaka przyświecała powołaniu Towarzystwa, było stworzenie lobby rolniczego na terenie ówczesnego województwa zamojskiego.

ZTR przez cały okres funkcjonowania utrzymuje swój elitarny charakter. Przynakorzystne. Mimo przejściowych kłopotów różnych grup producentów, sytuacja dochodowa rolnictwa jest lepsza niż kiedykolwiek po 1990 r. Wyłoniła się grupa dużych, nowoczesnych gospodarstw, które dobrze radzą sobie na rynku europejskim. Szybki rozwój przemysłu spożywczego okazał się mocnym wsparciem dla rozwoju produkcji rolnej i wzrostu eksportu rolno-spożywczego. Perspektywy rozwoju polskiego rolnictwa są dobre i wynikają zarówno z korzyści, jakie niosą ze sobą polityki wspólnotowe UE, jak i z tendencji na rynkach żywnościowych świata.

Warto też dodać, że dalszy rozwój tego sektora będzie rodził zapotrzebowanie na bardzo dobrze wykształcone kadry. W naszym kraju na kierunkach rolniczych kształci się mniej studentów niż w tak rozwiniętych państwach, jak: Austria, Dania, Niemcy, co biorąc pod uwagę stan rozwoju i potrzeby rolnictwa w Polsce, tworzy dobrą, konkurencyjną sytuację na rynku pracy. Poza tym obecne zadania, jakie stoją przed rolnictwem daleko wykraczają poza utrwalony w społeczeństwie stereotyp produkcji rolniczej i producenta rolnego jako osoby słabiej wykształconej i mniej zamożnej. Obejmują one szeroko pojęte goleżność do Towarzystwa jest dobrowolna, alenie przypadkowa. Jego członkami wdal-szym ciągu pozostają właściciele dużych, nowoczesnych, dobrze prosperujących gospodarstw rolniczych. Obecnie do ZTR należy 85 rolników, dysponujących łączną powierzchnią ok. 17tys. ha. Osobyte znają się i darzą wzajemnym zaufaniem, co prowadzi do redukcji kosztów transakcyjnych. Po kilkunastu latach doświadczeń, dla firm współpracujących z ZTR, sam fakt czyjejś przynależności do Towarzystwa stanowi podstawę wiarygodności. Wieloletnie funkcjonowanie oparte na takich zasadach spodarowanie przestrzenią rolniczą, a więc produkcję energii odnawialnej, rolnictwo ekologiczne i agroturystykę, bardzo nowoczesną technikę i technologię produkcji z wykorzystaniem geograficznego systemu pozycjonowania (GPS) włącznie.

Arkadiusz Bratkowski Posei do Parlamentu Europejskiego

potwierdza tezę, że etyka, moralność czy tradycja mają wartość nie tylko symboliczną czy społeczną, ale także ekonomiczną. Możliwość polegania na zaufaniu i podstawowych normach moralnych znacznie obniża koszty przygotowania i egzekwowania kontraktów. Żaden mechanizm kontroli nie działa bardziej efektywnie niż poziome więzi oparte na zachowywaniu wspólnych norm i reguł. Obywatelskie zaufanie i sieć obywatelskich powiązań są często ważniejsze niż same regulacje prawne.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
62 (94) Projektowanie trzech elementów zawiera błędy? W zasadzie bardzo trudno jest odpowiedzieć na
Obraz (01) CZY WIDZ TEATRALNY POTRZEBUJE ZNACZENIA? Na tak postawione pytanie większość bywalców tea
na dz z pol046 94 ligii w odniesieniu do czasów, które bada archeologia? Próba odpowiedzi na tak sfo
Czy ekonomia jest nauką o pieniądzu? • Jeśli otworzymy dowolną gazetę na stronie poświęconej
rozkmina nrH5 Czy istotna jest kolejność ustawienia elementów? NIE V Kombinacja bez powtórzeń TAK
Prakseologia nr 153/2012 Odpowiadając na tego typu pytania, można dowiedzieć się, czy jest coś, co w

więcej podobnych podstron