3784495694

3784495694



Polityka innowacyjna w Unii Europejskiej i Polsce 13

z kolei, skupia się bardziej na nauce, badaniach naukowych1. Natomiast Stefan Marciniak politykę naukowo-techniczną rozumie jako część polityki strukturalnej państwa, skupiającą się na ustalaniu zasad kierowania rozwojem nauki i techniki oraz wykorzystaniu ich wyników zgodnie z priorytetami społeczeństwa i państwa2. Co do polityki technologicznej, to zdaniem Bengt--Ake LundvaH’a, jest ona ważną częścią strategii gospodarczej, która powinna pozostawać w powiązaniu z innymi politykami, np. edukacyjną3. Z kolei jeśli chodzi o politykę proinnowacyjną to jest nią proces skierowany na wsparcie działalności innowacyjnej i motywację do nasilenia postaw innowacyjnych, koncentrujących się wokół stymulowania innowacyjności celem zapewnienia rozwoj u spole czno-ekonomicznego4.

Jednak w literaturze przedmiotu napotykamy również na inne terminy związane z omawianą kwestią, takie jak np. polityka naukowa, techniczna, czy przemysłowa. Tadeusz Obrębski wskazuje na ścisłe związki, jakie występują między polityką naukową a techniczną oraz na konieczność ich podporządkowania celom rozwoju społecznego i gospodarczego. Szczególnie zwraca tu uwagę na sytuację osiągnięcia stanu integracji nauki z techniką

1    produkcj ąorazusługamimaterialnymi5 6 7. Przytaczanastępuj ącądefinicję polityki naukowej: „sztuka kierowania procesem rozwoju nauki i wykorzystywania jej wyników zgodnie z celami państwa”1. Mimo świadomości powiązań wydziela pojęcie polityki technicznej określając ją jako „system kierowania procesem rozwoju majątku narodowego państwa zgodnie z celami i interesami społeczeństwa. Warunki prowadzenia tej polityki w obrębie gospodarki narodowej są podobne do warunków uprawiania polityki naukowej, z tego powodu nie ma potrzeby, aby je szczegółowo charakteryzować”*. Natomiast polityka przemysłowa jest zamierzonym działaniem rządu oddziałującym na strukturę produkcji przemysłowej. Z kolei polityka innowacyjna, rozumiana przez Władysława Janasza, to działanie państwa wpływające na

1

   Jasiński A.H., Innowacje i transfer technologii w procesie transformacji, Centrum Doradztwa i Informacji Diffin Sp. z o.o., Warszawa 2006, s. 190.

2

   Marciniak S., Innowacje i rozwój gospodarczy. Kolegium Nauk Społecznych i Administracji Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2000, s. 90.

3

   Lundvall B.A., Technology Policy in the Learning Economy, [w:] Archibugi Michie J., Howells J. (red.), Innovation Policy in a Global Economy, Cambridge University Press, Cambridge 1999, s. 29-30.

4

   Pangsy-Kania S., Polityka innowacyjna państwa a narodowa strategia konkurencyjnego rozwoju, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2007, s. 144.

5

   Białoń L.. Obrębki T., Nauka i technika w rozwoju społeczno-gospodarczym, PWN, Warszawa 1989, s. 192-193.

6

   Ibidem, s. 182.

7

   Ibidem, s. 193



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
1. POLITYKA INNOWACYJNA W UNII EUROPEJSKIEJ I POLSCE Izabela Góraj1 Streszczenie Niewątpliwie w
Polityka innowacyjna w Unii Europejskiej i Polsce 15 selekcjonują i wchłaniają innowacje
Polityka innowacyjna w Unii Europejskiej i Polsce 17 • prawo i regulacje, w zakresie kontroli monopo
Polityka innowacyjna w Unii Europejskiej i Polsce 19 członkowskich), horyzontalny, ponadsektorowy,
Polityka strukturalna Unii Europejskiej... Niemcom (13,6%) i Włochom (13,2%). W dalszej kolejności
kto i dla jakiego boga złożył ofiarę -    grecy skupiali się bardziej na ceremoni (je
Grosse T.G., 2004. (red.). Polska wobec nowej Polityki Spójności Unii Europejskiej. Instytut Spraw P
Polityka regionalna Unii Europejskiej polega na wspieraniu wzrostu gospodarczego, społecznego i prze
52.    B.98154/2 EFEKTY wdrażania polityki energetycznej Unii Europejskiej w zakresie
43535 skanuj0117 (18) Polityka transportowa Unii Europejskiej Cy wiesz, że... Wioska Narodowa Agencj
-VSGH Erasmus+Konferencja:„Aktorzy i interesy w politykach publicznych Unii Europejskiej i
skanuj0214 bmp 1. Polityka Unii Europejskiej w ochronie zdrowia 215 Główne czynniki wpływające na wz
POLITYKA MEDIALNA W UNII EUROPEJSKIEJ 21.03.20131. ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI POLITYCZNEJ ZA POLITYKĘ
POLITYKA MEDIALNA W UNII EUROPEJSKIEJ 09.05.2013 1. PROCEDURA KONKURSOWA, PROCEDURA PRZETARGOWA, ZAS

więcej podobnych podstron