3784496049

3784496049



pracownikom naukowym na bieżąco. Pomaga też przygotowywać wnioski o granty i projekty badawcze. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że w dającej się przewidzieć przyszłości większość pracowników naukowych uczelni będzie otrzymywała dodatkowe wynagrodzenie prowadząc badania naukowe. Tak dzieje się w krajach wysokoro-

Zapisy znowelizowanej Ustawy o szkolnictwie wyższym, a także działania podejmowane przez Ministerstwo wyraźnie wskazują, że w ocenie działalności uczelni będą mocno „ważyły" badania naukowe, wpływając w istotny sposób na wysokość otrzymywanych dotacji. Problematyce badań w naszej uczelni musimy więc poświęcić w najbliższych latach dużo uwagi. Poziom prowadzonych badań będzie też rzutował na liczbę studentów, którzy podejmą studia w naszej uczelni.

Natomiast, jeśli odpowiadałbym na pierwszą część pytań to mogę powiedzieć, że czeka nas swego rodzaju rewolucja w ocenie prac naukowych i czasopism. W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego został przygotowany projekt rozwiązań w tym zakresie. Po zapoznaniu się z nim widzę, że jest on wzorowany na procedurach obowiązujących już od dawna w krajach zachodnich. Bardzo jasno i klarownie sformułowane są kryteria oceny czasopism. Wszystko wskazuje na to, że uzyskanie dużej liczby punktów przez konkretne czasopismo czy zeszyt naukowy, nie będzie łatwe. W dotychczasowym systemie oceny kryteria były mało precyzyjne, uznaniowe, stąd większość

Portal nr 2/3 (10) 2011 czasopism czy też prac naukowych otrzymywała najwyższe oceny tj. 9 punktów. To się wkrótce radykalnie zmieni! Pracownicy naukowi z dużą rozwagą będą musieli podejmować decyzję, w jakim czasopiśmie opublikować artykuł, w jakim wydawnictwie drukować książkę. Jest oczywiste, że należałoby publikować tam, gdzie otrzyma się dużą liczbę punktów, ponieważ będą one miały istotny wpływ na ocenę działalności naukowej, w szczególności w procesie uzyskiwania stopni i tytułu naukowego.

Rozmawiamy latem, dlatego zapytam jakie plany ma Pan Profesor na najbliższą wakacyjną przyszłość?

Po 1989 r., kiedy otworzyły się nasze granice i można było bez trudności wyjeżdżać, i ja także ruszyłem na międzynarodowe wojaże. Poznawałem, podziwiałem, obserwowałem, konfrontowałem z wyobrażeniami, gromadziłem wrażenia. Ale od pewnego czasu, będąc na wakacjach, chcę się wyciszyć, nabrać dystansu, spokojnie pomyśleć. Nie potrzebuję już tylu wrażeń. Dlatego tak chętnie wybieram polskie plenery. Lubię wyjeżdżać w Sudety. Jestem pod urokiem Suwalszczyzny, Mazur, Puszczy Białowieskiej. Często bywam w Puńsku. Turystycznie odwiedzałem różne zakątki Litwy, szczególnie wybrzeże bałtyckie. W czasie wędrówek po Litwie spotykałem się z dużą życzliwością i pomocą jej mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę Lucyna Wasylina

Ka I e n d a r i u m

Rektora prof. Bogusława Fiedora


BYŁO- BĘDZIE



1 kwietnia rektor prof. Bogusław Fiedor uczestniczył w spotkaniu z prof. Januszem Zaleskim, prezesem Zarządu Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, pod- czas którego dyskutowano na temat Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2011 -2020. Celem aktualizacji regionalnej strategii innowacyjnej jest ustalenie kierunków działań i konkretnych poczynań mających doprowadzić do stworzenia działającego proinnowacyjnie układu powiązań instytucji, organizacji, podmiotów gospodarczych, wspierającego innowatorów oraz usprawniającego procesy implementacji innowacyjnych rozwiązań, głównie techno- logicznych i organizacyjnych.

2 kwietnia rektor prof. Bogusław Fiedor uczestniczył w Katedrze Wrocławskiej w uroczystej mszy poświęconej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II.

6    kwietnia rektor spotkał się z prof. Povilasem Gylysem z Uniwersytetu w Wilnie, którego nasza uczelnia gościła z wykładami realizowanymi w ramach inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dudkiewicza pn. Scientiae Wratislaviensis.

7    kwietnia rektor uczestniczył w seminarium na temat „Polityka, czy musi być taka jaka jest?", którego organizatorem była Fundacja im. Jerzego Szmajdzińskiego.

9 kwietnia rektor był gościem koncertu „Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera. Była to wrocławska premiera tego muzycznego dzieła pod batutą prof. Alana Urbanka. W koncercie współfinansowanym przez uczelnie wrocławskie i miasto Wrocław wystąpili, m.in. soliści: Aleksandra Buczek, Joanna Zawartko, Piotr Łykowski, Jerzy



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
4) pomocniczy pracownicy naukowi - na podstawie pism kierowników katedr. 2.    Z prac
liczba słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku 2200 Kadra naukow a liczba pracowników naukowych (n
Sylwetki wykładowców Dr inż. Tomasz Czernecki Wieloletni pracownik naukowy na uczelni oraz doświadcz
6. Zasady przygotowania pracy zaliczeniowej - projektu badawczego Zajęcia są zaliczane na podstawie
72019 IMG000~5 11610 Rys. 79. Obora kombiboksowa na 480 krów „Typ UO-500", wg projektu „BISPOL”
45 (235) na guziczki, jak ja mówiłam. Czy to mieszkanie nowe nie jest dla nich za szkodliwe? Ja za n
rys. 11.26). Mechanizm ścinania prowadzi też do wystąpienia płaszczyzny habitus, która nie ulega
Planowane cele / zadania KEO na rok następny - 2012 złożenie aplikacji o nowe projekty badawcze, uzy
Planowane cele / zadania KEO na rok następny - 2012 złożenie aplikacji o nowe projekty badawcze, uzy
■ Z ŻYCIA UCZELNI Pracownicy Katedry Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt przygotowali też warsztaty,
Wśród pytań ewaluacyjnych, na które na bieżąco powinien znaleźć odpowiedz pracownik socjalny oraz kl
390 Z ŻAŁOBNEJ KARTY jej statut — usługowej o charakterze naukowym. Na tym stanowisku pracował blisk
W zeszycie niniejszym rozpoczynamy druk referatów, wygłoszonych na Konferencji Pracowników Naukowych
2.    Na bieżąco wczytywane są aneksy do wniosków o dofinansowanie

więcej podobnych podstron