3784497621

3784497621



257


Anna Majkiewicz: Wybrane zagadnienia przekładu...

ko w ej, a tym samym międzykulturowej, natomiast sam tłumacz jest pośrednikiem między danymi kulturami. Podobnie jak w przypadku komunikacji jed-nojęzycznej, elementami składowymi aktu komunikacji są: komunikat (tekst), nadawca, który - posiadając określony cel - kieruje wypowiedź do konkretnego (lub hipotetycznego, modelowego) odbiorcy i chce wywołać u niego odpowiednie reakcje (np. estetyczne w przypadku tekstów literackich i artystycznych, zakup towaru w przypadku tekstu reklamowego). Aby osiągnąć swój cel, nadawca musi podjąć jakieś strategie i sięga po konkretny kod, za pomocą którego przekaże swoje intencje. Cały akt komunikacyjny odbywa się w konkretnej sytuacji gwarantującej zachowanie kontaktu między nadawcą a odbiorcą poprzez posługiwanie się wspólnym językiem, posiadanie wspólnych dośw iadczeń kulturowych i podobnej wiedzy kulturowej zdobytej poprzez uczestnictwo w danej kulturze. Nadawca może odnieść się do potrzeb, wyobrażeń i wiedzy odbiorcy, próbując wiedzę tę potwierdzić lub przebudować. Należ>' jednak pamiętać, że w przypadku przekładu akt komunikacji zostaje znacznie rozszerzony o nowe elementy. Dochodzi nowy kod. zatem i nowy komunikat, nowy odbiorca docelowy, powstaje nowa sytuacja oraz zmienia się forma kontaktu z odbiorcą. Tłumacz natomiast wchodzi w podwójną rolę odbiorcy (pierwotnego) i nadawcy (wtórnego). Możemy więc powiedzieć, że w przypadku translacji mamy do czynienia z dwiema sytuacjami komunikacyjnymi oddzielonymi od siebie w czasie i przestrzeni1.

Zadaniem tłumacza w roli pierwszego odbiorcy jest prawidłowe „rozczytanie” intencji nadawcy, ale również rozszyfrowanie informacji implicytnych. W sytuacji idealnej powinien on dysponować taką wiedzą, jaką posiada nadawca, czyli autor tekstu oryginalnego. Wiedza ta winna dotyczyć założeń komunikatu wyjściowego, ukrytych w nim informacji, odniesień, aluzji oraz zakładanego u modelowego odbiorcy zasobu wiadomości (presupozycje). Jeśli tłumacz nie należy do tej samej wspólnoty językowej i kulturowej co autor, czyli poziom wiedzy tłumacza odbiega od wiedzy autora, wówczas w przy padku wystąpienia w tekście informacji implicyt-nie w nim zawartych istnieje niebezpieczeństwo, że tłumacz nie wyczyta ich. nie zrekonstruuje ich i ostatecznie nie odda w przekładzie. Przykładem na wystąpienie informacji implicytnej jest następujące zdanie: „Po tylu latach pracy przyszło mu korzystać z kuroniówki". Informacją eksplicytną jest korzystanie z „marnych” przywilejów, na co wskazuje semantyka frazy przyszło mu korzystać. Informacją implicytną jest natomiast nazwa zupy, posiłku dla bezrobotnych wprowadzonego pod auspicjami ówczesnego ministra pracy Jacka Kuronia - jej spożywanie informuje o tym, iż konsument ..kuroniówki” stracił pracę i pobiera zasiłek dla bezrobotnych.

Tłumacz, występując w roli wtórnego nadawcy, powinien odnieść się do oczekiwań odbiorcy docelowego, a jednocześnie uwzględnić jego wiedzę, posiadane pre-

1

Wyjątek stanowi tłumaczenie ustne, w przypadku którego tłumacz uczestniczy w tej samej sytuacji komunikacyjnej, co nadawca wyjściowy i odbiorca docelowy. Na ten temat por. K. Lipiński: \ ademeatm tłumacza. Kraków 2000, s. 20.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
259 Anna Majkiewicz: Wybrane zagadnienia przekładu... przedstawieniową, teksty ekspresywne (nastawio
261 Anna Majkiewicz: Wybrane zagadnienia przekładu... Wyznaczeniu czynników pozatekstowych służyć
263 Anna Majkiewicz: Wybrane zagadnienia przekładu... ulotki informacyjne dołączane przy zakupie
Wybrane zagadnienia przekładu i ich użyteczność w glottodydaktyce Nauczanie języków obcych jest
ZESZYTY NAUKOWE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ Anna BLACH WYBRANE ZAGADNIENIA GEOMETRII BUDOWLANYCH
P1090097 182 które z nich podejmowały zagadnienie celibatu kleru, dostarczając tym samym informacji
58 Anna Dymmel merat kwartalnych, obok półrocznych i rocznych. Tym samym odchodzono od kosztownych p
Balińska Agata, Sieczko Anna, Zawadka Jan: Turystyka : wybrane zagadnienia. - Warszawa, 2014. Sygn.
Przedmioty fakultatywne; Wybrane zagadnienia krytyki teatralnej Prowadzący: dr Anna Róża Burzyńska
UCZELNIE TECHNICZNERachunekkosztów Wybrane zagadnienia w teorii i przykładach Anna Stronczek Anna
Wybrane zagadnienia rehabilitacji neuropsychologicznej Wydawnictwo Redakcja Emilia Łojek Anna
Rachunekkosztów Wybrane zagadnienia W teoru przykładach Anna Stronczek Anna Surowiec Joanna
Rachunekkosztów Wybrane zagadnienia w teorii i przykładach Anna Stronczek Anna Surowiec Joanna
Rachunekkosztów Wybrane zagadnienia w teorii i przykładach Anna Stronczek Anna Surowiec Joanna

więcej podobnych podstron