3784498718

3784498718



10 J. Barcik, P. Czech

wykorzystywane do przewozów tranzytowych, a dzięki linii promowej Świnoujście-Ystad możliwe są przewozy kolejowe między Polską a Skandynawią.

PKP Cargo wykonuje również przewozy intermodalne wykorzystując sieć szybkich połączeń kontenerowych łączących porty morskie z najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi w Polsce. Udział tego typu przewozów systematycznie wzrasta.

Rynek przewozów towarowych w Polsce jest rynkiem zdominowanym przez PKP Cargo, a tylko 30% rynku przewozów (w 2009 r.) to przewozy organizowane przez prywatnych przewoźników.

W 2009 r. PKP Cargo S.A. przewiozło 9,01 min ton towarów, czyli o 2,5% więcej niż w analogicznym okresie 2008 r. (8,79 min ton). W strukturze przewozów Spółki relatywnie najmniejsze spadki odnotowane zostały w przewozach węgla kamiennego (o 13,6%) oraz kamienia, żwiru i wapna (o 15,2%). Dzięki temu te dwie największe grupy towarowe jeszcze zwiększyły swój udział w przewozach PKP Cargo, w przypadku węgla z 40,6% do 45%, a w przypadku kamienia z 15,4% do 16,7%. Praca przewozowa w 2009 r. osiągnęła poziom 28,2 mld tkm i była o 22,8% mniejsza niż rok wcześniej [9].

Ustawa o transporcie kolejowym z 1997 r., wyodrębniająca w PKP działy przewozów i zarządcy infrastruktury, była pierwszym krokiem w rozwoju prywatnych przewoźników. Jednak otwarcie rynku kolejowych przewozów towarowych dla konkurencyjnych firm prywatnych zostało umożliwione dopiero przez ustawę z 28.03.2003 r. o transporcie kolejowym, która uwzględniała następujące dyrektywy:

-    2001/12/WE, zmieniająca dyrektywę 91/440/EWG, która wspomina o konieczności zapewnienia sprawiedliwego i niedyskryminującego dostępu do infrastruktury kolejowej, poprzez utworzenie regulatora kolejowego, spełniającego funkcje kontrolne i wdrożeniowe. Zakładała również, że prawo dostępu do infrastruktury powinno być, na okres przejściowy do 7 lat, rozszerzone na koncesjonowane przedsiębiorstwa kolejowego transportu międzynarodowego. Wprowadzała również obowiązek powołania niezależnych organów, które będą regulowały konkurencję na rynku przewozów kolejowych;

-    2001/13/WE, zmieniająca dyrektywę 95/18/WE, podkreślała konieczność utworzenia wspólnego systemu przyznawania licencji, zapewniającego spełnianie wymogów, dotyczących nieposzlakowanej opinii przedsiębiorstwa kolejowego, kondycji finansowej i kwalifikacji zawodowych pracowników, co miało zapewnić ochronę praw klienta i świadczenie usług o wysokim standardzie bezpieczeństwa.

Ustawa z 2003 r. wprowadzała m.in. obowiązek posiadania licencji na przewozy oraz definicje przewoźnika kolejowego jako „przedsiębiorcę, który na podstawie licencji wykonuje przewozy kolejowe lub świadczy usługę trakcyjną” [10].

Nowi operatorzy kolejowi przewozów towarowych rekrutowali się głównie z przemysłu wydobywczego. Na Śląsku istniały kolejowe przedsiębiorstwa transportowe, związane z kopalniami piasku, realizujące przewozy własnym taborem po własnej sieci. Przy kopalniach od wielu dziesięcioleci funkcjonowały bowiem tzw. koleje zakładowe, które po restrukturyzacji wyodrębniły się w samodzielne spółki przewozowe, uzyskały wymagane licencje, ale nadal działały na swoich rynkach lokalnych, przewożąc ładunki głównie na krótkich odległościach. Stawiali oni przede wszystkim na przewozy węgla kamiennego i innych ładunków masowych pomiędzy zakładami górniczymi, energetycznymi i przemysłowymi na obszarze Górnego Śląska, przy wykorzystaniu powiązanych ze sobą sieci własnych, częściowo zelektryfikowanych linii i bocznic przeładunkowych. Możliwą opcją rozwojową dla takich lokalnych operatorów było przejęcie ich przez inwestorów z sektora spedycyjno-logistycznego [1].



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
74 J. Kukulski 10.    Wolfram T.: Tabor kolejowy do przewozów pasażerskich z dużymi
CCI20111111121 8.11. Tranzystory Właściwości prostowników wykorzystano do budowy tranzystorów. któr
Mercedes seria S 2 Wyłączniki drzwiowe:    Podłączenie wykonać do przewodu brązowo/po
10 Egzamin maturalny z biologii Poziom rozszerzonyPoniższe dane wykorzystaj do zadania nr 19 i
10 Egzamin maturalny z biologii Poziom rozszerzony Poniższe informacje wykorzystaj do rozwiązania za
KIF)21 tort Tj w kierunku przewodzenia. t#r tranzystor. t4. wynosi 10 Q. W ,tftnU - .,*cłu  &nb
MOJA NAJLEPSZA KSIĄŻKA O POCIĄGACH 6 Ciężki ładunek Pociągi często wykorzystuje się do przewożeni
10026 obraz4 po przybyciu do Polski pierwszych misjonarzy” 10. Chrzciciel Czech książę Borzywoj I p
10 11 07m PP Poniższe informacje wykorzystaj do rozwiązania zadań nr 10 i 11. W tabeli przedstawiono
12.10. Zakłada się wykorzystanie wspomagania komputerowego do weryfikacji autentyczności przedstawia
100?81 I Straty miejscowe 1 Straty miejscowe przy wlocie do przewodu ę = o,5 ; = o,25 ę = 0,10-0,06
J. Barcik, P. Czech obniżenie stawek za dostęp do infrastruktury. Zamiast tego nastąpiła ich podwyżk
12 J. Barcik, P. Czech 7.    Tanel F.: Historia kolei. Od lokomotyw parowych do kolei
Wagony kolejowe i hamulce (10) —    wagony cysterny (Z) — są to wagony zbiornikowe do
Obsługa i naprawa Audi (173) ■    Używać przewodów zapłonowych przystosowanych do pra

więcej podobnych podstron