3784500934

3784500934



ENERGETYKA WIATROWA W POLSCE

i wymaga dużej sztywności sieci, do której jest przyłączony. Częściej stosuje się układy ze zmienną prędkością obrotową i regulacją typu pitch przedstawione na rys. 6 g i 6 h. Dzięki zastosowaniu prostownika i przemiennika częstotliwości pozwalają na bardzo dobrą współpracę elektrowni wiatrowej z systemem, m.in. przez regulację napięcia i mocy biernej w dość szerokim zakresie [1, 3, 7, 8].

PRACA ELEKTROWNI WIATROWEJ W SYSTEMIE ELEKTROENERGETYCZNYM

Praca elektrowni wiatrowych może być przyczyną występowania różnego rodzaju problemów. Są one m.in. związane z poprawnym prowadzeniem pracy innych jednostek wytwórczych, regulacją napięcia i mocy biernej, zmianą poziomu mocy zwarciowej, wpływem na pracę zabezpieczeń, stabilnością systemu, pogorszeniem parametrów jakości energii. Duże skoncentrowanie źródeł wiatrowych na pewnym obszarze może np. prowadzić do pojawienia się problemów z utrzymaniem stabilności napięciowej, zmianą rozpływów mocy w sieci i przepływów wymiany międzyobszaro-wej i między systemowej, powstawaniem „wąskich gardeł” w sieci rozdzielczej i przesyłowej itp.

I

SŁOWACJA


Rys. 7. Schemat sieci przesyłowej na tle stref wiatrowych

Problemy te mogą być szczególnie zauważalne w sytuacji, gdy źródła wiatrowe są rozmieszczone w systemie w sposób nierównomierny zgodnie z warunkami geograficzno-klimatycznymi, a system istniejący na obszarach o szczególnie korzystnych warunkach wiatrowych niezbyt dobrze rozwinięty. Na rysunku 7 przedstawiono schemat sieci przesyłowej na tle podziału kraju na strefy wiatrowe.

Przyłącze

Miejsce przyłączenia elektrowni wiatrowej do sieci jest uzależnione od jej wielkości i lokalizacji, a przez to dostępności do sieci. Elektrownie wiatrowe mogą być przyłączone zarówno do sieci rozdzielczej niskiego, średniego lub wysokiego napięcia, jak też bezpośrednio do sieci przesyłowej, przy czym do sieci przesyłowej są zazwyczaj przyłączane elektrownie o mocach znamionowych rzędu kilkuset megawatów. Przyłączenie może być zrealizowane za pomocą linii kablowej lub napowietrznej prądu przemiennego lub stałego. Kable są wykorzystywane głównie do przyłączania morskich elektrowni wiatrowych ze względu na utrudnienia związane z budową linii napowietrznych na morzu. Przykładem takiego rozwiązania może być połączenie stałoprądowe elektrowni wiatrowych z systemem

6 ELEKTROENERGETYKA



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ENERGETYKA WIATROWA W POLSCE zwiększeniu obciążenia elementów sieci, zmniejszy się obciążenie linii
ENERGETYKA WIATROWA W POLSCE wiatrowej do sieci przesyłowej charakteryzującej się wysokim poziomem m
POLSKIE SIECI ELEKTROENERGETYCZNE SA ELEKTROENERGETYKA Nr 3/2005 (54)ENERGETYKA WIATROWA W POLSCE WA
ENERGETYKA WIATROWA W POLSCE też pomocne do określenia maksymalnej wielkości mocy elektrowni wiatrow
ENERGETYKA WIATROWA W POLSCE wadzą zazwyczaj do utraty stabilności napięciowej. Zatem oczywisty jest

więcej podobnych podstron