7133531460

7133531460



40 kombinacji zestawów kolorów slajdów i rodzajów przejść między slajdami; ponadto każdy slajd może otrzymać swoje własne tło. Nietypową dla dotychczasowych systemów prezentacyjnych, przydatną funkcją jest możliwość zagnieżdżenia jednego slajdu w drugim: prezentacja staje się „dwuwymiarowa” - opcją „strzałka w dół' na klawiaturze przechodzimy do dodatkowych slajdów. Innym funkcjonalnym pomysłem jest powiększanie fragment slajdu poprzez wybór Alt+ kliknięcie (to szczególnie przydatne podczas zwracania uwagi słuchaczy na niewielkie, a ważne dla meritum prezentacji szczegóły). Jest też możliwość zatrzymania w dowolnym momencie prezentacji i wygaszenie slajdów, aby ich wyświetlanie nie rozpraszało i nie przeszkadzało w toku zajęć czy innej fazie prelekcji. Prezentacje utworzone w Reveal.js posiadają również wersję stylu przeznaczoną do druku, np. do pliku PDF.

W przeciwieństwie do pozostałych systemów Reveal.js wspiera obsługę gestów na tabletach oraz składnię Markdown bezpośrednio w slajdach (bez pomocy programu Pandoc). Skrypty są udostępniane w zasobach otwartych [zob. Reveal.js#markdown]. Przydatną (i istotną też z punktu widzenia edukacji informatycznej) funkcją w Reveal.js jest wyświetlanie kodu źródłowego programów w czytelny sposób, z podświetleniem składni danego języka programowania [http://lab.hakim.Se/reveal.js/#/18, 2014].

Reveal.js jest projektem dojrzałym, funkcjonalnym, uwzględniającym nową generację mediów. Jest też produktem implementującym aplikacje i modele, nie tylko dla nowej generacji urządzeń, ale i sposobów ich wykorzystania - przede wszystkim w otwartych społecznościach, w których swobodna wymiana informacji stała się kluczem do stworzenia warunków, w których ludzie mogą się wzajemnie uczyć oraz wykorzystywać istniejące zasoby w kierunku tworzenia nowych pomysłów. Warto wykorzystać otwartość zasobów i atrybuty integrujące, by podobną funkcję mógł spełniać również i w systemie m-edukacji [zob. Ibańez, 2013]. Wszak tworzenie slajdów poprzez edycję HTML, może być przyjaznym sposobem na wprowadzenie podstaw tego języka na zajęciach edukacyjnych.

Programy pomocnicze

Przygotowując prezentację, wykorzystującą jako sposób zapisu kod HTML, możemy posłużyć się wieloma przydatnymi narzędziami i bibliotekami. Jednocześnie musimy pamiętać, by stososować różne nazwy klas i identyfikatorów dla różnych bibliotek i elementów z nimi związanych (celem uniknięcia konfliktów nazw i nieprzewidzianych efektów).

Jedną z przydatnych bibliotek jest TimelineJS, pozwalająca na przygotowanie pliku HTML zawierającego „linię czasu" - jest to pewnego rodzaju prezentacja, której elementy są uporządkowane chronologicznie. Biblioteka ta jest rozprowadzana na licencji Mozilla Public Licence. Każde zdarzenie (slajd) może zawierać tytuł, tekst, datę oraz różnego rodzaju media:

•    automatyczne zrzuty stron internetowych,

•    fragmenty wpisów w Wikipedii (wystarczy podać link),

•    cytaty (wyróżnione większą czcionką),

•    wpisy z serwisu Twitter,

•    dźwięk (z portalu SoundCloud),

5



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
1011maja2011egzustny5 ZESTAW NR 30 1.    Rodzaje przejść granicznych - podaj przykład
2 ; Zastosowanie przejść między slajdami Teraz dowiesz się, co należy zrobić, aby kolejne slajdy poj
82046 Slajd17 (105) Łącza w systemie BlueTooth W systemie BlueTooth można zestawić dwa rodzaje łączy
Obraz3 (40) 64 Z zestaw ienia podanego w tablicy P.3.2 wynika, że dla rozważanych kombinacji oddzia
logistyka zaopatrzenia1 Zestawienie czynników wpływu i rodzaju kosztów Rodzaje kosztów możliwe do
skanuj0084 (4) Cement portlandzki SUROWCE o glina; iły o margle - skały przejściowe między wapiennym
skanuj0244 244 Cyfrowe oświetlenie i rendering Przejścia między scenami dają kolejną możliwość wykor

więcej podobnych podstron