7133531628

7133531628



Część pierwsza: Elementy poetyki tekstu hiphopowego

2

Zatem, by zdefiniować podstawowe wyznaczniki poetyki utworów hiphopowych, a także zrozumieć imperatywy kulturowe i przesłanki artystyczne kierujące tworzącymi je ludźmi i ich system wartości, czy tożsamość (ang. identify), musimy sięgnąć w głąb dziejów ludzkości i choćby uzmysłowić sobie, jakie mechanizmy historii, polityki i ekonomii ową tożsamość konstytuowały. Musimy mianowicie cofnąć się do początków XVII wieku, a konkretnie do roku 1619, kiedy to do Jamestown u wybrzeży Ameryki Północnej przybył z Afryki pierwszy udokumentowany transport czarnych niewolników15.

Być może wyda się Czytelnikowi ta data zbyt odległą, czy też mało w gruncie rzeczy znaczącą- bo przecież jaki wspólny mianownik postawić można pomiędzy kolonializmem i niewolnictwem sprzed nieomal czterechset lat a współczesnym polskim hip-hopem? - niemniej jednak, jak to pokrótce postaram się wykazać, właśnie w owym czasie rozpoczął się długotrwały proces kulturowy, który zaowocuje w drugim półwieczu dwudziestego stulecia - za jednej strony - bujnym rozwojem literatury (czy ogólniej: sztuki) afroamerykańskiej, z drugiej zaś stanie się podstawą zjawiska zwanego kulturą - bądź subkulturą-hiphopową. Zjawiska, którego zarodki tkwią, jak się okaże, immanentniejuż w owym najwcześniejszym stadium rozwoju kultury czarnego człowieka na kontynencie północnoamerykańskim.

Trwający od XVII stulecia handel ludźmi wraz z niewyobrażalnym bezmiarem cierpień i upokorzeń, jakich doświadczyli pierwsi czarnoskórzy mieszkańcy „Nowego Świata”, a później liczne pokolenia ich potomnych przeznaczone do niewolniczej pracy m.in. na wielkoobszarowych plantacjach tytoniu i bawełny, nie zdołał - pomimo usilnych starań białych nadzorców, którzy już we wczesnych fazach niewoli wprowadzili zakaz nauki czytania i pisania, a także utrudniali podtrzymywanie relacji w obrębie podległej im społeczności - wykorzenić rodzimych tradycji, wierzeń i obyczajów, tak jak nie unicestwił - pomimo rozbudowanego systemu kar i zakazów - oryginalnej ludowej twórczości artystycznej przekazywanej z pokolenia na pokolenie w formie ustnej: pieśni, tańców i zagadek16. To właśnie owa ludowa tradycja oralna, na którą składają się pieśni grupowe mające charakter dialogu pomiędzy pracującym chórem a przewodnikiem (tzw. gang songs) oparte na wywiedzionym z rodzimej tradycji rytmie zawołań i odpowiedzi {cali/ /responspatternś), czy różnorakie melodyjne i zrytmizowane okrzyki i zawołania {field hollerś) staną się wkrótce podstawą nowych gatunków (nazwanych z czasem vernacu-lars)11. Zaliczymy do nich: spirituals, gospel, blues; a około połowy XX wieku dołączy do nich także i rap'*.

Podstawowe cechy owej wczesnej twórczości, to: (1) słowna ekwilibrystyka, (2) dekoracyjność i mimiczność wypowiedzi, ale przede wszystkim (3) skłonność do improwizacji, a także (4) silna rytmizacja i melodyjność łączona zazwyczaj z (5) tendencją do

15    K. Andrzejczak, Długa czarna pieśń. Zarys literatury afroamerykańskiej, Kraków 2005, s. 9.

16    Ibidem, s. 11.

17    Ibidem, s. 12. Jak widzimy, wszystkie te gatunki opierają się zasadniczo na technice antyfonalnej (czy responsoryjnej), co do której Martin Litchfield West twierdzi, iż jest typowa dla Afryki, „zwłaszcza Czarnej Afryki” i z tamtych rejonów również się wywodzi. Zob. M. L. We s t, Wschodnie oblicze Helikonu. Pierwiastki zachodnioazjatyckie w greckiej poezji i micie, tłum. M. Filipczuk, T. Polański, Kraków' 2006, s. 84.

18    Przez rap rozumiemy tutaj gatunek muzyki będący elementem subkultury hiphopow ej. Cf. P. F lici ń s k i, S. Wojtowicz, Hip-hop słownik. Warszawa 2007, s. 144-146.

14



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Część pierwsza: Elementy poetyki tekstu hiphopowego dym razie marginalizowanym) produkcji literackie
Część pierwsza: Element) poetyki tekstu hiphopowego kulturowym, oraz społecznym, ekonomicznym i
Część pierwsza: Element) poetyki tekstu hiphopowego tekstów, a także - po części - dj-ing rozumiany
Część pierwsza: Elementy poetyki tekstu hiphopowego cji. Pierwszy wyimek zawiera aluzję do popularne
SPIS TREŚCI WSTĘP......................................... 7 CZĘŚĆ PIERWSZA: ELEMENTY POETYKI
112 Część pierwsza, Pytania o teoretyczność „teorii wychowania” nych teoriach oraz podstawach
0000009 (19) CZĘŚĆ PIERWSZAPODSTAWY TEORETYCZNE BIOFIZYKIELEMENTY BUDOWY MATERII1. ELEMENTY BUDOWY A
SPIS TREŚCI Od autora    5 Część pierwsza Problematyka ogólna poetyki
IMGP0552 60 Część pierwsza. Powstanie mowy mo, że musiały to być czynniki wielkiej wagi - nie chodzi
AZ- Wykład 2. Część pierwsza:/ Edycja tekstu i praca z dokumentami I.    Komputerowe
Image004 Część pierwsza
image41 Część pierwsza • Podstawowe pojęcia i problemy Tadeusz Lewowicki warunki, w których przychod
image43 24 Część pierwsza • Podstawowe pojęcia i problemy Tadeusz Lewowicki • Prot serca i zrozumien
image47 Część pierwsza • Podstawowe pojęcia i problemy Tadeusz Lewowicki • Prób Część pierwsza •

więcej podobnych podstron