8048384864

8048384864



341


Metoda ekspercko-matematycznajako narzędzie...

Badana wielkość może być wyrażona zarówno w rangach jak i w wyskalowa-nych ocenach (stopniach), przy czym ta ostatnia może być przeprowadzana lub zamieniana oceną w częściach lub procentach25.

Sposób wyrażania oceny przez ekspertów dyktuje postać oceny wyrażającej ogólny osąd ekspertów. Ogólna ocena jest niezbędna nie tylko dla porównania ważności ocenianych obiektów, ale również dla oceny zgodności ekspertów w ocenach.

Podczas oceniania czynników eksperci często rozmijają się w swych ocenach.

Możemy wyróżnić dwie klasy problemów (zagadnień). Do pierwszej klasy zalicza się te problemy i zagadnienia dla rozwiązania których posiada się dostateczną wiedzę i doświadczenie. W tej sytuacji poszczególne oceny nie odbiegają znacznie od oceny średniej. Dla obróbki ocen tej klasy problemów wystarczają ogólnie znane statystyki jak np. średnia arytmetyczna.

Do drugiej klasy zalicza się te zagadnienia, co do których potencjał informacyjny jest niewystarczający. W związku z tym oceny poszczególnych ekspertów będą się różnić. Jednakże ocena nadana przez danego eksperta nawet różniąca się znacznie od innych może okazać się jak najbardziej bliska prawdzie. Zastosowanie w tej sytuacji uśredniania ocen może prowadzić do znacznych błędów. Dlatego też w tej grupie zagadnień należy bazować na metodach jakościowej analizy. W związku z tym zachodzi konieczność wyrażenia liczbowej oceny stopnia zgodności ekspertów. Uzyskanie liczbowej miary zgodności ekspertów pozwala na interpretację przyczyn rozbieżności ocen i określa zarazem możliwość odniesienia rozwiązywanego zagadnienia do klasy pierwszej zagadnień26.

Duża liczba ocenianych czynników (wariantów odpowiedzi) stanowi utrudnienie dla dokonania oceny ich ważności. Ułatwieniem może być zastosowanie metody diagramów współdziałania celów, nazywanej drzewem zdarzeń lub schematem Isikawa27.

Istota tej metody polega na określeniu i kolejnym rozbijaniu celu generalnego (głównego) na coraz drobniejsze cele na stopniowo zniżających się poziomach, w wyniku czego tworzy się drzewo zdarzeń (rysunek 2).

Podstawowa zasada jego zbudowania polega na tym, że każdy cel związany jest tylko z jednym celem nadrzędnym (bardziej ogólnym) oraz wieloma podrzędnymi (bardziej szczegółowymi) celami.

25    W. Izdebski, J. Skudlarski, S. Zając, Hierarchy of influence modern technical Solutions used in agricultural tractors on the effectiveness oftheir work. TEKA Commission of Motoriza-tion And Energetics in Agriculture - 2012, Vol. 12, No. 2.

26    J. Skudlarski, Wpływ parametrów techniczno-eksploatacyjnych na efektywność pracy ciągników rolniczych, op. cit., s. 33-34.

27    W. Izdebski, Zastosowanie metody ekspercko-matematycznej do zbudowania prognozy sprzedaży ciągników rolniczych w Polsce, „Zagadnienia Ekonomiki Rolniczej”, nr 3,2006, s. 124-134.



Wyszukiwarka