1687288713

1687288713



534 EWA ŁOSIEWICZ-DNIESTRZAŃSKA

Wymienione etapy nawiązują do standardowych etapów zarządzania procesem biznesowym, jaki stanowi np. realizacja usługi bankowej dla klienta w systemie zarządzania jakością. Ryzyko jest zazwyczaj nazywane zagrożeniem, błędem, i identyfikowane w odniesieniu do czynności realizowanych w procesie.

W modelu EFQM zarządzanie ryzykiem definiuje się również jako proces składający się z takich etapów jak identyfikacja, pomiar, ograniczanie, monitorowanie i kontrola ryzyka19.

W obszarze procesów GRC nie zarezerwowano odrębnego pola dla problematyki jakości procesów, chociaż wszystkie trzy elementy systemu GRC: standardy zarządzania, ryzyko i zgodność z regulacjami prawnymi procesów realizowanych w instytucji finansowej (banku), wpływają na poziom jakości tych procesów.

Zakończenie

Zarządzanie ryzykiem i zarządzanie jakością są działaniami zależnymi od siebie. Instytucje takie jak banki nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie żadnego z nich. O ile zarządzanie ryzykiem w banku jest wymagane przez różne regulacje prawne narzucające bankom zachowanie pewnych minimalnych standardów w tym zakresie (w Polsce np. NUK, rekomendacje KNF), o tyle problematyka zarządzania jakością jest czasem spychana na dalszy plan, ponieważ żaden nadzorca nie wymusza na bankach podejmowania sformalizowanych działań projakościowych. Istniejące rozwiązania w zakresie zarządzania jakością i zarządzania ryzykiem w banku mają wspólne obszary wzajemnie wspierające się i wzbogacające osiągane wyniki. Najbardziej popularne koncepcje zarządzania jakością, takie jak ISO 9001, TQM i EFQM, bazują na podejściu procesowym, co również jest wykorzystane w systemie GRC -skupiającym w sobie trzy bardzo ważne obszary zarządzania instytucją finansową (ład korporacyjny, zarządzanie ryzykiem i zgodność z przepisami). Zarządzanie jakością mogłoby wypełnić brakujący obszar dbałości o relacje z klientami banku w zakresie poziomu obsługi i poziomu jakości oferowanych im usług, co będzie tematem dalszych badań.

Bibliografia

1.    Canadian Banks 2007. Perspectives on the Canadian banking industry, opracowanie PriceWaters-HouseCoopers, http://www.pwc.com/ca/en/banking-capital-markets/publications/canadian-banks-2007-en.pdf (5.2012).

2.    EFQM Framework for Risk Management, European Foundation for Quality Management, Brus-sels 2005.

EFQM Framework for Risk Management..., s. 12.



Wyszukiwarka