8729984716

8729984716



Technologia informacyjna w edukacji _3

W obecnej reformie, system edukacji ulega przeobrażeniu - z nastawienia na realizację programu nauczania i działań całej szkoły, dyktowanych przez centralne instytucje, szkołę i nauczyciela, przechodzi w system wspomagający realizację indywidualnych zamierzeń edukacyjnych uczących się. Szkoła ma więc przede wszystkim pomagać uczniom w zdobywaniu ich własnego wykształcenia.

Szkoła ma również przy gotowywać do życia we współczesnym świecie, który trudno sobie wyobrazić bez komputerów' i umiejętności posługiwania się nimi. Zmiany systemu edukacji powinny więc uwzględniać zmiany, jakie zachodzą wokół nas, w społeczeństwie. Jednym z najważniejszych czynników, który’ już dzisiaj ma olbrzymi wpływ na ży cie jednostek, społeczności lokalnych, całych społeczeństw jest technologia informacyjna, która zwiększa możliwości aktywnego uczestniczenia obywateli w funkcjonowaniu swoich społeczności. W Podstawie programowej doceniono znaczenie tej technologii we w szystkich dziedzinach kształcenia i za jedno z głównych zadań szkoły przyjęto:

by nauczyciele stwarzali uczniom warunki do nabywania umiejętności: „poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego po-sługiwania się technologią informacyjną”._

Technologia informacyjna powinna w edukacji przenikać do różnych dziedzin nauczania, gdyż tylko wtedy szkoła ma szansę przygotować uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym, w którym informacja i związana z nią technologia będą podstawowym środkiem i narzędziem w życiu każdego człowieka. Już obecnie znaczny procent społeczeństwa zajmuje się w swojej pracy różnymi aspektami informacji i korzysta przy tym z komputera.

2.1. Podstawowe pojęcia1

Znaczenie takich pojęć, jak „informacja", „komputer", „informatyka'' i „komunikacja" jest dość dobrze znane. Natomiast termin „technologia informacyjna” wymaga bardziej szczegółowego objaśnienia. Podamy tutaj znaczenia wszystkich tych pojęć powołując się m.in. na raport UNESCO, który' dotyczy nauczania informaty ki w szkołach średnich [37].

Informacja

W podstawach programowych różnych dziedzin nauczania, informacja występuje na ogól w znaczeniu potocznym2, jako „konstatacja stanu rzeczy , w iadomość”. Ze względu na środki i sposoby posługiwania się nią, informacja jest często traktow ana jako „obiekt abstrakcyjny , który w postaci zakodowanej (jako dane) może być przechowywany (na nośniku danych), przetwarzany (w trakcie wykonywania algorytmu), przesyłany (np. falą elektromagnetyczną) i użyty do sterowania (np. komputerem steruje program, będący zakodowaną informacją)”.

Komputer

Komputer jest urządzeniem, które służy do przechowywania, przetwarzania i przesyłania informacji. Nieodłącznym jego wyposażeniem są urządzenia peryferyjne, takie jak: monitor, klaw iatura, mysz i drukarka, przeznaczone do komunikowania się (czyli przekazywania informacji) człowieka z komputerem. Najważniejszym w yposażeniem komputera jest oprogramow anie, umożliw iające jego działanie zgodnie z zamierzeniem użytkownika. W ostatnich latach, dużego znaczenia nabrały urządzenia i oprogramowanie, które zapewniają komunikację między komputerami za pośrednictwem sieci komputerowej (lokalnej - np. na terenie szkoły, i rozległej - takiej, jak Internet) oraz przetwarzanie dużych zbiorów informacji, w tym m.in. pochodzących z płyt CD oraz z sieci komputerowy ch. Informacje te mogą mieć postać tekstu i hipertekstu, grafiki, dźwięku i filmu. Komputer, który umożliwia przetwarzanie informacji w tak różnych postaciach, przyjęto nazywać komputerem multimedialnym.

1

   Szczegółowe określenie pojęć informatycznych można znaleźć w Szkolnym Leksykonie Informatycznym (SLI). Znajduje się on na płytach CD. dołączanych do podręczników, jest również dostępny w Internecie pod adresem http://www.wsip.com.pl/serwisv/ti/.

2

   Cytaty w tym akapicie pochodzą z definicji hasła informacja w Nowej encyklopedii powszechnej PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
TECHNOLOGIA INFORMACYJNA W EDUKACJI1 Maciej M. Sysło, svslo(a),ii. uni. wroc. pl Instytut Informatyk
Technologia informacyjna w edukacji V zajęcia z danego przedmiotu w pracowni (przedmiotowej) lub zaj
Technologia informacyjna w edukacji ±3 2.    Zajęcia z matematyki powinny przybliżać
Technologia informacyjna w edukacji ±5 1.    Wspomaganie tradycyjnych treści i form p
Technologia informacyjna w edukacji ±7 Pisało o tym wielu ekspertów w dziedzinie edukacji, zob. np.
Technologia informacyjna w edukacji ±9 Lata w szkole Zadania dla całej szkoły Zajęcia obowiązkowe do
Technologia informacyjna w edukacji _5 gia (określenie związane z procesem) ze słowem informacja (w
Technologia informacyjna w edukacji 1 Zgodnie z powszechnie przyjmowaną obecnie koncepcją człowieka
Technologia informacyjna w edukacji •    korzystania z komputerowych baz informacyjny

więcej podobnych podstron