2588000996

2588000996



576 Magda Bogalecka

2. Wypadki morskie w regionie Morza Bałtyckiego

W ciągu minionej dekady doszło do 1068 wypadków i incydentów na Morzu Bałtyckim, zatem rocznie w ostatnim czasie dochodzi do ponad 100 niebezpiecznych zdarzeń i wypadków na tym akwenie. Według ostatnich informacji, zebranych przez Komisję helsińską [Helsinki Commission, 2010], w 2010 roku odnotowano 124 zdarzenia na Morzu Bałtyckim, czyli 19 więcej niż w roku wcześniejszym, ale o 11 mniej niż w 2008 roku. W 2010 roku tylko 10 wypadków spowodowało zanieczyszczenie środowiska substancjami chemicznymi (głównie ropopochodnymi), które wydostały się ze statku na zewnątrz. Wówczas najpoważniejszym w skutkach wypadkiem była usterka techniczna szwedzkiego masowca mis Tor Selandia, powodująca wyciek 0,6 ton substancji ropopochodnej. Dla porównania podczas najpoważniejszego wypadku, do którego doszło na obszarze Morza Bałtyckiego, wydostało się 16 tysięcy ton ciężkiego oleju opałowego (zbiornikowiec mis Globe Asimi, 19 listopada 1981 roku, podczas sztormu, wychodząc z portu w Kłajpedzie, został rzucony na głowicę falochronu). Wyciek ze zbiornikowca mis Globe Asimi został oszacowany jako średniej wielkości, z kolei w stosunku do największego wypadku tego typu, jaki zdarzył się w historii świata. Tym największym, pod względem konsekwencji, była kolizja tankowca mis Atlantic Empress z mis Aegean Captain, do której doszło w 1979 roku na Morzu Karaibskim, 10 Mm od wybrzeży Tobago. W wyniku katastrofy doszło do wycieku 287 tysięcy ton substancji ropopochodnych do morza. Jednocześnie katastrofa doprowadziła do śmierci 26 osób.

W ciągu ostatniej dekady, rok 2005 był tym, podczas którego wydarzyło się najwięcej wypadków (13 zdarzeń), kończących się zanieczyszczeniem środowiska Morza Bałtyckiego. Inne wypadki, do jakich doszło na akwenie Morza Bałtyckiego, powodujące największe wycieki zarówno substancji ropopochodnych, jak i innych chemikaliów do środowiska, zostały zebrane w tablicy 1.

Ze względu na specyfikę Morza Bałtyckiego (morze zamknięte, z długim okresem wymiany wód, dochodzącym do 40 lat) wycieki substancji chemicznych powodują dużo bardziej uciążliwe dla środowiska skutki, niż wycieki takich samych ilości substancji na tak zwanym otwartym morzu. Główny strumień przewozu pasażerów i ładunków przebiega od Kanału Kilońskiego, w kierunku północno-wschodnim, do Zatoki Fińskiej oraz wzdłuż wybrzeży Szwecji. Konsekwencją tego jest obserwowana od lat tendencja występowania większej liczby wypadków blisko wybrzeża, dodatkowo powodując zanieczyszczenie linii brzegowej: Cieśniny Duńskie,



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
576 Magda Bogalecka 2. Wypadki morskie w regionie Morza Bałtyckiego W ciągu minionej dekady doszło d
576 Magda Bogalecka 2. Wypadki morskie w regionie Morza Bałtyckiego W ciągu minionej dekady doszło d
576 Magda Bogalecka 2. Wypadki morskie w regionie Morza Bałtyckiego W ciągu minionej dekady doszło d
576 Magda Bogalecka 2. Wypadki morskie w regionie Morza Bałtyckiego W ciągu minionej dekady doszło d
Magda Bogalecka1Bezpieczeństwo transportu morskiego w regionie Morza Bałtyckiego Wstęp Basen Morza
584 Magda Bogalecka względu na nasilenie transportu morskiego w regionie Morza Bałtyckiego, ocenia s
Bezpieczeństwo transportu morskiego w regionie Morza Bałtyckiego 583 2.    Bogalecka

więcej podobnych podstron