2588001146

2588001146



Ćwiczenia laboratoryjne CDN OPTIMA

Ćwiczenie 4 - moduły KSIĘGA HANDLOWA    strona 12 z 20

1.3.3 Deklaracja VAT-7

Na podstawie zawartych w rejestrach VAT zapisów program pozwala na wyliczenie danych do deklaracji VAT-7. Deklaracja VAT-7 posiada wydruk identyczny z oryginalnym formularzem, wydruk w wersji czarno-białej oraz nadruk na oryginalny formularz.

Ćwiczeniel2. Wyliczenie deklaracji VAT_

Przed wykonaniem polecenia należy z menu System wybrać Konfiguracja/ Dane firmy/ Deklaracje i wybrać Urząd Skarbowy wprowadzony wcześniej do Słowników

1.    Następnie otwieramy menu Rejestry VAT: Deklaracje VAT-7.

2.    Na Liście deklaracji VAT-7 dodajemy deklarację:

■    wprowadzamy miesiąc marzec,

■    przeliczamy deklarację / . Na poszczególnych zakładkach deklaracji przedstawione są kwoty wyliczone na podstawie wpisów w rejestrach VAT. (Zakładka E - Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy: 11878,00zł)

3.    Aby zablokować deklarację przed zmianami należy zaznaczyć parametr na pierwszej zakładce Dane ogólne. Zablokuj deklarację przed zmianami. Odblokowanie deklaracji jest możliwe z poziomu listy deklaracji po kliknięciu prawym klawiszem myszy na daną deklarację i wybraniu opcji Odblokuj deklarację.

4.    Aby wydrukować deklarację należy kliknąć przycisk strzałki obok ikony z drukarką i wybrać wydruk pełny lub nadruk na oryginalny formularz.

5.    Należy zwrócić uwagę czy, że na deklaracji VAT-7 wyliczona została nadwyżka podatku naliczonego nad należnym (Zakładka E - Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy: 11878,OOzł), w związku z czym w Preliminarzu nie powstanie żadne zdarzenie planujące zapłatę.

W innym przypadku w module Kasa/Bank powstaje zdarzenie związane z wyliczoną deklaracją. Rejestr, do którego ma trafić płatność związana z deklaracją określane jest w Konfiguracji firmy/ Księgowość/ Deklaracje. Forma płatności dla deklaracji (forma powiązana jest z rejestrem).


1.4 Ewidencja środków trwałych

Program OPTIMA pozwala na prowadzanie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Na podstawie wprowadzonych informacji o poszczególnych środkach użytkownik automatycznie generuje odpisy amortyzacyjne oraz plan amortyzacji. Wygenerowane odpisy amortyzacyjne są automatycznie przenoszone na odpowiednie konta księgowe za pomocą schematów księgowań. Dodatkowo program pozwala na prowadzenie ewidencji wyposażenia.

Ćwiczeniel3. Tworzenie grup środków trwałych_

Z menu System otwieramy Konfiguracja, wybieramy Firma/ Środki trwałe/ Grupy środków trwałych. Usuwamy istniejącą grupę środków trwałych, a następnie tworzymy grupy: SAMOCHODY i KOMPUTERY.

dr inż. Edyta Kucharska, edvta@agh.edu.pl Laboratorium Informatyki w Zarządzaniu, Katedra Automatyki, WEAIiE, AGH



Wyszukiwarka