9142891123

9142891123



Zalety i wady szybkich testów, czyli jak oznaczać narkotyki w laboratorium medycznym?

%

wyników

fałszywie

dodatnich


metoda


FPIA

EMIT

test kasetowy 1 test kasetowy 2


3,75

0,9

12,2


uczestnictwa w terapii substytucyjnej jest okresowa kontrola moczu pacjentów pod kątem obecności substancji psychoaktywnych [5, 7, 14]. Ponadto w ostatnich latach, wzorem krajów zachodnich, pojawiło się zainteresowanie oznaczaniem narkotyków wśród pracowników, sportowców czy uczniów [6,11,17].

Przez szereg lat oznaczenia substancji psychoaktywnych były domeną specjalistycznych laboratoriów toksykologicznych. Dysponują one metodami umożliwiającymi identyfikację substancji w materiale biologicznym, takimi jak chromatografia cieczowa sprzężona ze spektrometrią mas (LC-MS), chromatografia gazowa sprzężona ze spektrometrią mas (GC-MS), wysokorozdzielcza spektrometria mas (MALDI-TOF-TOF) [9,13,17].

W chwili obecnej badania narkotyków wykonywane są w wielu laboratoriach medycznych o profilu ogólnym. Niewątpliwie zachętą dla tych placówek jest szeroka oferta dostępnych na rynku narkotestów - szybkich, tanich i prostych w wykonaniu. Pierwsze szybkie testy do oznaczania substancji psychoaktywnych w płynach ustrojowych powstały w latach 80 ubiegłego wieku, jednak ich specyficzność pozostawiała wiele do życzenia [6]. Współczesne kasetowe testy immu-nochemiczne są znacznie doskonalsze niż ich poprzednicy, jednak producentom wciąż nie udało się wyeliminować ich niskiej specyficzności. Dlatego oznaczenia wykonywane przy ich pomocy mają charakter badań przesiewowych, a wyniki wątpliwe powinny być weryfikowane w laboratoriach toksykologicznych dysponujących metodami referencyjnymi [1, 13, 16, 20]. Diagnosta laboratoryjny podejmujący się oznaczeń narkotyków za pomocą szybkich testów powinien posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu toksykologii i zdawać sobie sprawę z wagi wyniku. Oznaczane szybkimi testami narkotyki i leki to silnie działające substancje, które mogą być przyczyną ciężkich zatruć i uzależnień. Niektóre z nich wykorzystywane są w celu ułatwiania przestępstw na tle seksualnym i rabunkowym, co pociąga za sobą zaangażowanie policji i sądu. Analityk powinien wiedzieć, że grupowy charakter oznaczeń nie pozwala na odróżnienie badanego analitu od substancji pochodnych, posiadających zbliżoną budowę, które mogą wchodzić w skład popularnych leków czy suplementów. Wszystko to sprawia, że interpretacja wyniku może przysparzać wielu problemów, a raportowanie wyników pozytywnych, bez uwzględnienia wywiadu lekarskiego, stanu pacjenta, a w uzasadnionych przypadkach wykonania badań potwierdzających może prowadzić do błędów terapeutycznych i mieć konsekwencje medyczno-prawne [1, 6, 20], Należy zwrócić na te aspekty szczególną uwagę i do wyniku dołączać stosowny komentarz informujący, że wynik służy jedynie dla celów diagnostyki medycznej. W poniższej pracy przedstawiono wyniki programu kontroli narkotyków w moczu RIQAS dla kilku rodzajów testów oraz opisano najważniejsze aspekty dotyczące stosowania szybkich testów do oznaczeń narkotyków w laboratoriach medycznych. W pracy korzystano z materiałów opracowanych przez organizacje SAMSHA (Substance Abuse & Mental

Health Services Administration) i NIDA (National Institu-te on Drug Abuse) [1], aktów prawnych (Rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych, Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, Ustawy o ruchu drogowym) [2, 3, 4] oraz światowej literatury dotyczącej oznaczania substancji psychoaktywnych w laboratoriach medycznych.

Omówienie wyników międzynarodowej kontroli oznaczeń narkotyków w moczu RIQAS

Pracownia Toksykologii Analitycznej i Terapii Monitorowanej UJ Collegium Medicum w Krakowie uczestniczy w międzynarodowym programie RIQAS, oceniającym wiarygodność metod oznaczania narkotyków w moczu. Ocenie poddano dwie półilościowe metody instrumentalne (FPIA, EMIT) oraz testy kasetowe dwóch różnych producentów. Podsumowanie raportów z wyszczególnieniem odsetka wyników niezgodnych po zakończeniu rocznego cyklu przedstawia Tabela I. Żadna ze stosowanych metod nie osiągnęła stuprocentowej zgodności. Techniki instrumentalne wypadły najlepiej, odsetek niezgodności nie przekraczał 10 %. Ze szczegółowej analizy raportów wynikało, że niezgodności dotyczyły głównie wyników ujemnych w próbach kontrolnych, gdzie stężenia badanych analitów nieznacznie tylko przekraczały wartości cut-off (czułość testu). Praktycznie oznacza to, że rzeczywista czułość testów była niższa niż deklarowana przez producentów.

Procent niezgodności wyników kontroli narkotyków w moczu dla dwóch metod instrumentalnych (FPIA i EMIT) i testów kasetowych dwóch różnych producentów (na podstawie rocznych raportów międzynarodowej kontroli Randox).

%

wyników % niezgodności fałszywie    ogółem

ujemnych

7,5    7,5

3,75    7,5

18.4    19,3

14.4    26,6

Testy kasetowe wypadły dużo gorzej, odsetek niezgodności znacznie przekraczał 10 %, a rozbieżności dotyczyły zarówno kontroli negatywnych jak i pozytywnych. Najmniej wiarygodnie wypadł test kasetowy 2, dla którego prawie co trzeci wynik był fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny (26,6 % niezgodności), choć producent testów w dołączonej ulotce gwarantował stuprocentową zgodność z metodą referencyjną (GC-MS).

Przedstawiony raport ilustruje jak zróżnicowana jest wiarygodność różnych testów dostępnych na rynku. Należy się liczyć z tym, że jakość testów może być gorsza od deklarowanej przez producenta, co pociąga za sobą pogorszenie ich klinicznej użyteczności.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zalety i wady szybkich testów, czyli jak oznaczać narkotyki w laboratorium medycznym? Tabela III. Ok
Zalety i wady szybkich testów, czyli jak oznaczać narkotyki w laboratorium medycznym? niska (8-10 ra
Zalety i wady analizy instrumentalnej Porównawczy charakter oznaczenia Szybkość Mniejsza
ZWI czyli ZALETY - WADY - INTERESUJĄCE, np. recenzowanie czasopism, publikacji Każda grupa otrzymuje
jak bmp Opisz przedmiot jak najdokładniej, uwględniając jego stan (nowtfuzywarry). zalety i wady. St
ZALETY I WADY BALANCED SCORECARD „Od kiedy wdrożyliśmy BSC, wiem dokładnie, jak moja praca wpływa na
Tabela 3.3 cd. Konfiguracja Oznaczenie Zalety Wady Sferyczna OOP 1 napęd liniowy + 2 obrotowe
DSCN6235 J* OLITEC KA RZESZOWSKA - Wydział Elektrotechniki i InformatykiSAX - zalety i wady Wady■ Za
skanuj0013 (224) 126 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgniarsŁ JObjawy, czyli jak rozpoznać B

więcej podobnych podstron